Reklama

Jest odpowiedź Pawła Kalinowskiego w sprawie term

Szanowni Państwo, Gorący okres przedwyborczy powoduje często, że informacje pojawiające się w przestrzeni publicznej są mylące lub - delikatnie rzecz ujmując - mijają się z prawdą, a czasem są po prostu zwykłym kłamstwem.Ze wszystkimi wymienionymi sytuacjami niestety mamy do czynienia w artykule, który ukazał się w listopadowym numerze „Głosu Gostynina” – czasopisma Gostynińskiej Wspólnoty Samorządowej. 

Autor snuje w nim wizję powstania „Term Gostynińskich”, próbując „usprawiedliwić” przyczyny fiaska tego przedsięwzięcia, a nawet „przerzucić” to niepowodzenie na mnie.
Poniżej przedstawiam kilka faktów, wynikających z oficjalnych dokumentów:

1 . Zwykłą insynuacją ze strony autora artykułu jest, że „Termy Gostynińskie” nie powstały by nie „robić konkurencji analogicznemu przedsięwzięciu w Toruniu”. Poziom tegoż argumentu jest tak niski, że szkoda z nim nawet polemizować.

2. Nieprawdą jest, iż Gmina Miasta Gostynina, w świetle zapisów umowy koncesji na budowę „Term Gostynińskich” musiała zapłacić za dokumentację projektową kwotę 7 665 001, 00 zł spółce Termy Gostynińskie Sp. z o.o. – żaden z zapisów tej umowy nie przewidywał takiego warunku. Dodatkowo jak wynika z dokumentów, kwota 6 382 500 zł. brutto została przekazana spółce z Tytułu za „Projekt budowlany wraz z ostateczną decyzją o pozwolenie na budowę” – problem w tym, że taka „ostateczna decyzja” nigdy nie została przez Starostwo Powiatowe wydana a mimo to Miasto, kierowane przez ówczesnego burmistrza Włodzimierza Śniecikowskiego zapłaciło spółce Termy Gostynińskie!!! Brak zasadności wydania kwoty ponad 7,5 mln zł. z budżetu Miasta wytknęła również Najwyższa Izba Kontroli w raporcie z 3 grudnia 2012 r. – ogólnie dostępnym w Internecie. Zachęcam do jego lektury. 

3. Nieprawdą jest, że do „wyznaczenia terminu podpisania aktu notarialnego” nie doszło, „ponieważ w międzyczasie odbyły się wybory samorządowe” i - w domyśle - odpowiedzialność za to ponosi obecny Burmistrz Paweł Kalinowski.

Zgodnie z warunkami przetargu i ustawą o gospodarce nieruchomościami, do wyznaczenia terminu podpisania aktu powinno dojść w terminie 21 dni od dnia ogłoszenia jego wyników. 
Jak się okazuje, pierwszy termin podpisania umowy (aktu notarialnego) na sprzedaż działek wyznaczony został na dzień 1 sierpnia 2013 r. czyli jeszcze za rządów Pana Włodzimierza Śniecikowskiego a następnie odwołany przez Miasto w formie maila do spółki Termy Gostynińskie dnia 31 lipca 2013 r. Kto podjął decyzję o odwołaniu terminu aktu notarialnego w 2013 r. – chyba nie Paweł Kalinowski !!! 
Co więcej, należy podkreślić, iż niemożność wyznaczenia aktu notarialnego w ustawowym 21-dniowym terminie, wynikała przede wszystkim z okoliczności, iż ówczesny burmistrz Włodzimierz Śniecikowski zorganizował i rozstrzygnął przetarg pomimo, iż sytuacja prawna sprzedawanych działek nie była właściwie uregulowana w księgach wieczystych (bez tego nie można było sporządzić aktu notarialnego). Z sytuacji tej ówczesny burmistrz musiał zdawać sobie sprawę i to on podjął ryzyko zorganizowania przetargu pomimo oczywistej niemożliwości dotrzymania przez Miasto jego warunków. 
Przetarg na sprzedaż działek pod termy został rozstrzygnięty wiosną 2013 r., zaś kadencja Włodzimierza Śniecikowskiego zakończyła się dopiero jesienią 2014 r. To Włodzimierzowi Śniecikowskiemu – przez półtora roku – nie udało się skutecznie wyznaczyć terminu aktu notarialnego!!! Za swoje zaniedbania nie powinien on przerzucać odpowiedzialności na mnie!

4. Nieprawdą jest, że Miasto przegrało sprawę wadium, zaś wyrok wydany został przez Sąd Okręgowy w Płocku !!!
Sprawa „wadium” rozpoznana została przez Sąd Okręgowy X Wydział Gospodarczy w Łodzi i faktycznie w pierwszej instancji zakończyła się wyrokiem niekorzystnym dla Gminy Miasta Gostynina. Pamiętać jednak należy, że na chwilę obecną jest to wyrok nieprawomocny, od którego miasto złożyło apelację. 
Jeżeli Miasto sprawę o wadium faktycznie przegra, to podstawową przyczyną takiego stanu rzeczy będą działania i zaniechania Włodzimierza Śniecikowskiego opisane w punkcie 3 powyżej.

Sprawa wadium to kolejna ze spraw „około termalnych”, która potencjalnie niesie za sobą konsekwencje finansowe. 
Przypomnieć choćby należy, że tuż po objęciu przeze mnie urzędu, Miasto zmuszone było zapłacić spółce „Pion” ponad 1,2 mln zł z prawomocnego – przegranego przez Miasto postępowania sądowego, które toczyło się od 2009 r. Spółka ta opracowała m. in. projekt budowlany tzw. Małej obwodnicy i części budynków Term Gostynińskich. Projekt ten został wykorzystany jedynie w części (wykonano na jego podstawie część Małej obwodnicy).

To w telegraficznym skrócie. Jeszcze raz zachęcam do lektury raportu NIK na temat term. Można tam odnaleźć inne ciekawe wątki, np. to, że ówczesny Burmistrz nie reagował na informacje Inżyniera kontraktu (spółki działającej na zlecenie Miasta, która miała „pilnować” wykonawcy), że koncesjonariusz (spółka Termy Gostynińskie) nie dostarczał raportów wymaganych umową koncesji itd. 
Co do tzw. „Term Gostynińskich” jestem i byłem realistą. Uważałem i uważam nadal, że Miasta tak wtedy jak i teraz nie stać na poniesienie tak znacznych kosztów. 
Jeżeli już myślano, w pierwszej dekadzie nowego stulecia, o budowie „Term Gostynińskich”, to zdecydowanie przeszacowano możliwości Miasta w tym zakresie. „Kurorty” czyli Uniejów i Mszczonów, o których mowa w artykule prowadziły inwestycje stopniowo. Jeżeli już, to tą samą drogą powinny iść ówczesne władze Gostynina. Czemu jednak tego nie zrobiły – trudno doszukać się racjonalnej odpowiedzi.

Paweł Kalinowski
Burmistrz Miasta Gostynina


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Karina 18.10.2019 22:07
Wreszcie !!! mam nadzieję sprawa wyrzucenia w błoto 7 mln.zostanie definitywnie rozstrzygnięta i winni ukarani.Pan Kalinowski jest dobrym gospodarzem

marek 05.11.2018 07:19
moj wybor brawo my ateraz do roboty

Kler 03.11.2018 20:03
To jest nie normalne głosować na Śniecikowskiego tyle kłamał brak kasy term i teraz mówi to nie jego wina żenada głosują tylko te osoby co dostają kasę za nic czyli 13 dzielnica

Witek 03.11.2018 09:09
A nie będzie w tych wyborach wiśniówki za głos??? -)-)-)

Radek 03.11.2018 07:48
wybierzmy normalność, a jak kto pojmuje normalność na to już wpływu nie mamy. Cenię sobie spokój i miasto bez afer, a jaki to był okres to już pozostawiam wam do oceny.

max 02.11.2018 22:02
Gostynin jest dla pana Ś, dobrą partią do robienia interesów

Wolf 02.11.2018 21:06
Dwóch kandydatów z różnymi światopoglądami i charakterami i z różnymi wyborcami. Zobaczcie kto popiera Kalinowskiego a kto Sniecikowskiego. To daje dużo do myślenia.

k. 02.11.2018 19:38
!!!

Wnuczek 02.11.2018 18:23
Oszczędź zdrowie dziadki, niech odpocznie na emeryturze

zafajdany brukarz 02.11.2018 17:48
Człowiek, który kłamie w sądzie jest mało wiarygodny.

vvv 02.11.2018 17:35
"Moją partią jest Gostynin" Ha,ha,ha. Tylko my nie chcemy takiej partii w Gostyninie z Panem Ś. na czele!

zico 02.11.2018 17:33
Gdzie jest 7,5 mln zł to niech wyjaśnią już odpowiednie służby. Ja mam pytanie do wyborców kandydata Śniecikowskiego - czy słynna zamiana działek za rządów waszego kandydata to było działanie dla dobra miasta czy waszego kandydata?

Ziarno 02.11.2018 16:51
Brawo!!! Krótko, zwięźle i na temat.

Suweren 02.11.2018 14:14
Nie ma co się przejmować pomówieniami Pana 2.74 vel gdzie są siedem i pół bańki. W te kłamstwa wierzy chyba tylko Chuck Norris z Zalewu, Lodka i Bursztyn.

Jerzy II 02.11.2018 13:07
A co prokurator na brak zasadności wydania kwoty ponad 7,5 mln zł z budżetu Miasta?!?! Ile ta sprawa będzie się ciągnąć?!?!

do Jerzego II 02.11.2018 13:25
postępowanie dobiega końca. ponoć papiery są mocne na Śniecia, ale nie chcą tego ujawniać w okresie kampanijnym. Włodek będzie miał postawione zarzuty Huraa!

zachmurzenie małe

Temperatura: 20°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 7 km/h

Ogłoszenia
Dom letniskowy z dojściem do j. Białego Dom letniskowy z dojściem do j. Białego Tel. 665 424 109. Posiadamy do sprzedaży piękny dom rekreacyjny o pow. ok. 90 m2, z zagwarantowanym dojściem do jeziora Białego. Budynek usytuowany na działce o pow. 797 m2. Dom pięknie i klimatycznie urządzony z możliwością korzystania od zaraz, ogrzewany. Składa się z salonu z kominkiem, 2 sypialni na poddaszu, kuchni z jadalnią, dodatkowego pokoju przy kuchni i łazienki. Nieruchomość w części podpiwniczona przygotowana do użytkowania od zaraz. Działka pięknie zagospodarowana, porośnięta starymi świerkami. Na posesji znajduję się murowany garaż. Media: energia elektryczna, woda z wodociągu gminnego, własna studnia na terenie działki. Zagwarantowane prywatne dojście do jeziora Białe (zakup udziału w drodze do jeziora, w cenie nieruchomości). Nieruchomość zlokalizowana na zamkniętym osiedlu. Prosimy o wcześniejsze umawianie wizyt, ponieważ dom jest pod całodobowym nadzorem ochrony. Dojazd drogą asfaltową, odległość od Gostynina ok 13km, od Płocka ok. 25km, od Warszawy ok. 100km. Lokalizacja: Białe, gmina Gostynin. Cena 555 000 zł do negocjacji Tel. 665 424 109. Więcej informacji udzielimy telefonicznie! Zapraszamy na prezentację, po wcześniejszym umówieniu wizyty. Prezentacja w naszym biurze jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego
Dom w Gostyninie super lokalizacja Dom w Gostyninie super lokalizacja Tel: 665 424 109 Posiadamy do sprzedaży dom piętrowy o pow. ok. 220 m², na działce o pow. ok. 660 m², znajdujący się w cichej i spokojnej części miasta. Parter budynku składa się z wiatrołapu, dwóch oświetlonych pokoi, przestronnego salonu z wyjściem na duży taras, kuchni, łazienki oraz oddzielnego WC. Na piętrze znajdują się również 2 pokoje z wyjściem na duży wspólny balkon, salon, kuchnia, łazienka i oddzielne WC. W bryle budynku znajduję się także garaż, piwnica wraz z kotłownią. Dom ocieplony, okna plastikowe, ogrzewanie centralne. Działka w całości ogrodzona, bardzo ładnie zagospodarowana. Idealna lokalizacja, osiedle ciche i bardzo spokojne, w bliskim sąsiedztwie lasów. Nieruchomość wyposażona w media: prąd, woda z wodociągu, kanalizacja. Istnieje możliwość przyłącza gazu ( gaz w ulicy). Budynek do remontu i aranżacji we własnym zakresie. Dodatkowo na działce znajduję się budynek gospodarczy oraz co najważniejsze drugi domek o powierzchni użytkowej ok. 20 m2 przeznaczony do zamieszkania z wejściem na nieużytkowe poddasze oraz garażem w bryle budynku. Nieruchomość składa się z jednego pokoju, kuchni oraz łazienki. *Możliwość zamiany domu na mieszkanie znajdujące się na parterze lub na pierwszym piętrze!! Cena 465 000 zł do negocjacji. Zapraszamy na prezentację i do zakupu. W celu umówienia wizyty prosimy o wcześniejszy tel. pod numer 665 424 109. Prezentacja w naszym biurze jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Atrakcyjna działka budowlana w Nagodowie Atrakcyjna działka budowlana w Nagodowie Posiadamy do sprzedaży działkę budowlaną o pow. ok. 2999 m². Działka bardzo atrakcyjnie położona przy ścianie lasu. Media w pobliżu działki (prąd, woda, linia telefoniczna). Dojazd do działki drogą asfaltową. Okolica cicha nadająca się zarówno pod zabudowę domu całorocznego jak i letniskowego. W sąsiedztwie piękne tereny leśne i domy jednorodzinne. Miejsce bardzo kameralne, dla osób ceniących sobie spokój i piękne widoki w połączeniu z szybkim dojazdem do pracy. Nieruchomość położona ok. 5 km od jeziora Lucieńskiego. Do najczystszego jeziora Białe ok. 9 km. Działka położona niedaleko Gostynina odległość ok. 4 km, od Płocka ok. 20 km, od Warszawy ok. 120 km. Więcej informacji udzielimy telefonicznie pod tel. 665 424 109, 515 955 229, 605 615 205 Cena: 89 000 zł do negocjacji. Zapraszamy na prezentację i do zakupu. W naszym biurze prezentacja jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego
Przepięknie położone działki w miejscowości Osiny! Przepięknie położone działki w miejscowości Osiny! Tel. 665 424 109, 515 955 229 lub 605 615 205. Posiadamy do sprzedaży bardzo atrakcyjne działki w malowniczej, zalesionej miejscowości. Działki z możliwością zabudowy całorocznej oraz letniskowej o pow. od 1134 m/2 do 2642 m/2. Atrakcyjne usytuowanie, w sąsiedztwie domów jednorodzinnych i letniskowych, a zarazem wśród lasów, sprawia ,że niniejsza oferta, skierowana jest do osób poszukujących ciszy i zachwycających się naturą, ale aktywnych zawodowo. Dojazd drogą asfaltową oraz ok. 500 m drogą utwardzoną. Media ( prąd i wodociąg w drodze). Okolica cicha i spokojna, wokół duże kompleksy leśne, z wieloma szlakami pieszymi i rowerowymi. Bez wątpienia jest to najpiękniejszy fragment Mazowsza. Szybki dojazd do autostrady A1 ok. 8 km. Odległość z Kutna ok. 16 km, z Warszawy ok. 110 km, z Gostynina ok. 10 km. Zapraszamy na prezentację i do zakupu. Cena 43 000 zł do negocjacji. W naszym biurze prezentacja jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Piękna działka nad j. Białym - 300 m! Piękna działka nad j. Białym - 300 m! Tel. 665 424 109, 515 955 229. Do sprzedaży piękna działka budowlana o pow. 1474 m/2. Działka w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, przeznaczona pod zabudowę całoroczną i rekreacyjną (media w pobliżu działki). Okolica bardzo malownicza, usytuowana wśród unikalnych w skali kraju rezerwatów przyrody. Bez wątpienia jest to najpiękniejszy fragment Mazowsza. Miejscowość Białe znajduje się wśród kilku jezior: Białe, Sumino, Lucieńskie, Drzesno. Odległość prezentowanej działki od najpiękniejszego i najczystszego ( II klasa czystości wody ) jeziora - Białe ok. 300 m. Jezioro Białe jest najgłębszym jeziorem na pojezierzu gostynińskim i jednym z większych (152 ha) Przybliżone wymiary działki: szerokość ok. 26m, długość ok. 51m. Odległość z Płocka ok. 25 km, z Warszawy ok. 100 km, z Gostynina ok. 8 km Zapraszamy na prezentację i do zakupu. Cena 135 000 zł do negocjacji. W naszym biurze prezentacja jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama