G24

 • smyk

   

 • rowery
 •  

  gostynin24 1000x300

 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
 • dekra
   
 • softnet
   
czwartek, 16 marca 2023 11:19

,,Gloria victis!” – chwała zwyciężonym! [FOTO]

Uroczyste obchody 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, 5 rocznicy nadania szkole w Zwoleniu imienia Powstańców Styczniowych oraz wręczenia sztandaru.

W piątkowe przedpołudnie, 10 marca 2023 roku, przed pomnikiem w Gaśnem, odbyły się uroczystości upamiętniające 160. rocznicę wybuchu najdłużej trwającego zrywu niepodległościowego na ziemiach Rzeczypospolitej rozdartych przez zaborców oraz w rocznicę śmierci Powstańców Styczniowych – uczestników największej bitwy na terenie Ziemi Gostynińskiej. 12 marca (obchody 10 marca) to dla nas wyjątkowa data, ponieważ od pięciu lat nasza szkoła nosi zaszczytne imię Powstańców Styczniowych.

 

Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem hymnu narodowego i odmówioną przez ks. Krzysztofa Jończyka modlitwą za poległych. Wójt Gminy Gostynin – Pan Edmund Zieliński - w swoim wystąpieniu przybliżył historię bitwy w Gaśnem, która miała miejsce 12 marca 1863 roku. Głos zabrali także Burmistrz Miasta Gostynina Pan Paweł Kalinowski oraz Pan Jacek Liziniewicz – Nadleśniczy Nadleśnictwa Gostynin.

 

Aby uhonorować pamięć poległych, w Gaśnem stawiły się liczne delegacje samorządowe, instytucji, szkół, organizacji, poczty sztandarowe, harcerze. Uroczystość zaszczyciła swoją obecnością również posłanka Anna Cicholska, która podziękowała za zaproszenie i za przybliżenie historii Polaków występujących przeciwko carskiemu imperium i walczących o polskość w czasie zaciekłej rusyfikacji. Pierwszy raz w historii obchodów w uroczystości uczestniczył Sztandar 25 Brygady Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego z Leźnicy Wielkiej. Złożono kwiaty i zapalono światła pamięci, aby oddać hołd poległym.

 

Na tej niezwykle patriotycznej uroczystości nie mogło zabraknąć Pocztu Sztandarowego naszej szkoły (w skład asysty sztandaru weszli: Zuzanna Grzelecka, Amelia Kowalczyk i Kacper Tadeusiak) oraz nauczycieli i społeczności szkolnej.
Kolejna część obchodów odbyła się w murach szkoły w Zwoleniu. Program słowno-muzyczny przygotowany przez p. Annę Dąbrowską, p. Aleksandrę Szczepaniak i p. Łukasza Flejszera w wykonaniu uczniów oraz inscenizacje nawiązujące do Powstania Styczniowego i odbudowy niepodległej Polski zachwyciły obecnych, o czym świadczyły liczne brawa,
a także słowa uznania ze strony zgromadzonych gości. Występy uczniów wzbogacono o piękne, patriotyczne pieśni w wykonaniu naszych solistów: Julii Sobczak, Wiktora Skrzeczkowskiego, a także możliwością wysłuchania muzycznych aranżacji p. Łukasza Flejszera i chóru szkolnego. W przygotowanie uroczystości włączyły się także panie
ze Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet Bielawy-Zwoleń, które przygotowały poczęstunek dla wszystkich obecnych na uroczystości.

 

Jako społeczność Szkoły Podstawowej imienia Powstańców Styczniowych w Zwoleniu pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom uroczystości za obecność w tak ważnym dla nas dniu. Pamięć o powstańczym testamencie poległych nie tylko w Gaśnem, ale i wielu innych, podobnych miejscach na terenie kraju, powinna być nieustanie pielęgnowana i pozostawać symbolem nieujarzmionej niczym potrzeby wolności.

 

Dziękujemy wszystkim za udział w tej patriotycznej lekcji historii.

 

SP Zwoleń

 

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Komentarze  

-3 # qrak 2023-03-16
Powinniśmy w Polsce świętować zwycięstwa, a nie klęski...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • zaborowski.png
 • doral.png
 • kedzierski.png
 • gozdowski.png
 • skonieczna1.png
 • styszko.png
 • zorawski.png
 • taube.png
 • kramer2.png
 • kazmierczak.png

Geodezja

NAJNOWSZE KOMENTARZE