Dziesiąta, jubileuszowa edycja Rykowisko Ultra Trail przechodzi do historii

Rykowisko Ultra-trail to bieg terenowy na długim dystansie, który odbywa się na zróżnicowanej trasie, przeważnie w trudnych warunkach terenowych, takich jak 2000 metrowe podbiegi, lasy, teren wokół jeziora, czy polany.

To był dynamiczny czas dla biegaczy i organizatorów. Przez dwa dni na trasach rykowiska było 322 zawodników, których obsługiwała grupa 60 Wolontariuszy.

Uczestnicy mierzyli się i ścigali na różnych dystansach, od szybkiego biegu ŁOSZAK – 12 km, po morderczy bieg na 160 km – BASIOR. Trasy biegów wyznaczone na terenie powiatu gostynińskiego oraz powiatu płockiego.

Miejscowości z terenu powiatu gostynińskiego: Gorzewo, Marianów, Klusek, Lucień.

Dystanse, czas startu i ilość biegaczy:

Basior: około 161 km (100 mil) i 2000 metrów przewyższeń. Po raz pierwszy w tym roku. Bieg rozpoczął się o godz. 16:30 w dniu 31.05.2024 r. (piątek). W biegu wystartowało 18 zawodników, ukończyło 4.

Rogacz: około 111 km i 1200 metrów przewyższeń. Bieg rozpoczął się o godz. 00:00 w dniu 01.06.2024 r. (sobota). W biegu wystartowało 23 zawodników, ukończyło 12.

Rącza Łania: około 74 km i 800 metrów przewyższeń. Bieg rozpoczął się o godz. 04:00 w dniu 01.06.2024 r. W biegu wystartowało 26 zawodników, ukończyło 19.

Szybkie Badyle: około 37 km i 400 metrów przewyższeń. Bieg rozpoczął się o godz. 08:00 w dniu 01.06.24 r. W biegu wystartowało 130 zawodników, ukończyło 128

Łoszak: około 12km i 250 metrów przewyższeń. Bieg rozpoczął się o godz. 12:00 w dniu 01.06.24 r. W biegu wystartowało 125 zawodników, ukończyło 123.

Trasy zostały wytyczone tak, aby pokazać piękno i urok Gostynińsko Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Jeziora, leśne polany, niezliczone podbiegi i zbiegi umilały wysiłek zawodników włożony w pokonanie wybranego dystansu.

Na mecie na biegaczy czekał pamiątkowy medal, specjalnie przygotowany posiłek regeneracyjny, a dla najlepszych na każdym dystansie zostały przygotowane nagrody rzeczowe oraz finansowe.

Zawodnicy pobili wiele rekordów. Dominik Milewski ustanowił rekord Łoszaka (12 km) pokonując trasę w 44 minuty, zaś nowym królem ULTRA, został Marcin Stańczak, który potrzebował 20h 47min do pokonania 160 km.

W dekoracji brał udział Starosta Gostyniński Andrzej Krzewicki, który uhonorował najlepszych zawodników.

Już dziś organizatorzy, czyli Fundacja Rykowisko z Prezesem Zarządu Tomaszem Markowskim zaprasza na kolejną – 11 już edycję Rykowisko Ultra Trail.