niedziela, 14 kwietnia 2024 20:22

Dziś Światowy Dzień Walki z Depresją

Odrzucenie przez bliską osobę, utrata pracy, rozwód i szereg innych trudnych sytuacji może wywołać uczucie smutku, samotności i lęku u danej osoby. Te reakcje są naturalną odpowiedzią na życiowe wyzwania. Każdy z nas czasami doświadcza przygnębienia i smutku. Jednak u osób cierpiących na depresję, objawy obniżonego nastroju są znacznie bardziej dotkliwe i mogą się utrzymywać przez dłuższy czas.

Depresja to poważne zaburzenie nastroju, które wpływa na cały organizm, w tym na emocje, myśli i zachowania. Dotyka każdej części życia. Ważne jest, aby wiedzieć, że NIE jest słabością ani wadą charakteru. 

Epizod depresji jest spowodowany brakiem równowagi substancji chemicznych w mózgu. Inne czynniki również odgrywają ważną rolę w rozwoju zaburzeń depresyjnych. Depresja może być wywołana wydarzeniami życiowymi lub niektórymi chorobami. Może również rozwinąć się bez wyraźnego początkowego bodźca. 

Chociaż u każdej osoby depresja może przebiegać inaczej, oto najczęstsze jej objawy:

  • Trwały smutek, niepokój
  • Utrata zainteresowania prawie wszystkimi czynnościami, poczucie zobojętnienia (apatia)
  • Zmiany apetytu i masy ciała (zarówno przyrost jak i spadek)
  • Zmiany we wzorcach snu, takie jak niemożność zaśnięcia lub zbyt długi sen
  • Spowolnienie aktywności fizycznej, mowy i myślenia LUB pobudzenie, zwiększony niepokój i drażliwość (drażliwy nastrój występuje szczególnie u dzieci i młodzieży!)
  • Zmniejszona energia, uczucie zmęczenia lub „spowolnienia” 
  • Ciągłe poczucie bezwartościowości i/lub poczucie nadmiernej winy
  • Problemy z koncentracją lub podejmowaniem decyzji
  • Powtarzające się myśli o śmierci lub samobójstwie, chęć śmierci lub próby samobójcze (ten objaw wymaga natychmiastowego leczenia!)

Jeżeli obserwujesz u siebie co najmniej 5 z tych objawów przez minimum dwa tygodnie zgłoś się po pomoc!

Jak diagnozuje się depresję?

Depresja może towarzyszyć innym schorzeniom. Należą do nich choroby serca lub nowotwory, a także inne zaburzenia i choroby psychiczne. Wczesna diagnoza i leczenie są kluczem do powrotu do zdrowia.

Diagnozę stawia się po dokładnym badaniu zdrowia psychicznego i zebraniu wywiadu. Zwykle zajmuje się tym specjalista zdrowia psychicznego – lekarz psychiatra lub psychoterapeuta. 

Jak leczy się depresję?

Dwie najważniejsze formy leczenia depresji to:

Farmakoterapia - leki przeciwdepresyjne. Należy pamiętać, że pełne działanie tych leków następuje mniej więcej od 3 tygodnia od wzięcia pierwszej tabletki. Ważne jest kontynuowanie przyjmowania leku, nawet jeśli na początku wydaje się, że nie działa. Nigdy nie należy przerywać stosowania leku bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. 

Profesjonalna psychoterapia - Najczęściej jest to terapia poznawczo-behawioralna (warto znaleźć psychoterapeutę pracującego właśnie w tym nurcie ze względu na dużą efektywność w leczeniu depresji i innych zaburzeń). Koncentruje się głównie na zmianie zniekształconych przekonań na temat siebie, świata i przyszłości (np. „Jestem beznadziejny/a”, „Niczego nie osiągnę”, „Życie nie ma sensu”). Kładzie się tu również nacisk na naukę zdrowych strategii radzenia sobie ze stresorami życiowymi a także na aktywizację behawioralną i społeczną. 

Depresja może sprawić, że poczujesz się wyczerpany, bezwartościowy, bezradny i beznadziejny. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że te negatywne poglądy są częścią zaburzenia i nie odzwierciedlają rzeczywistości. Negatywne myślenie zanika, gdy leczenie zaczyna przynosić efekty. Rozpoczęcie, kontynuowanie i ukończenie leczenia pomaga w powrocie do zdrowia oraz może zapobiegać nawrotom depresji. Połączenie farmakoterapii z psychoterapią daje najlepsze efekty!

Jeżeli zauważasz u siebie objawy depresji rozważ następujące kwestie:

- skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu lub od razu z lekarzem psychiatrą,

- wyznaczaj sobie realistyczne cele i nie bierz na siebie zbyt wiele,

- podziel duże zadania na mniejsze - ustal priorytety,

- staraj się przebywać z innymi ludźmi i zwierzaj się komuś (sieć wsparcia społecznego to jeden z ważniejszych czynników leczących!),

- rób rzeczy, które sprawiają, że czujesz się lepiej – zadbaj o małe przyjemności (np. pójście do kina, spacery, interesujące zajęcia, spotkania towarzyskie),

- staraj się regularnie ćwiczyć,

- jedz zdrowe, dobrze zbilansowane posiłki,

- nie zażywaj żadnych substancji psychoaktywnych (alkoholu i narkotyków) – zwiększają one intensywność objawów depresyjnych,

- skupiaj się na faktach, zauważaj błędne, negatywne interpretacje i przekonania o sobie, świecie i przyszłości,

- pozwól rodzinie i przyjaciołom Ci pomóc!

Depresja jest uleczalna! Dbajmy o swoje zdrowie psychiczne.

Klaudia Guzińska

psycholog, specjalista terapii uzależnień, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
odpowiadam.... 23.02.2024 12:37
Pani Klaudio już dwadzieścia lat z tym walczę i ciągle POwraca jak Tusk do władzy.

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 11°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 21 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama