Dlaczego wolumen jest ważny?
Gdy chcesz analizować rynek, masz do dyspozycji kilka wartości, które mówią Ci wiele o aktualnej sytuacji. Będą to cena, ale i dwa dodatkowe czynniki – liczba otwartych pozycji (LOP) oraz omawiany w tekście wolumen. Wolumen, czyli wskaźnik liczby aktywów, które w wybranym czasie zmieniły właściciela, uważany jest za miernik wtórny do ceny, ale potwierdzający jednocześnie jej znaczenie.
Wolumen jest ważny z kilku powodów. Pozwala określić zainteresowanie i aktywność inwestorską w obrębie wybranego instrumentu, a także prognozować zachowania rynku czy analizować wykresy. Ponadto dzięki wolumenowi odczytasz siłę rynku czy znajdziesz konkretne tendencje oraz odkryjesz możliwe zmiany panujących trendów.
Czym jest analiza wolumenu?
Analiza wolumenu to działanie, które można stosować na wielu rynkach. Dzięki niej możesz np. potwierdzić zachowanie lub ruch ceny (price action). Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ inaczej będziesz interpretować rosnące ceny i rosnący wolumen, a inaczej rosnące ceny i jednoczesny spadek aktywności inwestorów. A właśnie takie dane możesz uzyskać, analizując wolumen.
W tym kontekście wolumen okazuje się ważnym elementem w działaniu każdego inwestora, który chce sprawdzić, w którym kierunku podąża rynek. Analiza wolumenu daje możliwość niejako „podejrzeć”, czy kapitał aktywnie napływa na rynek, czy z niego odchodzi.
Warto jednak pamiętać, że wolumen nie daje jednoznacznych prognoz i nie powinien być stosowany w oderwaniu od innych metod analizy. Jego interpretacja bywa uznaniowa i zależy od kontekstu rynkowego.
Jak korzystać z analizy wolumenu?
Analiza wolumenu to narzędzie, które pokazuje, gdzie na rynku są pieniądze. W przeciwieństwie do innych metodologii analiza wolumenu nie próbuje podawać przyczyn zjawiska, a jedynie wskazuje moment, w którym pojawiło się dużo zleceń od dużych graczy oraz opisuje popyt i podaż na rynku.
Podsumujmy najważniejsze założenia analizy wolumenu:
- Wzrost ceny przy wzroście wolumenu i liczby otwartych pozycji wskazuje na silny rynek.
- Wzrost ceny przy malejącym wolumenie i liczbie otwartych pozycji może wskazywać na słabość rynku.
- Spadek ceny przy wzroście wolumenu i liczby otwartych pozycji również sugeruje słaby rynek.
- Spadek ceny przy malejącym wolumenie i liczbie otwartych pozycji może wskazywać na wciąż silny rynek i brak przekonania inwestorów do spadków.
- Wolumen zazwyczaj powinien rosnąć w zgodzie z głównym trendem rynkowym, a spadać w okresach korekt. Jeśli wolumen nie zachowuje się zgodnie z trendem, może to być sygnał, że trend słabnie albo zbliża się jego koniec.
Analiza wolumenu to jedno z przydatnych narzędzi podczas tradingu. Jeśli chcesz poznać inne tajniki obecności na rynku – dołącz do AvaTrade. Zaufaj doświadczeniu uznanego, międzynarodowego brokera!
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniana w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami obciążonymi wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy na skutek stosowania dźwigni finansowej. 63% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze, obracając kontraktami CFD za pośrednictwem tego usługodawcy. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na podjęcie wysokiego ryzyka utraty swoich pieniędzy.
Napisz komentarz
Komentarze