Reklama

Odpust św. Jakuba w Gostyninie

26 lipca br. będziemy uczestniczyć w odpuście św. Jakuba. Msza św. zostanie odprawiona o godz. 12.00, tradycyjnie w kaplicy cmentarnej na cmentarzu parafialnym w parafii pw. św. Marcina.

Ze względu na pandemię koronawirusa Spółka Miejska "Stara Betoniarnia" nie będzie wynajmowała miejsc handlowych na terenie ul. Ostatniej.

Reklama

Z okazji zbliżającego się odpustu warto przypomnieć sobie postać świętego Jakuba Apostoła ,,Starszego” (źródło: tekst dr Przemysław Nowogórski). Na zboczu wzgórza morenowego, na skraju lasu nad Jeziorem Kocioł stoi figurka świętego Jakuba. Zwyczaj stawiania przy drogach lub na ich rozstajach krzyży lub figur świętych jest powszechny w całym świecie chrześcijańskim, a w Polsce szczególnie.

Drewniana figurka świętego przedstawia starszego mężczyznę z wąsami, brodą i długimi włosami. Ustawiono ją na cementowym postumencie i przysłonięto czterospadowym drewnianym daszkiem zwieńczonym krzyżem łacińskim i wspartym na czterech drążkach. Postać Jakuba ukazano w ruchu, z pewną ekspresją. Ubrany jest w udrapowane szaty duchownego sprzed kilku wieków, z wysuniętą do przodu lewą nogą, co zdradza pewien ruch.

Lewa ręka zdecydowanie wyciągnięta do przodu trzymała niegdyś laskę pielgrzymią (może pastorał), o czym świadczy podtrzymująca ją metalowa obręcz umieszczona pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Na istnienie takiej laski wskazuje także cała kompozycja ikonograficzna figury.

Prawa ręka opuszczona pionowo wzdłuż ciała przytrzymuje księgę. Przy lewym boku zawieszona jest sakwa pielgrzymia, w jakie zaopatrzony był każdy udający się z pielgrzymką do miejsc świętych. Kapelusz, rzeźbiarz umieścił z tyłu na karku Świętego. Całości dopełniają muszelki na ramionach Jakuba - elementy dla niego charakterystyczne.

Rzeźbiarz oddał postać Świętego tak, jak ją sobie wyobrażał. Ten łagodny starzec nie przystoi do opisu biblijnego. W Ewangelii św. Marka przy okazji powołania Apostołów czytamy: „I dalej Jakuba, syna Zebedeusza, i Jana, brata Jakuba, którym nadał przydomek Boanegres" (Mk 3,17).

Sam przydomek ,,Benej Regesz”, czyli synowie gromu, nie mogli być ludźmi o łagodnym usposobieniu. W historycznym odczytywaniu tekstów ewangelicznych, można widzieć Jakuba i Jana jako bojowników, walczących z okupacją rzymską. Tradycja chrześcijańska zmieniła jednak obraz naszego Świętego, czyniąc z niego opiekuna pątników, ponieważ pielgrzym nie może być człowiekiem porywczym.

Figura świętego Jakuba stoi już od ponad dwustu lat przy drodze z Gostynina do Włocławka. Prawdopodobnie nie przez przypadek ustawiono ją przy tej arterii. Święty Jakub uchodzi bowiem za patrona pielgrzymów i podróżników. Droga, przy której wznosi się figura musiała być uczęszczana, bo jak wiadomo przez Gostynin przebiegał szlak z Kujaw przez Mazowsze na Ruś.

To tyle, jeśli chodzi o postać św. Jakuba.

Przechodząc obok gostynińskiej figury Świętego, nie tylko w dniu odpustu przystańmy i obejrzyjmy dokładnie rzeźbę, gdyż takie wyjątkowe dobra kultury, ze względu na czas i warunki atmosferyczne odchodzą nieuchronnie w zapomnienie.

gostynin.pl

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

U3W obserwator 15.07.2020 18:37
Ze względu na pandemię nie będzie straganów na ul Ostatniej podczas odpustu Św. Jakuba, można było dopuścić o połowę mniej. Dlaczego normalnie funkcjonuje bazar, dlaczego 3 dni trwała impreza przy MCK. Na w/w obiektach nie widać ludzi w maskach, w rękawiczkach, nikt na to nie zwraca uwagi.

Ogłoszenia
Mieszkanie na drugim piętrze z balkonem blisko Centrum Gostynina Mieszkanie na drugim piętrze z balkonem blisko Centrum Gostynina Posiadamy do sprzedaży przestronne mieszkanie o powierzchni 56 m², znajdujące się na drugim piętrze budynku, położone w doskonałej lokalizacji, zaledwie kilka minut spacerem od centrum Gostynina. Lokal składa się z czterech funkcjonalnych pokoi, oddzielnej kuchni, łazienki oraz przedpokoju. Mieszkanie jest jasne i ustawne, z dużym potencjałem aranżacyjnym – idealne zarówno dla rodziny, jak i jako inwestycja pod wynajem, jednak przed tym wymaga remontu. Okna w mieszkaniu są w większości drewniane, jedynie w jednym pokoju zostały wymienione na plastikowe. Przy budynku znajduje się parking, do którego wjazd mają wyłącznie mieszkańcy – szlaban otwierany jest za pomocą pilota. Lokalizacja zapewnia szybki dostęp do centrum miasta oraz wszelkiej niezbędnej infrastruktury – w pobliżu znajdują się sklepy, szkoły, punkty usługowe i przystanki komunikacji miejskiej. Zapraszamy na prezentacje po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty. Cena: 360 000 zł do negocjacji! Prezentacja w naszym biurze jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Dom do remontu z dużą działką i pięknym otoczeniem natury Dom do remontu z dużą działką i pięknym otoczeniem natury Na sprzedaż dom wolnostojący o powierzchni około 80 m², położony na dużej, malowniczej działce o powierzchni 2250 m². Nieruchomość zlokalizowana jest w spokojnej okolicy, zaledwie około 5 km od Gostynina, w sąsiedztwie lasów, co zapewnia wyjątkowy klimat, ciszę i bliskość natury. Budynek znajduje się na terenie o dużym potencjale – idealnym zarówno do zamieszkania całorocznego, jak i jako dom rekreacyjny, jednak najpierw wymaga remontu. W skład domu wchodzą trzy pokoje, kuchnia oraz łazienka. Układ pomieszczeń daje możliwość wygodnej adaptacji według własnych potrzeb.Dużym atutem tej nieruchomości jest przestronna działka, która daje wiele możliwości – od stworzenia ogrodu marzeń, po rozbudowę domu lub budowę infrastruktury rekreacyjnej. Otoczenie lasów oraz niewielka odległość od miasta sprawiają, że jest to idealna propozycja dla osób szukających kontaktu z przyrodą, ale nie chcących rezygnować z udogodnień miejskiego życia. Zapraszamy na prezentacje po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty. Cena: 340 000 zł do negocjacji! Prezentacja w naszym biurze jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama