Dni Historii Płocka
21-22 czerwca, godz. 10
Muzeum Mazowieckie w Płocku
Z wielką radością informujemy, że bierzemy udział w organizowanych przez miasto Dniach Historii Płocka. Zapraszamy w sobotę i w niedzielę, wszystkich – dorosłych oraz dzieci, do obu naszych siedzib – przy Tumskiej 8 i Kolegialnej 6. I na Stary Rynek!
Dorosłym polecamy opowieść o nie – zwykłych, zasłużonych dla Płocka ludziach, prowadzoną na wystawie „X wieków Płocka” (Tumska) i „Galeria płocczan XX wieku „ (Kolegialna. W tym samym czasie Wasze dzieci mogą uczestniczyć w naszych zabawach, grach, warsztatach i szaleć w escape roomie!
21 czerwca (sobota)
Muzeum Mazowieckie, ul. Tumska 8a, godz. 10.00, 12.00, 14.00
- Dla dzieci:
- w wieku 7-10 lat „Dzieje średniowiecznego Mazowsza ukryte w legendach”, podczas których każdy z uczestników „na chwilę” może stać się księciem, księżniczką, białą damą a nawet smokiem lub jednorożcem
- w wieku 10- 15 lat „Znane i nieznane wydarzenia z historii Mazowsza”, podczas których uczestnicy mogą wcielić się w sławne postacie historyczne i odtworzyć najważniejsze wydarzenia w dziejach księstwa.
- w wieku 7-15 lat Pełen zagadek i ciekawostek escape room
- Dla dorosłych:
„Płocczanie mówią. Nie – zwykłe historiena wystawie X wieków Płocka”, np. Aleksander Maciesza, Władysław Herman, Bolesław Krzywousty, Rajmund Hiacynt Rembieliński, Zygmunt Padlewski , Marcelina Rościszewska i inni
Muzeum Mazowieckie, ul. Kolegialna 6, godz. 10.00, 12.00, 14.00
- Dla dzieci:
- w wieku 6-14 lat: warsztat „W warzywniaku królowej Bony”
- Dla dorosłych:
„Płocczanie mówią. Nie – zwykłe historie na wystawie Galeria płocczan XX wieku”, (Broniewski, Zimińska – Sygietyńska, Milke i inni)
Namiot przy małej scenie (Stary Rynek), godz. 10.00 – 13.30
- Dla dzieci w wieku 6-14 lat: warsztaty „Średniowieczna stylistka – zaprojektuj sobie zbroję”.
- Dla dorosłych: opowieść „O najciekawszych eksponatach wystawy X wieków Płocka”
22 czerwca (niedziela)
Muzeum Mazowieckie, ul. Tumska 8a, godz. 10.00, 12.00, 14.00
- Dla dzieci:
- w wieku 7-10 lat „Dzieje średniowiecznego Mazowsza ukryte w legendach”,
- w wieku 10- 15 lat „Znane i nieznane wydarzenia z historii Mazowsza”,
- w wieku 7-15 lat Pełen zagadek i ciekawostek escape room.
- Dla dorosłych:
- „Płocczanie mówią. Nie – zwykłe historie na wystawie X wieków Płocka”
Muzeum Mazowieckie, ul. Kolegialna 6, godz. 10.00, 12.00, 14.00
- Dla dzieci:
- w wieku 6-14 lat. Warsztat „Książęta płoccy i tajemnice ich pieczęci”
- Dla dorosłych:
- „Płocczanie mówią. Nie – zwykłe historie w Galerii płocczan XX wieku”
Namiot przy małej scenie (Stary Rynek), godz. 10.00 – 13.30
• Dla dzieci w wieku 6-14 lat: „Ćwiczenia z bazgrolenia – z inspiracji twórczością płockiego malarza Felixa Tuszyńskiego”
- Dla dorosłych: „Opowieść o płockim malarzu Feliksie Tuszyńskim”
XVI Święto Jana
22 czerwca, godz. 12-19
Skansen Osadnictwa Nadwiślanskiego w Wiączeminie Polskim
Historia Święta Jana w Wiączeminie Polskim ma już swoją wieloletnią tradycję. W tym roku będziemy obchodzić je po raz szesnasty. Stałym punktem wydarzenia jest nabożeństwo ekumeniczne, które zostanie odprawione przez księdza z parafii ewangelicko-augsburskiej w Płocku – Szymona Czembora, księży z parafii rzymskokatolickich: w Zycku – Krzysztofa Knycha i w Słubicach – Romana Batorskiego oraz opata zakonu benedyktynów lubińskich – ojca Efrema.
W programie tegorocznego Święta Jana będziemy mogli obejrzeć również spektakl „Wiślana opowieść” w wykonaniu teatru lalek Igraszka oraz wysłuchać koncertu Pawła Kołodziejskiego „Z Wisłą w tle”.
Z krótkimi programami artystycznymi wystąpią zespoły dziecięce i młodzieżowe ze Szkół Podstawowych w Świniarach, Borkach i Kamieniu.
Wśród licznych atrakcji będzie kiermasz rękodzieła i lokalnych produktów oraz warsztaty wicia świętojańskich wianków z ziela i kwiecia, wykonywania zapachowych kadzideł i woreczków, tradycyjnych piłeczek odpustowych, drewnianych i materiałowych zabawek recyklingowych oraz łowickiego haftu koralikowego i płaskiego.
Na stanowisku przygotowanym przez Muzeum Mazowieckie w Płocku będzie można wziąć udział w dawnych dziecięcych zabawach w kole, pościgać się w workach lub na nartach, spróbować sił w przeciąganiu liny, toczeniu fajerek, chodzeniu na krukwiach, zagrać w serso, grele czy klupę.
Na zakończenie odbędzie się koncert z serii „Cztery domy słońca. Lato” w wykonaniu Kai i Janusza Prusinowskich, muzykanckiej kompanii dziecięcej i przyjaciół.
Spotkania z historią. Bolesław Chrobry, pierwszy król Polski
26 czerwca, godz. 17
Muzeum Mazowieckie w Płocku, ul. Kolegialna 6
Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza do swej auli przy ul. Kolegialnej 6 na Spotkania z historią zatytułowane „Bolesław Chrobry, pierwszy król Polski”.
Postać tego wybitnego władcy oraz jego drogę do korony przybliży profesor dr hab. Przemysław Urbańczyk mediewista archeolog, profesor zwyczajny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, autor licznych artykułów oraz książek m.in. „Bolesław Chrobry – lew ryczący”, „Rok 1000. Milenijna podróż transkontynentalna”, „Zanim Polska została Polską”, „Trudne początki Polski”, „Mieszko Pierwszy Tajemniczy”.
W 2025 roku obchodzimy 1000 lecie koronacji Bolesław Chrobrego na króla Polski. Świętujmy wspólnie na „Spotkaniach z historią”!
Wstęp na spotkanie jest darmowy.
Napisz komentarz
Komentarze