środa, 28 lutego 2024 02:43
Reklama
News will be here

Biskup-reformator z Ziemi Gostynińskiej

Muzeum Mazowieckie planuje w roku 2025 otwarcie Muzeum Ziemi Gostynińskiej, które działać będzie przy ulicy Floriańskiej 23. Nowe muzeum prezentować będzie eksponaty związane z historią Ziemi Gostynińskiej. Z tej okazji chcemy poznać nieco bliżej historię Gostynina i okolic. Co tydzień będziemy prezentować Wam jedną ciekawostkę dotyczącą tego miasta. Autorem tekstów jest Tomasz Paszkiewicz. Miłej lektury!
  • Źródło: Muzeum Mazowieckie w Płocku
Biskup-reformator z Ziemi Gostynińskiej
Kolegiata w Pułtusku, której fundatorem był bp Paweł Giżycki, jest drugą w hierarchii – po katedrze płockiej – świątynią w diecezji płockiej.

Paweł Giżycki z rodu Gozdawów urodził się prawdopodobnie w końcu XIV w. Sylwetkę jednego z najznamienitszych duchownych wywodzących się z Ziemi Gostynińskiej przybliża Kazimierz Pacuski w książce „Możnowładztwo i rycerstwo Ziemi Gostynińskiej XIV i XV wieku”.

Paweł z Giżyc studiował w czeskiej Pradze, uzyskując w 1419 roku tytuł bakałarza sztuk. Zwrócił uwagę na stosunki czesko-niemieckie i rozwój husytyzmu. Poznawał również języki obce, co okazało się przydatne w jego dalszej karierze. Kiedy ukończył studia, podjął pracę w kancelarii króla Władysława Jagiełły. Możliwe to było dzięki wstawiennictwu księżnej Aleksandry. Ochmistrzem jej dworu był ojciec Pawła – Więcław z Giżyc.

Około 1423 roku Paweł Giżycki został plebanem w wielkopolskim miasteczku Stawiszynie.

Dochodową plebanię otrzymał dzięki królowi. Rok później został również pisarzem ziemskim krakowskim, co poważnie podwyższyło jego dochody. Na prośbę króla 25 kwietnia 1424 roku Paweł Giżycki otrzymał papieską prowizję na kanonie w Krakowie i w Płocku. Niecałe osiem miesięcy później otrzymał też prowizję papieską na scholasterię krakowską. W 1433 r. Paweł Giżycki został królewskim sekretarzem. W stolicy nawiązał wiele cennych kontaktów, wśród których na pierwszy plan wysuwa się znajomość z biskupem krakowskim Zbigniewem Oleśnickim, czołowym i bardzo wpływowym doradcą króla.

Gdy został scholastykiem krakowskim, sprawował nadzór nad szkołą katedralną i kształceniem duchownych diecezji krakowskiej. Starał się o scholasterię w kapitule płockiej, jednak bezskutecznie. Był jednak kanonikiem w najważniejszych kapitułach: w Gnieźnie, Poznaniu i Płocku, dzięki czemu zyskał dodatkowe dochody i orientację w bieżących sprawach i potrzebach polskiego Kościoła. Gdy zmarł biskup Stanisław Pawłowski, 28 maja 1439 roku kapituła płocka wybrała na biskupa płockiego Pawła Giżyckiego, który przyjął sakrę biskupią 27 grudnia 1439 r.

Paweł z Giżyc urząd biskupi pełnił aż do 1463 roku, zapisując się w historii diecezji płockiej jako reorganizator kościelnych struktur, fundator archidiakonatu pułtuskiego dla wschodniej części diecezji, intensywnie zasiedlanej od półwiecza. Ufundował kolegiatę pułtuską, przy której w 1449 r. założył kapitułę, czyniąc z najważniejszego ośrodka dóbr biskupich drugie centrum diecezji (często w nim przebywał). Rozwinął szkolnictwo parafialne. Dzięki jego staraniom, szkoły kolegiackie w Płocku i Pułtusku przygotowywały młodzież rycerską i utalentowanych plebejuszy z Mazowsza do różnych zawodów, które wymagały znajomości pisma i formułowania słowa pisanego. Absolwenci obu szkół mogli również podejmować studia uniwersyteckie w Krakowie.

Po przedwczesnej śmierci Bolesława IV i Włodzisława I Paweł Giżycki uczestniczył w rządach regencyjnych sprawowanych w obu dzielnicach Mazowsza w imieniu małoletnich książąt. Do końca swoich dni bronił idei autonomii Mazowsza i przeciwstawiał się inkorporacji ziem książęcego Mazowsza do Korony. Zmarł 28 stycznia 1463 roku.

Za tydzień o tym, jak Ziemią Gostynińską rządziła księżna Małgorzata.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
umiarkowane opady deszczu

Temperatura: 9°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 3 km/h

Ogłoszenia
Nowoczesne i piękne mieszkanie na nowym osiedlu Nowoczesne i piękne mieszkanie na nowym osiedlu Mamy przyjemność zaprezentować państwu do sprzedaży niezwykle przestronne, urządzone w wysokim standardzie, mieszkanie o pow. ok. 82,00 m². Położone w znakomitej lokalizacji, w nowym bloku w Gostyninie przy ul. Kutnowskiej. Usytuowane na wysokim parterze. Mieszkanie składa się z : - salonu z aneksem kuchennym, - 3 pokoi - łazienki - balkonu Mieszkanie do sprzedaży z całym wyposażeniem, oprócz obrazów. Meble wysokiej jakości, zostały wykonane na zamówienie. Pozostałe wyposażenie takie jak lampy i inne dodatki zakupione zostały w Westwing, kare design i SF meble. Blaty w kuchni wykonane z granitu. Panele podłogowe najwyższej jakości. Suptelnie wykonane oświetlenie podłogowe, nadające designu i klimatu. Wyjątkowo funkcjonalny układ pomieszczeń z możliwością własnej aranżacji. Duzy balkon, z widokiem na otaczającą zieleń. Mieszkanie bardzo dobrze doświetlone, światłem naturalnym, widne i przestronne. Piękna zielona i klimatyczna okolica a jednocześnie szybki dojazd do centrum Gostynina. W bliskiej odległości znajdują się : basen miejski, sklep Biedronka oraz szkoła średnia i podstawowa. Parking pod blokiem. Tel. 515 955 229, 665 424 109 lub 605 615 205. Cena: 615 000 zł do negocjacji! Prezentacja w naszym biurze jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama