piątek, 29 września 2023 21:40
Reklama
Reklama

W Muzeum Mazowieckim można już kupować najnowszą książkę Rafała Kowalskiego

Łączyła ich krew, język i ślad mistycznego zamyślenia. Pierwszy związany z Płockiem przez swój ożenek, drugi w Płocku urodzony. Abraham i Zysze – znany cadyk i nie mniej znany poeta. Genialni młodzieńcy.

Spotkacie ich na kartach najnowszej książki Rafała Kowalskiego „Iluj. Genialny młodzieniec”. Można ją kupować od dziś (czyli 21 marca) w Muzeum Mazowieckim w Płocku przy Tumskiej 8 i w Muzeum Żydów Mazowieckich przy ul. Kwiatka 7. Znajdziecie w niej m.in. tłumaczone po raz pierwszy z języka jidysz smutne i piękne wiersze Zyszego

Rafał Kowalski jest płocczaninem, absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, doktorem nauk humanistycznych UW w zakresie nauk o polityce. Badaczem dziejów Żydów polskich, p.o. kierownika Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku i autorem książek reporterskich: „Reszta ciała” (2020, nagroda Prezydenta Miasta Płocka w 2021 r.), „Raz jeszcze. Żydzi, Płock, Polska” (2016, nominacja do tytułu Płocczanin Roku 2016), „Płoccy wypędzeni. Marzec’68” (2018), „Być dla kogoś. Hanna Witt-Paszta” (2018), „Szacun. Andrzej Marszałek” (2017, z Mariuszem Piotrowskim). Twórcą scenariusza sztuki teatralnej „Czarne czereśnie” (2016, nominacja do Srebrnych Masek: corocznych nagród przyznawanych przez Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru).


O swojej nowej książce mówi: „Znów mnie zawołali z niepamięci. Zachęcili do ponownego zanurzenia się w niej, przywrócenia prawdziwego i należnego im miejsca. Tym razem są to poeta, na talencie którego poznali się za Oceanem, i cadyk pragnący być tak blisko ludzi, jak Boga. Oto opowieść łącząca kilka wieków i miast, profesorów i noblistę, świętych mężów i odważne kobiety, wartość słowa i znaczenie języka. Udowadnia, mam nadzieję, że w tej niepamięci jest do odkrycia jeszcze wiele interesującego i ważnego. Warto więc słuchać i szukać, widzieć i starać się rozumieć”.

Premiera książki i spotkanie z autorem odbędzie się 28 marca, godz. 18, w Muzeum Żydów Mazowieckich. Zapraszamy! Rozmowę z Rafałem Kowalskim przeprowadzi Renata Kraszewska.

 

Milena Kolibczyńska
Kierownik Działu Upowszechniania i Promocji
Muzeum Mazowieckie w Płocku

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 9 km/h

Ogłoszenia
ReklamaZamek Gostyniński - catering zamku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama