Na realizację tego zadania Fundacja Dobrych Serc TAK uzyskała wsparcie finansowe w wysokości 45.000,00 zł od Fundacji Polsko-Niemieckiej Współpracy w Warszawie oraz 10000 zł w formie „małego grantu” ze środków Gminy Miasta Gostynina. Firma Piekarnia Dubielak przekazała w formie darowizny babeczki z logo zespołu.
Upominki promocyjne dla tancerek z zespołu Jugendtanzkorps Rheinsternchen i dla mieskańców Langenfeld zapewnili Urząd Miasta Gostynina, Fundacja Dobrych Serc TAK, Sportowy.cel, Unilink. Chocobakal, Moderntech, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, BanTur, Drukarnia Szmydt, Strefa51, Alior Bank i Powiat Gostyniński.
Cele projektu zostały zrealizowane. Nawiązano wzajemną bezpośrednią współpracę pomiędzy indywidualnymi tancerkami oraz kierownictwem grup działającymi w obu miastach partnerskich, a tym samym podniesiono jakość relacji polsko-niemieckiej oraz postrzeganie Polski w Niemczech. Miała miejsce szeroka promocja miasta Gostynina podczas święta miejskiego w Langenfeld. W czasie pobytu promowano polskie tańce narodowe i folkowe oraz zaprezentowano mażoretkowe układy choreograficzne. Uczestniczki miały okazję po raz pierwszy poznać kulturę i tradycje sąsiada oraz podnieść jakości własnych działań w obszarze kulturowym. Poprzez prezentacje tańców w czasie imprezy masowej na rynku miejskim zapewnione zostało szerokie grono odbiorców. Mażoretki miały możliwość zwiedzenia czterech niemieckich miast. Cele warsztatów zostały w pełni osiągnięte poprzez pokazanie tańca jako formy wychodzącej poza granice własnego kraju, wieku, statusu materialnego, przynależności narodowej czy kulturalnej. Projekt udowodnił silną więź wspólnoty ludzi z pasją.
W piątek odbyły się warsztaty językowe oraz warsztaty taneczne pod hasłem „Pasja do tańca i szeroko pojętego sportu”, podczas których Mażoretki wymieniały się swoimi doświadczeniami. Tancerki z grupy Rheinsternchen nauczyły buławistki z Libry choreografii, którą zaprezentowały wszystkie dziewczęta podczas festynu. Tego samego dnia odbyły się wykłady prelegentów szkoły tańca w Langenfeld i z zespołu z Gostynina. Poruszono między innymi następujące tematy: rola tańca, pasja i zamiłowania do tańca, taniec jako sposób wyrażania siebie i pokazywania swojej indywidualności. Warsztaty były okazją do dyskusji nad rolą mediów społecznościowych i wykorzystania nowoczesnych technologii we współczesnym życiu oraz funkcjonowaniu grupy w środowisku. Podczas dyskusji każda z grup omówiła swoje stroje oraz kostiumy sceniczne. Gospodarze mieli okazję do pokazania swojej bazy sportowej, zaplecza technicznego i sprzętu. Kierownictwo każdej z grup omówiło osiągnięcia swoich zespołów i sposoby finansowania, a także udział w akcjach charytatywnych i imprezach lokalnych. Poruszano także rolę zdrowego żywienia i systematycznego treningu. Instruktorzy obu grup przeprowadzili zajęcia wykorzystując pracę metodą teatru interaktywnego. Koordynatorzy zespołów poszukiwali perspektyw współpracy tych dwóch grup w ramach partnerstwa miast. W części warsztatowej nawiązano wzajemne kontakty i Mażoretki zaprosiły swoje nowopoznane koleżanki z grupy Jugendtanzkorps Rheinsternchen do Gostynina. Mamy nadzieję, że rewizyta odbędzie się jeszcze w tym roku. Mażoretki przekazały tancerkom z Jugendtanzkorps Rheinsternchen upominki i gadżety wykonane w technologii druku 3D (statuetkę i brelok z wizerunkiem mażoretki). Na koniec spotkania poczęstowały uczestników babeczkami z logo zespołu, które wypiekła firma Piekarnia Dubielak. Tego samego dnia dziewczęta zobaczyły infrastrukturę sportową i urokliwe zakątki miasta.
W sobotę odbyła się parada ulicami Langenfeld i występy sceniczne na rynku miasta, które pozwoliły poznać dorobek artystyczny obu grup. Tancerki z Jugendtanzkorps Rheinsternchen zaprezentowały swój repertuar po którym wspólnie z Mażoretkami zatańczyły taniec integracyjny. Później Buławistki z zespołu Libra Gostynin przedstawiły widowisko taneczno-kostiumowe „W krainie bajek – cztery pory roku”, gdzie zaprezentowały osiemnaście choreografii w tym szesnaście Kamili Rzepieli Drgas i dwie Marysi Lelińskiej. Mieszkańcy Langendfeld bardzo dobrze bawili się podczas występu wokalnego Marysi Romanowskiej, która zaśpiewała utwór pt. Lipka zespołu Rokiczanka. Mix folkowy, który zaprezentowały Mażoretki pobudził widzów do wspólnej zabawy. Odbyła się nauka polskiego tańca narodowego – poloneza, który został zatańczony na głównej ulicy festynu.
Na stoisku promocyjnym odbyła się prezentacja i degustacja polskich regionalnych potraw. Swoją premierę miały babeczki z logo zespołu. Mieszkańcy Langenfeld mieli możliwość ich degustacji oraz mogli posmakować gostynińskich cukierków firmy Chocobakal. Rozdawano również gadżety wykonane w technologii druku 3D (statuetkę i brelok z wizerunkiem mażoretki) oraz materiały reklamowe projektu i miasta Gostynina. Mażoretki zaktywizowały mieszkańców Langenfeld do wspólnej zabawy poprzez taneczne kalambury.
Tego samego dnia Mażoretki zwiedziły Kolonię. Podziwiały między innymi przepiękną Katedrę, nadbrzeże Renu, dworzec główny w Kolonii, Cologne Triangle - nowoczesny biurowiec z luksusową restauracją i tarasem widokowym, z którego roztacza się panoramiczny widok na miasto. Bardzo dużym przeżyciem było przejście przez Ren najpopularniejszym mostem Hohenzollernów (Hohenzollernbrücke), który charakteryzuje się olbrzymią ilością kłódek miłości.
Następne dni to czas warsztatów kulturoznawczych. Mażoretki zwiedziły Poczdam - miasto we wschodnich Niemczech, położone nad Hawelą. Stolica i największe miasto kraju związkowego Brandenburgia, wchodzące w skład obszaru metropolitalnego Berlin-Brandenburg. Miasto znane jest głównie ze swoich bardzo cennych zespołów zabytkowych, szczególnie z zespołu parkowo-pałacowego Sanssouci, wybudowanego w XVIII wieku przez Fryderyka II Wielkiego, który od 1990 znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Mażoretki miały możliwość zwiedzenia części tego olbrzymiego terenu.
Berlin to następne miasto, które zwiedziły dziewczęta. W ramach działań edukacyjny „Berlin – stolica mojego sąsiada” Pani Przewodnik oprowadziła tancerki po najciekawszych miejscach miasta i przybliżyła ich historię. Mażoretki zobaczyły między innymi: Alexanderplatz, Wyspę Muzeów, Forum Fridericianum, ul. Unter Den linden, Katedra Protestancka, Katedra Katolicka, pl. Francuski, Brandenburger Tor, Gmach parlamentu Rzeszy w Berlinie (niem., potocznie Reichstag), tiergartenpark, pomnik Holocaustu, Bunkier Hitlera, Potsdamerplatz, Mur Berliński i Berliner Fernsehturm – Berlińską Wieżę Telewizyjną.
Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom za zrealizowanie projektu projekt pod hasłem Taniec bez granic. 50 lat Jugendtanzkorps Rheinsternchen i 10 lat Libra Gostynin. Warsztaty taneczne grup z miast partnerskich w Langenfeld.
Dziękuję Mażoretkom za piękne występy. Edycie Lewandowskiej za podjęcie roli tłumacza. Dziękuję Beacie Każmierskiej, Ilonie Sobótce, Monice Zarembie oraz Rodzicom – Marcie Żytkiewicz, Ewie Jóźwiak, Aleksandrze Buławie za pomoc w opiece nad tancerkami.
Dziękuję Krzysztofowi Romanowskiemu i Zbigniewowi Hercowi za pomoc techniczną podczas naszych występów oraz przygotowanie stoiska promocyjnego miasta Gostynina i Fundacji Dobrych Serc TAK.
Wielkie podziękowania składam Elżbiecie Szubskiej – Bieroń za pomoc w przygotowaniu wniosku, który został złożony do Fundacji Polsko-Niemieckiej Współpracy w Warszawie.
Joanna Renata Syska
Fundacja Dobrych Serc TAK
Mażoretki Libra Gostynin

























































Napisz komentarz
Komentarze