Reklama
Reklama

Centra Integracji Cudzoziemców – pierwszy etap za nami

Ma ich na Mazowszu powstać sześć. Będą częścią naszej instytucji, w której obcokrajowcy będą mogli uzyskać m.in. informacje, odpowiednie kursy oraz poradnictwo, dzięki któremu szybciej odnajdą się w polskich realiach. Centra Integracji Cudzoziemców (CIC) to efekt projektu, jaki do wykonania otrzymało Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.

– Podpisaliśmy już umowę z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, więc możemy rozpocząć bardzo konkretne działania: wynająć powierzchnie biurowe, których potrzebujemy do prowadzenia tych nowych działań, zatrudnić osoby do pracy, a przy okazji – szerzej mówić o naszym projekcie

– wyjaśnia Aleksander Kornatowski, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

– W związku z tymi formalnościami, które nas czekają, otwarcie biur planujemy w drugim kwartale tego roku.

MCPS podpisało niedawno umowę z MSWiA na finansowanie ze środków europejskich w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji na lata 2021-2027 projektu „Mazowieckie Mosty Międzykulturowe”. W ramach tej inicjatywy na Mazowszu powstanie sześć CIC-ów – w Warszawie, Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu i Siedlcach. Będą to miejsca udzielania wsparcia w postaci informacji dla cudzoziemców, którzy przebywają w naszym województwie – pracują, uczą się, próbują układać sobie życie w nowej dla nich codzienności.

Obecnie trwają poszukiwania odpowiednich powierzchni biurowych, w których zostaną zlokalizowane CIC-e, wchodzące w skład Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. Otwarcie centrów możliwe będzie po wynajęciu odpowiednich lokali, wyposażeniu ich, zatrudnieniu nowych pracowników osób oraz ich przeszkoleniu, co nie nastąpi wcześniej niż w drugim kwartale 2025 roku.

Nowe zadanie, nowe wyzwania

– Jesteśmy jednostką, która zgodnie z ustawą zajmuje się integracją społeczną, wspieraniem grup zagrożonych wykluczeniem. Dotychczas nasze działania koncentrowały się na tworzeniu warunków do integracji społecznej osób z niepełnosprawnościami, osób w kryzysach np. psychicznym czy bezdomności. Uczymy udzielania usług społecznych np. osobom starszym wymagającym opieki, a jednocześnie wspieramy aktywizację seniorów, którzy chcą rozwijać swoje pasje i spędzać czas wśród równie zaangażowanych rówieśników. Promujemy rozwój ekonomii społecznej, prowadzimy działania związane z profilaktyką uzależnień, przeciwdziałaniem przemocy. Do tych zadań doszło kolejne – wsparcie integracji społecznej obcokrajowców, których na Mazowszu nie brakuje

– zauważa Aleksander Kornatowski.

Centra Integracji Cudzoziemców będą częścią Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej – tzw. komórkami organizacyjnymi urzędu, które podobnie jak działający w strukturach MCPS-u Wojewódzki Ośrodek Adopcyjny będą mieć kilka lokalizacji: w Warszawie oraz dawnych miastach wojewódzkich.

Jedno „okienko”

CIC-e mają działać w formule one-stop-shop, co oznacza, że osoby przychodzące do nich otrzymają w jednym miejscu niezbędne informacje dotyczące sposobu załatwiania swoich spraw w urzędach a także informacje o usługach, z których będą mogły  skorzystać w CIC.

Nie otrzymają tam ani wsparcia finansowego, ani rzeczowego. Nie będzie tam również przestrzeni pobytowych, żadnych opcji zamieszkania czy nocowania. Będzie to przestrzeń biurowa, czynna w określonych godzinach, w której będzie można uzyskać m.in. informacje o tym, jak poruszać się w polskich realiach urzędowych.

Partnerstwo według kompetencji

Ponieważ projekt prowadzony jest w partnerstwie m.in. z Wojewodą Mazowieckim, w każdym z tych miejsc oprócz kilku pracowników MCPS-u będą zatrudnieni również pracownicy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Do ich zadań, zgodnie z kompetencjami wojewody, należało będzie informowanie cudzoziemców lub ich pełnomocników o zasadach i procedurach wynikających z przepisów ustawy o cudzoziemcach, statusie złożonych przez nich wniosków do wojewody oraz wsparcie w wypełnianiu formularzy wniosków i ich uzupełnień. Wnioski te będzie można składać tylko w Warszawie w Centrum Integracji Cudzoziemców, w innych lokalizacjach pracownicy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego będą wyłącznie udzielać informacji.

Projekt zakłada także partnerstwo z organizacjami pozarządowymi, które są doświadczone w temacie pracy z oraz na rzecz cudzoziemców. Partnerzy projektu „Mazowieckie Mosty Międzykulturowe to organizacje wybrane w otwartym naborze na partnera: Fundacja Ocalenie, Fundacja Polskie Forum Migracyjne, Fundacja Ukraiński Dom oraz Fundacja dla Wolności. Ich zadaniem będzie wprowadzanie cudzoziemców w realia życia w Polsce oraz organizacje im odpowiedniego poradnictwa – według potrzeb osób korzystających z Centrów Integracji Cudzoziemców.

Lekcje polskiego, lekcje historii

Aby ułatwić integrację oraz wzajemne rozumienie się, osoby korzystające z usług CIC będą mogły skorzystać m.in. z kursów języka polskiego (na poziomach A1/A2 i B1/B2), kursów adaptacyjnych (zawierających elementy historii Polski, polskiej kultury i obyczajów, praw i obowiązków cudzoziemców, otoczenia instytucjonalnego oraz społecznego. Zaplanowane jest również poradnictwo prawne w zakresie zatrudnienia i praw pracowniczych, by przybliżyć obcokrajowcom zasady, na jakich mogą być etycznie zatrudniani. Poza tym planowane jest wsparcie psychologiczne dla dzieci i dorosłych oraz prowadzenie działań z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej i przeciwdziałania handlowi ludźmi. Właśnie tę część prowadzić będą eksperci z organizacji pozarządowych, które są partnerami w projekcie.

Budowanie mostów z obu stron

– Nie można mówić o integracji bez wzajemnego poznawania się. Wiemy, że pracownicy przedszkoli, szkół czy też kadry pomocy społecznej w swojej codziennej pracy spotykają się z dziećmi czy całymi rodzinami spoza Polski, z którymi nie zawsze potrafią się w pełni zrozumieć – i nie chodzi tu  tylko o kwestie językowe. Dlatego chcemy wesprzeć pracowników mazowieckich placówek oświatowych czy pomocy społecznej w edukacji międzykulturowej, dać im narzędzia do pracy z dziećmi z innych kultur, do rozmów z rodzicami, do zrozumienia kontekstu  społeczno-kulturowego, które mogą stanowić barierę w integracji. Musimy uczyć się siebie wzajemnie – z poszanowaniem tradycji każdej ze stron. Tylko tak zbudujemy mosty międzykulturowe

- podkreśla Paulina Babis, kierownik Wydziału Integracji Cudzoziemców.

Przetestowane rozwiązania

Koncepcja centrów integracji cudzoziemców wprowadzana jest obecnie w całym kraju, na bazie modelu wypracowanego we wcześniejszych latach w województwach opolskim i wielkopolskim. Pilotaż pokazał, że tego typu działania muszą być prowadzone razem przez stronę rządową, samorządową (na poziomie województwa) i społeczną, jaką jest trzeci sektor.

https://www.gostynin24.pl/artykul/13442,ubezpieczenie-oc-samochodu-co-warto-wiedziec


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Teresa 11.03.2025 12:47
Niech biorą ci z Jagodna i z Wilanowa.

Biedny Polak 21.02.2025 22:47
Nie dla integracji z niechcianymi imigrantami.

bezchmurnie

Temperatura: 4°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 7 km/h

Ogłoszenia
Ekspert obsługi Klienta / Kasjer na Stacji Paliw Shell Ekspert obsługi Klienta / Kasjer na Stacji Paliw Shell Stacja Paliw Shell, Legarda 15B, 09-500 Gostynin, Ekspert obsługi Klienta / Kasjer To wyjątkowa obsługa stacji Shell sprawia, że Klienci tu wracają. Dlatego tak ważne u pracowników są: pozytywne nastawienie, odpowiedzialność i umiejętność pracy zespołowej. Jeśli nie brakuje Ci entuzjazmu oraz cechują Cię życzliwość i kultura osobista, to znaczy, że to praca idealna dla Ciebie. Dotychczasowe doświadczenie zawodowe to duży atut. Nie martw się jednak, jeśli to Twoja pierwsza praca w takim charakterze. Jakie są główne zadania na tym stanowisku? • Obsługa Klienta zgodnie ze standardami firmy. • Dbanie o ekspozycję towaru na półkach. • Budowanie pozytywnego wizerunku stacji. • Prace porządkowe na stacji paliw. Czego oczekujemy od kandydatów na to stanowisko? • Entuzjazmu i pozytywnego nastawienia. • Umiejętności pracy w zespole. • Życzliwego podejścia do współpracowników i Klientów. • Otwartości na kontakty z ludźmi i komunikatywności. • Zaangażowania i motywacji do pracy. • Gotowości do pracy zmianowej oraz w weekendy. Co oferujemy pracownikom na tym stanowisku? • Zatrudnienie w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin (Ty wybierasz). • Stabilne zatrudnienie i umowa o pracę.. • Zniżka na paliwa. • Zniżka na produkty Shell. • Atrakcyjny system premii i nagród. Informacje Prawne Administratorem Państwa danych osobowych jest Firma PW Damian Nowicki z siedzibą w Legarda 15A, 09-500 Gostynin, adres e-mail: [email protected] . 2. Dane osobowe przetwarzamy wyłącznie w celu przeprowadzenia rekrutacji wskazanej w ofercie pracy. 3. Dane osobowe wskazane w Kodeksie pracy lub w innych ustawach szczegółowych, przetwarzamy w oparciu o przepisy prawa i ich podanie jest konieczne do wzięcia udziału w rekrutacji. 4. Twoje dane osobowe przetwarzamy w celu przeprowadzenia rekrutacji na stanowisko wskazane w ogłoszeniu przez okres 3 miesięcy od zakończenia procesu rekrutacji / przez okres 1 roku od momentu otrzymania od Ciebie aplikacji. 5. W każdym czasie możesz cofnąć zgodę, kontaktując się z nami pod adresem e-mail [email protected]. Cofnięcie zgody pozostaje bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. 6. Masz prawo dostępu do swoich danych, w tym uzyskania ich kopii, sprostowania danych, żądania ich usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz przeniesienia podanych danych (na których przetwarzanie wyraziłeś zgodę) do innego administratora danych.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama