G24

 • smyk

   

 • rowery
 •  

  gostynin24 1000x300

 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
 • dekra
   
 • softnet
   
poniedziałek, 23 stycznia 2023 10:39

Pałac Saski w Kutnie oficjalnie przekazany Muzeum Regionalnemu

Muzeum Regionalne w Kutnie oficjalnie zarządza Pałacem Saskim. Uroczyste przekazanie kluczy do obiektu miało miejsce w czwartek (19.01) w samo południe. Prezydent Kutna Zbigniew Burzyński przekazał Pałac Saski w ręce dyrektora Muzeum Grzegorza Skrzyneckiego.

To również oficjalne zakończenie procesu „Rewaloryzacji zespołu Pałacu Saskiego w Kutnie”, który polegał na odbudowie XVIII-wiecznego obiektu, dobudowie pawilonów łączących pałac z dawnym ratuszem (siedzibą Muzeum Regionalnego w Kutnie) i remontem wspomnianego ratusza.
Pałac Saski został przez lata zaniedbany przez zawirowania związane ze sprawami własnościowymi. Czarę goryczy przelał pożar pamiętany przez mieszkańców.

 

- Dokładnie 20 lat temu tj. 19 stycznia 2003 roku w wyniku pożaru uległo zniszczeniu zachodnie i częściowo południowe skrzydło tego obiektu. To zdarzenie miało fundamentalne zdarzenie dla działań, które następowały przez kolejne 20 lat i doprowadziły do momentu, w jaki dziś jesteśmy i możemy podziwiać odbudowany Pałac Saski i wybudowane i wyremontowane pozostałe obiekty. Myślę, że gdyby nie było tego pożaru, to budynek byłby w takim stanie jak 20 lat temu, a tak trzeba było podjąć działania, aby w środku miasta nie było ruin – wspominał podczas uroczystości Zbigniew Burzyński, prezydent Kutna.

 

Symboliczny czek w wysokości 500 000 złotych na zakup eksponatów wystawowych przekazał wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski.

 

- Wielkie gratulacje i słowa uznania zarówno dla władz miasta, dla profesorów i ekspertów nadzorujących inwestycję oraz dla pana dyrektora Grzegorza Skrzyneckiego, którzy włożyli ogromny wysiłek, aby zrekonstruować to wielkie dziedzictwo naszej kultury narodowej i to coś, co wyróżnia Kutno na mapie polskich zabytków. Przepiękny obiekt, który będzie się jeszcze zmieniać. Do tego potrzebne jest wsparcie, dlatego deklaruję, że na tyle, na ile mogę będę starał się pomóc w dalszym rozwoju Pałacu Saskiego – mówił Tomasz Rzymkowski.

 

W zmodernizowanych budynkach Pałacu Saskiego i ratusza powstanie kompleks muzealny, który z pewnością będzie perłą turystyczną miasta i okolic.Oficjalne otwarcie kompleksu dla zwiedzających zaplanowane jest na wrzesień. Do tego czasu Muzeum Regionalne będzie tworzyć ekspozycje i aranżować wnętrza Pałacu.

 

„Rewaloryzacja zespołu Pałacu Saskiego w Kutnie”

    Pałac podróżny, czy też pałac pocztowy króla Augusta III, zwany potocznie Pałacem saskim to najstarszy i najcenniejszy zabytek w mieście z 1750 roku. Został wybudowany jako jeden z elementów wielkiego przedsięwzięcia budowy nowego traktu, łączącego dwie stolice: Drezno i Warszawę.

O unikalności tego obiektu stanowi:
- połączenie architektury drewnianej (szachulcowej) o cechach rezydencji pałacowej, połączonej z funkcją zajazdu, zbudowanego w stylu tak zwanego baroku drezdeńskiego;
- takie połączenie architektury i funkcji nie zachowało się w żadnym innym miejscu w Polsce;
- to jedyna architektoniczna pozostałość po czasach unii polsko - saskiej i budynkach powstałych z polecenia Augusta III, będących jego prywatną własnością;
- to zabytek stanowiący swoisty pomnik jednego króla łączącego dwa państwa i dwie kultury pod jednym berłem.

 

Pałac Saski stanowi zarazem najcenniejsze dziedzictwo materialne i kulturowe Kutna o znaczeniu wręcz europejskim.

W wyniku pożaru, jaki miał miejsce 19 stycznia 2003 roku, znaczna część obiektu uległa zniszczeniu. Aby przywrócić pałacowi dawną świetność Miasto Kutno kontynuowało złożony proces regulowania stanu prawnego nieruchomości. Ostatecznie w czerwcu 2011 roku samorząd miejski stał się jedynym właścicielem. To umożliwiło rozpoczęcie prac archeologicznych, badawczych i koncepcyjnych, mających na celu rewaloryzację obiektu. w 2017 roku w drodze przetargu nieograniczonego wyłoniono pracownię projektową, która opracowała kompletną wielobranżową dokumentację projektową dla zadania inwestycyjnego pn.: „Rewaloryzacja zespołu Pałacu Saskiego w Kutnie”. Projekt wykonała Pracownia Projektowo-Usługowa MAGBUD Bogdan Krawczyk z Kutna we współpracy z zespołem projektantów z Krakowa w tym: mgr inż. arch. Łukaszem Krajewskim oraz mgr inż. arch. Magdaleną Krajewską.

 

W wyniku przeprowadzonego postępowania przetargowego na roboty budowlane  wykonawcą zadania została firma Przedsiębiorstwo Budowlane KROL Sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Kłodawie. Nadzór inwestorski nad inwestycją pełniła firma MBI Sp. z o.o. z siedzibą we Włocławku. Podpisanie umowy miało miejsce w dniu 20 marca 2019 roku.

 

Wszystkie prace budowlane przy zabytku realizowane były pod nadzorem służb konserwatorskich tj. kierownika robot konserwatorskich, inspektora nadzoru konserwatorskiego i akceptowane przez Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W ramach konsultacji współpracowano z prof. nadzw. dr hab. Jakubem Sito, profesorem Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz dr hab. inż. Ulrichem Schaafem, profesorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

Roboty budowlane przeprowadzono w okresie od 28 marca 2019 roku do 28 listopada 2022 roku.

Zakres prac obejmował:
- rozbudowę, remont, przebudowę i częściową odbudowę Pałacu Saskiego,
- remont i przebudowę budynku Ratusza Miejskiego,
- budowę pawilonu ekspozycyjnego,
- budowę łącznika północnego - ekspozycyjnego, łącznika wschodniego – wejściowego oraz łącznika podziemnego,
- wykonanie przyłączy sieciowych dla wszystkich wymienionych obiektów oraz zagospodarowanie terenu. Wartość robót budowlanych wyniosła 35 934 396,35 zł.

 

Realizacja zadania inwestycyjnego pn.: „Rewaloryzacja zespołu Pałacu Saskiego w Kutnie” przyczyniła się do przywrócenia unikalnego zabytku, a tym samym stała się jedną z najcenniejszych wizytówek naszego miasta.

 

Urząd Miasta w Kutnie

www.um.kutno.pl

 

batch 1DSC08239

 

batch 1DSC08236

 

batch 1DSC08244

 

batch 1DSC08248

 

batch 1DSC08258

 

batch 1DSC08273

 

batch 1DSC08275

 

batch 1DSC08286

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • zorawski.png
 • skonieczna1.png
 • kedzierski.png
 • kramer2.png
 • styszko.png
 • taube.png
 • gozdowski.png
 • zaborowski.png
 • doral.png
 • kazmierczak.png

Geodezja

NAJNOWSZE KOMENTARZE