poniedziałek, 24 czerwca 2024 15:12
Reklama

Karta kredytowa – najważniejsze informacje

Karta kredytowa pozwala na szybką pożyczkę, a dzięki okresowi bezodsetkowemu można uzyskać ją całkowicie bezpłatnie. Jak to działa? Jakie są limity na karcie? I czy jest ona dla każdego?

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa to popularny produkt finansowy, który pozwala kredytobiorcom na zaciągnięcie pożyczki oferowanej przez bank. Zostaje przyznany na niej limit, który można wykorzystać na dowolny cel konsumpcyjny np. zakup towarów czy usług. 

Pieniądze nie trafiają na konto osobiste klienta, a zostaje ustalony osobny rachunek, który przypisuje się do kredytobiorcy. Ważna jest też zdolność kredytowa konsumenta, dlatego podczas złożenia wniosku o kartę kredytową należy przygotować dokumenty m.in. związane z obecnym zatrudnieniem. Od tego również zależy wysokość limitu.

Jak korzysta się z karty kredytowej?

Karta kredytowa to rodzaj karty płatniczej, co oznacza, że korzysta się z niej tak samo, jak z debetowej wydawanej do konta osobistego. Można płacić nią za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych, wykonywać przelewy czy pobierać gotówkę z bankomatów. 

Ostatnia opcja nie jest jednak polecana. Dlaczego? Transakcje gotówkowe przy pomocy kredytówki są obciążone wysokimi odsetkami. Za samo skorzystanie z urządzenia da się zapłacić nawet 10% wartości wypłaty. Przy wyższych kwotach może to być liczone nawet w dziesiątkach złotych. Co więcej, poprzez wykorzystanie karty do tego typu działań traci się możliwość skorzystania z największego przywileju, czyli okresu bezodsetkowego.

Decydując się na kartę kredytową, należy zwrócić uwagę na:

  • Długość trwania okresu bezodsetkowego – im dłużej, tym lepiej dla klienta, ponieważ ma on więcej czasu na spłacanie długu bez dodatkowych opłat.
  • Koszt utrzymania karty – niektóre banki stawiają na darmowe świadczenie, jednak najczęściej trzeba wtedy wykonać określoną ilość transakcji w ciągu miesiąca.
  • Dodatkowe przywileje – bonusy i premie, które niektóre instytucje finansowe proponują swoim klientom. Niektóre z nich łączą się z danymi na ten moment promocjami i akcjami. Warto sprawdzić na stronie banku, jakie są takiego konkursu warunki.
  • Koszt korzystania z bankomatów innych placówek.

Na czym polega okres bezodsetkowy i jak go uzyskać?

Okres bezodsetkowy to czas, kiedy spłata kredytu odbywa się bez naliczanych dodatkowych kosztów, tj. prowizji i odsetek. W przypadku karty kredytowej prezentuje się on w ten sposób:

  • Cykl rozliczeniowy, czyli okres, w którym korzysta się z przyznanego limitu, trwa od 28 dni do 31 dni.
  • Okres bezodsetkowy – w zależności od placówki – określony jest od 20 dni do nawet 30 dni.

Co ważne, nie trzeba czekać do zakończenia cyklu rozliczeniowego, aby rozpocząć spłacanie zadłużenia. Da się to zrobić już pierwszego dnia tego okresu. Łącznie daje to nawet 50 dni, aby oddać dług.

Jeśli limit na karcie wynosi 10 tys. zł i w jednym miesiącu klient wykorzysta 3 tys. zł, oznacza to, że do momentu spłaty będzie miał do wykorzystania 7 tys. zł. Po opłaceniu należności kwota początkowa wraca do swojego pierwotnego stanu.

Aby uzyskać okres bezodsetkowy, najlepiej wykonywać tylko transakcje bezgotówkowe. Pobranie pieniędzy z bankomatu sprawi, że utraci się tę możliwość. Co więcej, jeśli nie zdąży się ze spłatą, naliczane są odsetki.

Jeśli klient nie jest w stanie spłacić całego zadłużenia, może:

  • Spłacić minimalną kwotę, którą powinno się uiścić zgodnie z umową. Oblicza się ją na postawie limitu, który został wykorzystany. Odsetki za pozostałą część dodaje się wtedy do kolejnego cyklu rozliczeniowego.
  • Skontaktować się z placówką i poprosić o rozłożenie należności na raty. Konsument powinien dowiedzieć się, jak wygląda ta opcja przed wybraniem danej oferty.

Warto zbadać przystępne okazje i uważnie korzystać z karty w przypadku transakcji gotówkowych. Naliczane są w takich przypadkach wysokie odsetki, a niektóre banki mają określone nawet 10% z całej sumy, co przy dużych kwotach generuje niemałe koszta dodatkowe.

Czy warto zdecydować się na kartę kredytową?

Decydując się na kartę kredytową, warto sprawdzić dostępne oferty. Można też skorzystać z dostępnych rankingów lub sprawdzić najciekawsze promocje na stronie internetowej https://zgarnijpremie.pl/category/promocje-finansowe/karty-kredytowe/.

Karta kredytowa jest przede wszystkim rozwiązaniem na darmową pożyczkę, jeśli dobrze zarządza się swoimi finansami i pilnuje terminów. To szczególnie opłacalna opcja, jeśli ma się możliwość spłaty zadłużenia w określonym czasie. Następuje również automatyczne odnowienie kredytu, co sprawia, że nie trzeba składać kolejnego wniosku do placówki.

Niektóre banki stawiają na programy lojalnościowe i różnego rodzaju premię. Za regularne korzystanie z karty kredytowej otrzymuje się np. dodatkowe pieniądze. Warunki ich przyznania ustalane są indywidualnie przez każdą z instytucji.

Karta kredytowa czy pożyczka gotówkowa?

Karta, niezależnie od jej przeznaczenia, jest wygodnym instrumentem, ponieważ konsument ma ją zawsze przy sobie. Co więcej, sprawdza się ona szczególnie przy codziennych wydatkach. Jeśli dobrze zarządza się swoimi finansami, można na co dzień korzystać z kredytówki, a własne pieniądze ulokować np. na wysoko oprocentowanym rachunku oszczędnościowym. Natomiast okres bezodsetkowy pozwala na darmową pożyczkę, co wydaje się szczególnie pożądane.

Pożyczka gotówkowa sprawdza się, gdy potrzebna jest większa kwota na już. Takie zadłużenie można też rozłożyć w czasie, ale wiąże się to z wyższym oprocentowaniem, co może nie być opłacalne. Co kluczowe, w przypadku kredytu gotówkowego trudno otrzymać darmowe zobowiązanie, ale niektóre banki w swoich promocjach oferują np. prowizję za zero złotych, aby zachęcić klientów.

Konsument powinien więc zastanowić się nad swoimi potrzebami i wydatkami, aby określić, który produkt finansowy sprosta jego oczekiwaniom.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 23°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 12 km/h

Ogłoszenia
Przepięknie położone działki przy ścianie lasu Przepięknie położone działki przy ścianie lasu Tel. 665 424 109, 515 955 229 lub 605 615 205. Posiadamy do sprzedaży bardzo atrakcyjne działki w malowniczej, zalesionej miejscowości. Działki z możliwością zabudowy całorocznej oraz letniskowej o pow. od 1134 m/2 do 2642 m/2. Atrakcyjne usytuowanie, w sąsiedztwie domów jednorodzinnych i letniskowych, a zarazem wśród lasów, sprawia ,że niniejsza oferta, skierowana jest do osób poszukujących ciszy i zachwycających się naturą, ale aktywnych zawodowo. Dojazd drogą asfaltową oraz ok. 500 m drogą utwardzoną. Media ( prąd i wodociąg w drodze). Okolica cicha i spokojna, wokół duże kompleksy leśne, z wieloma szlakami pieszymi i rowerowymi. Bez wątpienia jest to najpiękniejszy fragment Mazowsza. Szybki dojazd do autostrady A1 ok. 8 km. Odległość z Kutna ok. 16 km, z Warszawy ok. 110 km, z Gostynina ok. 10 km. Zapraszamy na prezentację i do zakupu. Cena 43 000 zł do negocjacji. W naszym biurze prezentacja jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama