niedziela, 14 kwietnia 2024 18:43

Okrągły stół leśny w obronie Gostynińsko – Włocławskiego Parku Krajobrazowego

Lewica Płock w styczniu br. złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o wstrzymanie wycinek drzew na terenie całego Gostynińsko – Włocławskiego Parku Krajobrazowego.

Kategorycznie nie zgadzamy się na pozbawienie mieszkańców regionu jedynego, dużego i starego kompleksu leśnego na północno – zachodnim Mazowszu. Na oczach kilkuset tysięcy mieszkańców znika w zawrotnym tempie nasze regionalne dziedzictwo, bogactwo tożsamości pokoleń, nasz obszar rekreacji, turystyki i psychicznego wytchnienia oraz rezerwuar wilgoci i chłodu. To także miejsce tlenowej terapii dla mieszkańców żyjących na co dzień w zasięgu szkodliwej emisji rafinerii ORLEN.   

W ramach walki o nasz las postanowiliśmy wspólnie z lokalnym  Stowarzyszeniem Zadrzewieni zorganizować  OKRĄGŁY STÓŁ LEŚNY. Chcemy usiąść we wspólnym gronie i porozmawiać z mieszkańcami, włodarzami samorządowymi, nadleśnictwami, producentami drzewnymi i aktywistami o możliwych drogach ratunku dla tego co jeszcze pozostało. Chcemy też rozszerzyć wnioskowany obszar ochrony o Brudzeński Park Krajobrazowy. Zapraszamy do wspólnej debaty wszystkich chętnych, którzy chcą zabrać głos w dyskusji i przyłączyć się do leśnej koalicji ratunkowej.

OKRĄGŁY STÓŁ LEŚNY odbędzie się w Płocku przy ulicy Rembielińskiego 8, I piętro, we wtorek, 27 lutego o godzinie 16.30. Prosimy zainteresowanych uczestnictwem o zapisy telefoniczne pod nr tel 604104570.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
mark 14.03.2024 08:55
nie jestem za lewakami ale jak dom budowałem to kozła 16x8 wycięto mi z jednego drzewa. Wiek max 50 lat więc coś jest nie tak z tą wycinką

Bór 23.02.2024 17:08
Ktoś ich wybrał

Morales 23.02.2024 12:39
Podobno Jachira ma zostać generalnym dyrektorem Lasów Państwowych.

Gajowy 23.02.2024 09:26
Zmienili Generalnego Dyrektora, zmienili Regionalnych Dyrektorów, niebawem zmienią Nadleśniczych i na pewno od razu przestaną wycinać drzewa w Lasach Państwowych

Obiektywny 22.02.2024 21:25
"Na oczach kilkuset tysięcy mieszkańców znika w zawrotnym tempie nasze regionalne dziedzictwo, bogactwo tożsamości pokoleń, nasz obszar rekreacji, turystyki i psychicznego wytchnienia oraz rezerwuar wilgoci i chłodu" Czy to nie ci sami hipokryci z Brukseli zakazują wstępu do lasów, zbieraniu grzybów - jakiejkolwiek ingerencji przez uważanego przez nich największego szkodnika - człowieka? ...

Leśnik 22.02.2024 19:46
Niedawno jeszcze niektóre osoby mówiły, że wycinają całe pałacie lasów nawet w parkach narodowych, bo nie ma pieniędzy na 500+, tylko ciekawe czy teraz te osoby usiądą do okrągłego stołu, a może stwierdzą, że teraz to można

Trnt 22.02.2024 19:16
XDDDDD

Tomash 22.02.2024 19:10
XD

Aaa 22.02.2024 17:18
Las którym się tak zachwycacie jest tylko i wyłącznie zasługą lesniczych i firm w nich pracujących. Widzicie tylko wierzchołek góry lodowej w postaci zrębu bo nagle znika stary las który osiągnął wiek rębnosci i można z niego pozyskać jak najlepszy materiał (na drewno użytkowe, papier opał do ogrzania domu), a nie widzicie wielkiego nakładu pracy jaki jest wkładany żeby taki łaś wychodowac poczynając od przygotowania gleby po sadzenie i późniejsze pielęgnację, sprzątanie śmieci utrzymanie dróg. Las pozostawiony sam sobie nie będzie już tak ładny, dopadną go choroby będzie mnóstwo powalonych chorych i zagrażających bezpieczeństwu drzew. Lewactwo to jest rak który niszczy zdrowe myślenie.

wow 22.02.2024 18:53
Skala wycinki jaka miała miejsce w ostatnich latach jest zatrważająca - ale najgorsze w tym wszystkim jest to że wycinane drzewo w większości wysyłane było za granicę - a rodzime firmy miały problem z dostępnością drewna. Wycinka była dokonywana nawet w okresach lęgowych ptaków . Też nie jestem zwolennikiem tworzenia wszędzie rezerwatów - ale tez rabunkowej wycinki drzew! https://www.money.pl/gospodarka/wysylamy-do-chin-rekordowe-ilosci-drewna-wszyscy-na-tym-traca-6882104030555072a.html

eco 22.02.2024 20:19
Kolejne kłamstwo wyborcze. Lasy Państwowe nie eksportują drewna. Drewno kupują firmy z Polski i z UE. To co robią z nim dalej to ich sprawa. Spróbuj zabronić firmom niemieckim kupowania drewna, to zraz Donald pojedzie na dywanik do Berlina. Co do skali wycinki to Lasy Państwowe kończą właśnie operaty urządzenia lasu (to tam jest określana wielkość wycinki na 10 lat) opracowane i zatwierdzone przez ministrów z poprzedniej ekipy Tuska (2007-2015). Nasuwa się więc pytanie, kto był sprawcą wzrostu pozyskania drewna? A tak na poważnie, to wzrost pozyskania wynika z faktu, że lasy posadzone przez naszych przodków na początku XX wieku (a posadzono ich wtedy dużo) doszły do wieku dojrzałości i trzeba było zacząć je użytkować, tak by nie zmarnować ciężkiej pracy całych pokoleń. Niestety w niecnych celach politycznych oparto na tym kłamstwo wyborcze w celu wyeliminowania przeciwników politycznych. Z drugiej strony LP wydając miliony złotych na edukację ekologiczną nie potrafią przekonać społeczeństwa do racjonalnej gospodarki leśnej (stąd takie niedorzeczne pomysły zrobienia z Polski rezerwatu, w którym UE będzie nas trzymać jak Amerykanie Indian). Co do ptaków, to gospodarka leśna im najwyraźniej nie szkodzi. Wokół gniazd rzadkich gatunków tworzone są strefy ochronne, pozostawia się drzewa dziuplaste. Zaobserwowano, że duże drapieżniki np. bielik chętnie zakładają gniazda na drzewach i kępach pozostawionych przez leśników. Mają ułatwiony dolot do gniazda i doskonałe warunki obserwacji. Proponuję mniej oglądać media ( te szukają sensacji i kłamią niezależnie od orientacji), a porozmawiać i posłuchać co mają do powiedzenia fachowcy. Wszak Donek obiecywał, że teraz o gospodarce będą decydować fachowcy, a powołał na stanowiska ministrów ideologów (MKiŚ).

XD 22.02.2024 20:25
Jestem związany z branżą drzewną w naszym regionie i z tego co obserwuje to 90% a może nawet więcej trafia do firm o polskim kapitale. Lasy Państwowe sprzedają drewno naszym rodzimym przedsiębiorcą a co oni z tym robią to już tylko I wyłącznie ich interes i nikt nie ma na to wpływu tzw. wolny rynek.

Ela 22.02.2024 17:16
"eco" ma z EKOlogią tyle samo wspólnego co "pis" z prawem i sprawiEdliwością! Mniej niż ZERO! W ciągu ostatnich 8 lat rabunkowej "gospodarki" wokół Gostynina wycięto setki ha lasów żeby napchać kabzę wybranym. Padły 100-letnie dęby, więc teraz tnie się już laski 30- letnie. Mają rację protestujący.

Aaa 22.02.2024 20:44
30 letnie lasy tną w pień toć to szok 🤣

eco 22.02.2024 21:03
Prawda w oczy kole, więc trzeba opluć i zwyzywać bo brak argumentów. Pozdrawiam.

Anna 22.02.2024 16:01
Popieram "eco". BRAWO! Dziękuję za merytoryczne, twarde argumenty. Choć nie sądzę, by zakończyły te bezrozumne pyskówki. Mózg ma każdy, rozum nie:( Pozdrawiam przy tym "leśnika" :))

Aaaa 22.02.2024 18:42
Merytoryczne argumenty? Mógłbym prosić o zacytowanie chociaż jednego argumentu bo przepraszam ale nie mogę znaleźć. Btw. Jak często bywasz w lesie?

eco 22.02.2024 13:49
Kolejne kłamstwo przed wyborami i prymitywny sposób zdobycia głosów. Tam gdzie jest las, tam będzie nadal. Nic w przyrodzie nie jest wieczne i musi nastąpić wymiana pokoleń. W jednym miejscu pojawi się młode pokolenie, a w drugim rosnący las się postarzeje, zawsze będą drzewa w różnym wieku. Nie jest tak, że są tylko młode i stare lasy. W naszych lasach rosną drzewa w wieku 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90, 100 i więcej lat. Dzięki leśnikom odbywa się to w sposób planowy i zrównoważony z korzyścią dla środowiska (skład nowego pokolenia lasu dostosowuje się do zmian klimatycznych, zwiększa się udział gatunków liściastych) i gospodarki. Skoro twierdzicie, że leśnicy dewastują lasy, to skąd w nich znalazło się tyle cennych elementów przyrodniczych, a przecież gospodarują ponad 100 lat. Ochrona ścisła w obecnej sytuacji klimatycznej to przeżytek. Środowisko uległo już takiemu przekształceniu, że bez pomocy fachowców (a nie polityków) będzie ulegać dalszej degradacji. Najlepszy przykład to Białowieża. Histeria, że leśnicy chcieli wyciąć kilkadziesiąt (tak tylko kilkadziesiąt) drzew zaatakowanych przez kornika, doprowadziła do jego masowego rozwoju i śmierci setek tysięcy drzew. Teraz jest tam kilka tysięcy hektarów martwego lasu, który nie wydziela tlenu i nie gromadzi wody a jedynie uwalnia gazy cieplarniane (C02 i metan) na skutek gnicia drewna, nie wspominając już o olbrzymim zagrożeniu pożarowym . Jedźcie i przekonajcie się na własne oczy czy tak ma wyglądać las, czy taki jest wasz ideał pierwotnej puszczy? Czy chcecie tego samego w okolicach Płocka? Czy chcecie zostawić następnym pokoleniom suche kikuty? "Obrona lasu" to chwytliwe hasło wyborcze, obiecać można wszystko, nikt was przecież później nie rozliczy, nie poniesiecie żadnych konsekwencji jeśli wasze pomysły doprowadzą do katastrofy.

leśnik 22.02.2024 12:17
Nie cierpię tego "LEWACTWA" ale w tym działaniu będę ich wspierał. Dosyć bezmyślnego niszczenia przyrody!!!!!!!!!!!!

kkk 22.02.2024 12:58
Jakiego bezmyślnego niszczenia? Przecież to drewno nie leży i nie gnije tylko jest przerabiane na papier, meble, deski, więźbę dachową.

zachmurzenie duże

Temperatura: 12°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 21 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama