środa, 28 lutego 2024 02:56

Planujemy budowę domu z garażem - wady i zalety garażu w piwnicy

Garaż to pomieszczenie niezwykle przydatne dla właścicieli samochodów oraz osób potrzebujących dodatkowej powierzchni do przechowywania. W sprzedaży jest wiele projektów gotowych, które przewidują garaż na poziomie terenu w bryle budynku lub dobudowany do zewnętrznej ściany domu. Dobrym rozwiązaniem może być jednak projekt domu z garażem w piwnicy. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie na działkach wąskich, długich lub mających znaczny spadek terenu np. położonych na zboczu lub skarpie. Jakie są najważniejsze plusy i minusy tego rozwiązania?
  • 30.01.2024 10:05
Planujemy budowę domu z garażem - wady i zalety garażu w piwnicy

Zalety garażu w piwnicy

Budynek jednorodzinny z garażem zlokalizowanym poniżej poziomu terenu to propozycja warta uwagi. Pozwala ona bowiem w optymalny sposób zagospodarować powierzchnię działki. Taki projekt domu będzie dobrym wyborem dla osób dysponujących pod budowę gruntem o niewielkiej szerokości i znacznej długości albo z dopuszczoną niewielką powierzchnią zabudowy działki, gdzie realizacja garażu na powierzchni terenu byłaby niemożliwa. Garaż w piwnicy warto wziąć pod uwagę także wtedy, gdy działka ma znaczny stopień nachylenia. Dzięki niemu wnętrze garażu będzie w naturalny sposób doświetlone, a sam teren wykorzystany w optymalnym stopniu.

Projekt domu z garażem w piwnicy zazwyczaj ma rozbudowaną część podziemną, w której oprócz garażu często projektuje się kotłownię i pomieszczenia gospodarcze. Tu może znaleźć się także: warsztat, pralnia, siłownia, sauna czy pokój rekreacyjny. Z uwagi na panujące tu latem niższe temperatury, w piwnicy świetnie sprawdzi się też miejsce do przechowywania żywności. Obecnie garaż w piwnicy to nie jest pomieszczenie mroczne i wilgotne, ale w pełni funkcjonalne, wyposażone w wentylację, odpowiednie instalacje i skomunikowane z resztą domu wewnętrznymi schodami.

 

Wady garażu w piwnicy

Projekt domu z garażem w piwnicy nie będzie dobrym rozwiązaniem dla działek, na których występuje wysoki (tj. powyżej projektowanych fundamentów) poziom wód gruntowych. W takim przypadku konieczne byłoby stosowanie specjalnych zabezpieczeń czyli ciężkiej hydroizolacji, drenażu czy studni chłonnej. Czasami niezbędne może okazać się wylanie płyty fundamentowej pod całym budynkiem, zamiast wykonania tańszych, tradycyjnych ław i stóp fundamentowych. Te dodatkowe rozwiązania generują oczywiście dodatkowe koszty, a więc zwiększają koszt całej budowy. Lepiej również nie decydować się na garaż poniżej poziomu terenu, jeśli Twoja posesja jest zlokalizowana poniżej drogi dojazdowej lub sąsiednich działek. Może bowiem okazać się, że spływająca z sąsiedztwa woda deszczowa będzie wpływać do garażu, zalewając go. W tym wypadku optymalnym rozwiązaniem wydaje się projekt domu parterowego z garażem.

Trzeba też pamiętać, że chociaż garaż i pomieszczenia pomocnicze zlokalizowane pod budynkiem to oszczędność miejsca na posesji, to i tak część powierzchni działki zajmie zjazd do garażu. Odpowiedni spadek zjazdu, jego szerokość i wyprofilowanie jest niezbędne do bezpiecznego i wygodnego korzystania z garażu. Maksymalny spadek, jaki można zastosować na zjeździe to 25%, to oznacza, że na każdym metrze zjazdu teren obniża się o 25 cm, czyli żeby zjechać na 2,4 m głębokości zjazd musi mieć co najmniej 9,6 m. długości. Jednak za wygodny uznawany jest spadek maksymalnie 15%, czyli dla garażu położonego 2,4 m. poniżej poziomu terenu potrzebujemy minimum 16 m zjazdu. Jeśli długość zjazdu pomnożymy przez jego szerokość, to okaże się, że potrzebujemy kilkadziesiąt metrów kwadratowych powierzchni działki, które musimy wykopać, zabezpieczyć, utwardzić, a zimą odśnieżać. Dla niektórych kierowców wjeżdżanie i wyjeżdżanie z podziemnego garażu może być również mniej komfortowe, niż korzystanie z miejsc postojowych zlokalizowanych na płaskim terenie.

Projekt domu z garażem w piwnicy to propozycja warta zastanowienia. Może jednak być droga w realizacji, a także mniej wygodna w użytkowaniu. Jeśli jesteś właścicielem wąskiej, długiej lub pochyłej działki, koniecznie przemyśl to rozwiązanie. Rozważ wszystkie plusy i minusy upewniając się, że będzie ono dla Ciebie najlepszym wyborem.

--- Artykuł sponsorowany ---