poniedziałek, 13 maja 2024 05:23

Czy ciepło z geotermii jest na pewno tańsze?

W przestrzeni publicznej naszego miasta pojawiają się informacje dotyczące wykorzystania wód geotermalnych do celów grzewczych z zapowiedzią obniżenia opłat za ciepło o 30%.
  • Źródło: www.gostynin.pl
Czy ciepło z geotermii jest na pewno tańsze?

Autor: Urząd Miasta Gostynina

Twierdzenia te, w ocenie Urzędu Miasta Gostynina, nie mają pokrycia w faktach. Osoba podająca takie dane z całą pewnością nie dokonała szczegółowej analizy kosztów eksploatacji złoża i bieżącego utrzymania urządzeń w odniesieniu do warunków lokalnych oraz nakładów inwestycyjnych mających wpływ na cenę ciepła. Ponadto ustalona wydajność złoża nie jest w stanie w 100% zabezpieczyć zapotrzebowania na ciepło w sezonie grzewczym dla naszego miasta.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (MPEC) od wielu lat rozważa ewentualne wykorzystanie wód geotermalnych do celów grzewczych. Przedstawiciele Spółki oraz Urzędu Miasta Gostynina odbyli kilka wizyt w funkcjonujących ośrodkach geotermalnych. Zdobyte informacje, jak dotychczas, wskazują, że cena ciepła dostarczana z geotermii, biorąc pod uwagę dane naszego odwiertu, byłaby wyższa niż ze źródła konwencjonalnego (opalanego węglem).

W tym miejscu należy wskazać, że z eksploatowanych wód termalnych w Polsce, Gostynin ma najwyższą mineralizację – 143,5 g/l bardzo niekorzystną dla pracy systemu geotermalnego. W innych miejscowościach zasolenie wynosi głównie 110 g/l, ale też są źródła o mineralizacji 3 g/l.

W ostatnich dniach Burmistrz Miasta Gostynina i Prezes MPEC uczestniczyli w uroczystym otwarciu ciepłowni geotermalnej w Kole. Przygotowanie tej inwestycji rozpoczęto w 2019 roku wykonując pierwszy otwór geotermalny, a w latach następnych realizowano kolejne etapy inwestycji, której całkowita wartość opiewa na kwotę 108 milionów złotych. W związku z wykorzystaniem geotermii do celów grzewczych, władze Koła szacują wzrost opłat za ciepło w granicach 5% w stosunku do aktualnie obowiązujących.

Z podanego wyżej przykładu wynika, że wykorzystywanie geotermii do celów ogrzewania niekoniecznie wiąże się z obniżeniem opłat ponoszonych przez mieszkańców za ciepło.

W związku z sukcesywnym ograniczaniem wykorzystywania paliw kopalnych, pewnie w niedalekiej przyszłości będziemy, jako miasto, zmuszeni do szukania alternatywnych źródeł ogrzewania, a geotermia będzie jednym z nich.

fot. Urząd Miasta Gostynina

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Inż. 20.03.2024 15:02
Po pierwsze, żeby myśleć o efektywnym wykorzystaniu geotermalnych źródeł do celów grzewczych, należy rozpocząć inwestycję od remontu sieci ciepłowniczej w miejscach w których nie są one wykonane z rur preizolowanych a wykonanych w starej technologii z komorami, czyli już na samym starcie nieefektywne będzie "pompwanie" wody geotermalnej do przestarzałego, nieefektywnego oraz "dziurawego" systemu sieci ciepłowniczej w której są ogromne straty ciepła w samym przesyle. Drugim krokiem powinna być deklaracja o ewentualnym wybudowaniu ciepłowni geotermalnej w nawiązaniu do efektywnego i pozbawionego ogromnych strat systemu sieci ciepłowniczej. Trzecim krokiem powinna być chęć przyłączania i nabywania "kolejnych klientów" na swoje systemowe ciepło i promowanie tego rozwiązania wśród mieszkańców. Przesłanki są takie, że w mieście Gostynin nie ma żadnej promocji tego rozwiązania, MPEC nie jest skłonny do inwestowania w tej kwestii, ponieważ nie poszerza swojej bazy klientów, lecz opiera się na klientach, którzy się przyłączyli na przestrzeni dziesięcioleci. Gadanie o całej inwestycji w ciepłownie geotermalną przez obecnych kandydatów jest kiełbasą wyborczą przez osoby startujące do wyborów nie posiadające żadnych kompetencji oraz wiedzy w tym zakresie. Wysokie zasolenie wód geotermalnych oraz ryzyko częstszej korozji na elementach ujęcia geotermalnego jest powszechnie znane i kalkulowane w eksploatacjach ciepłowni geotermalnych.

zachmurzenie duże

Temperatura: 6°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 7 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama