środa, 28 lutego 2024 03:33
Reklama
News will be here

Blue Monday – fakt czy mit?

Blue Monday, obchodzony w trzeci poniedziałek stycznia, jest uważany za potencjalnie najbardziej przygnębiający dzień w roku.

Taka ocena opiera się na przybliżonej kalkulacji niekorzystnych warunków atmosferycznych, długich nocy, obaw przed powrotem do pracy oraz ciężarze długów po okresie świątecznym. Pomimo dobrze znanego terminu "styczniowy blues", Blue Monday to w rzeczywistości MIT.

W 2005 roku firma Sky Travel wprowadziła to określenie w celu zwiększenia zainteresowania rezerwacjami przyszłych wakacji, przedstawiając je jako okres, na który warto czekać. W ramach tej strategii marketingowej podkreślono wszystkie uciążliwości sezonowe, aby zaznaczyć korzyści płynące z planowania wypoczynku. Należy jednak podkreślić, że brak jest solidnych badań naukowych potwierdzających istnienie Blue Monday jako rzeczywistego, najbardziej depresyjnego dnia w roku. Ocena ta zdaje się być subiektywna, a doświadczenie depresji może być różne dla każdej jednostki, zależnie od jej indywidualnych okoliczności i zmiennych.

Jak rozpoznać prawdziwe stany depresyjne?

Styczeń to czas, w którym wiele osób stara się ponownie dostosować do codziennego życia po okresie świątecznym. Choć styczniowy smutek może się ujawnić, istotne jest rozróżnienie między przemijającym nastrojem a objawami depresji. Warto pamiętać, że doświadczanie niskiego nastroju w styczniu nie jest nietypowe, lecz kluczowe jest zrozumienie, kiedy ten stan może wskazywać na poważniejsze problemy psychiczne, takie jak depresja. Konsultacja z lekarzem jest kluczowa, aby ocenić stopień ciężkości ewentualnej depresji oraz podjąć odpowiednie kroki w kierunku poprawy zdrowia psychicznego.

Istnieje wiele czynników wywołujących depresję, takich jak wydarzenia życiowe o fundamentalnym znaczeniu, m.in. żałoba, utrata pracy czy narodziny dziecka. Niektóre przypadki depresji można również powiązać z historią rodzinną, gdzie osoby, których członkowie rodziny cierpią na depresję, są bardziej narażone na doświadczanie tego zaburzenia. Niemniej jednak, możliwe jest również popadnięcie w depresję bez jasno określonej przyczyny, co stanowi złożony aspekt, a każdy przypadek jest unikalny.

Depresję charakteryzują różnorodne objawy, których kombinacja jest nieprzewidywalna. Przykłady tych objawów obejmują ciągły niski nastrój, negatywne myśli, poczucie beznadziejności, niską samoocenę, drażliwość, brak motywacji, trudności w podejmowaniu decyzji, utratę przyjemności z codziennych aktywności, uczucie niepokoju, a także myśli rezygnacyjne, samobójcze lub o samookaleczeniu.

Zrozumienie tych objawów jest kluczowe w procesie diagnozy depresji, a świadomość, że każdy przypadek jest unikalny, podkreśla potrzebę spersonalizowanego podejścia do leczenia i wsparcia psychicznego.

Przykłady fizjologicznych objawów depresji obejmują spowolnienie ruchowe, zmiany w apetycie lub masie ciała, problemy z perystaltyką (manifestujące się zaparciami), niewytłumaczalne dolegliwości bólowe, odczuwalny brak energii, obniżony popęd seksualny, zmiany w cyklu menstruacyjnym (w przypadku kobiet) oraz zaburzenia snu, takie jak trudności z zasypianiem lub wcześniejsze budzenie się.

Społeczne objawy depresji mogą objawiać się unikaniem kontaktów towarzyskich, ograniczaniem uczestnictwa w zajęciach społecznych, zaniedbywaniem hobby i zainteresowań, a także doświadczaniem trudności w funkcjonowaniu w domu, pracy lub w relacjach rodzinnych.

Jeżeli podejrzewasz, że doświadczasz depresji, istotne jest skonsultowanie się z lekarzem lub psychoterapeutą. Szybka interwencja może przyspieszyć proces powrotu do zdrowia. ZABURZENIA DEPRESYJNE NIE SĄ WYNIKIEM TRZECIEGO PONIEDZIAŁKU STYCZNIA. Blue Monday nie istnieje.

Klaudia Guzińska

psycholog, specjalista terapii uzależnień, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 9°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 3 km/h

Ogłoszenia
Nowoczesne i piękne mieszkanie na nowym osiedlu Nowoczesne i piękne mieszkanie na nowym osiedlu Mamy przyjemność zaprezentować państwu do sprzedaży niezwykle przestronne, urządzone w wysokim standardzie, mieszkanie o pow. ok. 82,00 m². Położone w znakomitej lokalizacji, w nowym bloku w Gostyninie przy ul. Kutnowskiej. Usytuowane na wysokim parterze. Mieszkanie składa się z : - salonu z aneksem kuchennym, - 3 pokoi - łazienki - balkonu Mieszkanie do sprzedaży z całym wyposażeniem, oprócz obrazów. Meble wysokiej jakości, zostały wykonane na zamówienie. Pozostałe wyposażenie takie jak lampy i inne dodatki zakupione zostały w Westwing, kare design i SF meble. Blaty w kuchni wykonane z granitu. Panele podłogowe najwyższej jakości. Suptelnie wykonane oświetlenie podłogowe, nadające designu i klimatu. Wyjątkowo funkcjonalny układ pomieszczeń z możliwością własnej aranżacji. Duzy balkon, z widokiem na otaczającą zieleń. Mieszkanie bardzo dobrze doświetlone, światłem naturalnym, widne i przestronne. Piękna zielona i klimatyczna okolica a jednocześnie szybki dojazd do centrum Gostynina. W bliskiej odległości znajdują się : basen miejski, sklep Biedronka oraz szkoła średnia i podstawowa. Parking pod blokiem. Tel. 515 955 229, 665 424 109 lub 605 615 205. Cena: 615 000 zł do negocjacji! Prezentacja w naszym biurze jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama