piątek, 17 maja 2024 12:52

Przykry dzień dla Gostynina

Wojewoda Mazowiecki zmienił trzy nazwy gostynińskich ulic. Mieszkańcy ulicy 18 Stycznia protestują i składają do Urzędu Miasta petycję. Radni podzielają pogląd protestujących.

Zgodnie z ustawą z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki, wojewoda mazowiecki wydał zarządzenie zastępcze o zmianie trzech naszych ulic: 18 Stycznia na 1 Grudnia 1939, Władysława Figielskiego na ppłk. Zygmunta Kostkiewicza i Leona Rewekanta na Karola Mikulskiego.

120 osób z ulicy 18 Stycznia podpisało się pod petycją aby pozostawić dotychczasową nazwę ulicy i nie dokonywać zmian. Zdaniem rozczarowanych decyzją wojewody - 18 Stycznia może kojarzyć się np. jako początek konferencji paryskiej po zakończeniu I wojny światowej lub dzień założenia PCK. Reprezentant mieszkańców Wojciech Karwowski jest zbulwersowany zachowaniem władz miasta. – Traktujecie nas jak śmieci – grzmiał pan Wojciech podczas posiedzenia Komisji Spraw Obywatelskich, Zdrowia i Pomocy Społecznej oraz Komisji Edukacji Kultury i Sportu.

Historyk Przemysław Nowogórski, pochodzący z Gostynina i w dodatku z ulicy 18 Stycznia jest zdumiony zachowaniem obrońców nazwy 18 Stycznia. – Nazwa ulicy 18 stycznia w Gostyninie upamiętnia tak zwane wyzwolenie miasta przez Armię Czerwoną w 1945 r. Udawanie, że jest inaczej na nic się zda. My dziś to doskonale wiemy. I wiemy, że wyzwolenia, w znaczeniu przyniesienia wolności, nie było. Takie rozróżnienie jest efektem ewidentnego nieuctwa w zakresie historii.

Dosadniej w tym temacie wypowiada się dziennikarz Gazety Polskiej Jacek Liziniewicz, pochodzący z Lucienia.

To dziwne, że dosyć młodzi radni siedzą mentalnie jeszcze w PRL-u. Bo skoro 18 stycznia było wyzwolenie, to czym był PRL? Wolnym Państwem? Jeżeli tak to w takim razie kim są ci którzy PRL-em walczyli? Kto zamordował Witolda Pileckiego? Kto mordował na Rakowieckiej i skrycie zakopywał na Łączce? Kto wrzucił ciało żołnierza Henryka Jóźwiaka ps. "Groźny" do szaletu na terenie UB w Gostyninie? Czym był Poznański Czerwiec 1956 r.? Czym Był Grudzień 1970 roku gdy strzelano do robotników? Czym była "Solidarność"? Naprawdę jesteście na tyle dumni z tego dorobku, że uważacie, iż trzeba upamiętnić niosących i wprowadzających ten system ze wschodu? Jak wam się spina w głowie szacunek dla Lecha Wałęsy z szacunkiem dla Stalina i Armii Czerwonej?

Przykry dzień dla Gostynina.

and.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
123 27.12.2017 17:38
Obowiązki samorządów związane z dekomunizacją nazw reguluje ustawa z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, która weszła w życie 2 września 2016 r. Wszyscy ci, którzy przestrzegają prawa (ustaw), doskonale wiedzą jakie nazwy kojarzą się z ustrojem totalitarnym. "Zawracanie kijem Wisły" nic tu nie pomoże, jedynie ośmiesza protestujących. Podejmowanie uchwał w sprawach nadawania nazw ulic, należy do wyłącznej właściwości rady gminy. Jakie propozycje padały od członków rady z ramienia IdG? Należy zmienić, ale tak, żeby zostało tak jak jest? – skąd my to znamy? Ustawodawca nie przewidział konieczności przeprowadzania w związku z tą sprawą konsultacji z daną społecznością lokalną, jednak w praktyce organizuje się zebrania mieszkańców, aby wyrazili swoje opinie, jednak nie są one w żaden sposób wiążące dla urzędników, gmina może po prostu nie brać ich pod uwagę. Członkowie IdG w radzie gminy mogli zrobić wszystko (w ramach obowiązującego prawa), a co takiego zrobili? Jedynym ich merytorycznym argumentem jest totalne "Nie" - tak dla zasady! Nie ulega wątpliwości, że dla mieszkańców ulic zmiana nazw wiąże się z pewnymi uciążliwościami, ale nie może to w żaden sposób być argumentem do odstąpienia od dochodzenia prawdy historycznej i dawania temu dowodów właśnie przez zmianę nazw tychże ulic…

mieszkaniec 26.12.2017 19:35
bardzo cenię wałęse ,że uratował Polskę , ale nie musiał od razu wszystkiego sprzedawać i prywatyzować, a teraz się dziwi że fabryki upadają i bezrobocie jest ...

członek Solidarności 26.12.2017 22:11
Taką opinię o Lechu Wałęsie wygłaszają ludzie, którzy nigdy na niego nie głosowali. Ja głosowałem, bo naiwnie wierzyłem, że jest jednym z nas a okazało się,że dogadał się z komunistycznymi zbrodniarzami. Pana Wałęsa nie zdradził, mnie tak i dlatego nie dziwi mnie , że wyprzedano majątek narodowy głównie byłym komunistom. Tu akurat Wałęsę bym nie obwiniał bo nic nie miał do powiedzenia.To robota Balcerowicza, Lewandowskiego a dokończył Tusk za stanowisko. Dlatego również mnie nie dziwi dlaczego po 28 latach tzw. wolnej Polski wciąż jesteśmy biednym krajem, bo takich mieliśmy przywódców.

ewik 25.12.2017 16:08
Nazwa ulicy 18 stycznia już dawno powinna być zmieniona, tego dnia nastała na długie lata okupacja radziecka. Przypominam jeszcze, że nazwę ulicy 3 Maja zamieniono na ul. Stalina, największego zbrodniarza. Zamordował z NKWD ok 50 milionów ludzi!!! Komuniści mają na swoich rękach krew np. Św. Jerzego Popiełuszki. Proponowana nazwa ulicy nie jest fortunna, dlatego powinno się w konsultacji z mieszkańcami Gostynina dokonać wyboru nowej nazwy. Proponuję "Bohaterom wojny polsko- bolszewickie 1920r."

anty666 24.12.2017 08:29
Jeśli byśmy byli wolnym krajem, to nikt nie nakazywałby nam zmian nazwy ulic. Mogłoby być tak jak chcą mieszkańcy. A jeśli ludzie nie mają nic do powiedzenia i nawet w taki błahych kwestiach decyduje "władza", to nie jest wolność tylko zniewolenie.

bogdan 24.12.2017 07:16
Przypominam mieszkańcom ul.18 stycznia kradzieże i gwałty przez wyzwolicieli mojej babci zabrali maszyne Przypomnijcie sobie gwałty i rabunki tych wyzwolicieli czerwono-armistów

vvv 24.12.2017 16:21
Żeby pamiętać, musisz mieć jakieś 80 lat. Masz tyle?

logik 24.12.2017 23:27
Czyli świat nie istniał według Ciebie przed Twoim narodzeniem. Skoro nie pamiętasz to nie mogło się wydarzyć. Wypieranie faktów to typowa obrona przed prawdą.

mk 23.12.2017 20:07
Przecież 1 grudnia 1939 r. to mord i bestialstwo Niemców na ludności Gostynina i okolic w Woli Łąckiej. Takie imię nosi szkoła w Emilianowie. Co roku odbywa się piękna uroczystość, w której to mieszkańcy Gostynina mogą uczestniczyć. Nie rozumiem po co ta kłótnia.

obserwator 23.12.2017 18:21
Jacek Liziniewicz mówi -[i] To dziwne, że dosyć młodzi radni siedzą mentalnie jeszcze w PRL-u. [/i] Dla mnie nie jest to dziwne, wystarczy przyjrzeć się kto co reprezentuje. Mam nadzieję, że każdy z radnych odpowie sobie na pytania zadane przez redaktora Liziniewicza i chwilę później spojrzy w lustro.

Łukasz 23.12.2017 12:59
"1 grudnia 1939 roku niemieckie władze okupacyjne wprowadziły na terenie Generalnego Gubernatorstwa obowiązek noszenia przez wszystkich Żydów powyżej 12. roku życia opasek z gwiazdą Dawida. Za brak opaski groziła kara więzienia." Co jest grane? Czy ktoś się dobrze czuje?

mateusz 23.12.2017 12:35
Radni mieli dwie rzeczy do zrobienia, po wprowadzeniu ustawy. Po pierwsze, mając rok czasu mogli nazwy ulic zmienić tak by nie naruszała ustawy i była zgodna z wolą mieszkańców.Nie zrobili tego godząc się w ten sposób, że decyzje podejmie ktoś za nich. Po drugie mogli się zdecydowanie odciąć od przeszłości komunistycznej dając tym wyraz znajomości historii i szacunku dla ludzi walczących o wolną Polskę. Nie zrobili tego.O czym to świadczy pozostawiam czytelnikowi. A mieszkańcom dawnej ulicy 18-tego Stycznia: nikt z wami nie konsultował nazwy ulicy jako daty wkroczenia Armii Czerwonej, tak jak obecności tejże w Polsce do 1993r. Nikt wam nie tłumaczył dlaczego morduje się tysiące Polaków tylko robiono to. Teraz próbuje się wam wmówić, że pociągnie to jakieś uciążliwości co nie jest prawdą.Co mają wam powiedzieć ludzie, którzy oddali życie byście żyli w wolnej Polsce, że wymiana paru pieczątek nie jest ważniejsza niż ich ofiara?

rodaks 24.12.2017 12:09
Przestań człowieku pisać takie bzdury,porównując okupacje faszystowska do rządów PZPR,to daleko idący brak wiedzy i zrozumienia. W szeregach każdej armii służyli zwykli szarzy obywatele,siła wcielani. Ci szarzy obywatele wyzwolili Gostynin z pod okupacji największego mordercy XX wieku. Zmiana nazwy ,jak i chęć zacierania historii,jest przykładem braku rozsądku. pisowskich nieudaczników,kłamców i frustratów. Tylko uśpieni agenci sowietów mogą w ten sposób niszczyć własny Kraj,przy aplauzie ciemnoty elektoratu pis.

prawy 24.12.2017 15:04
Komunizm na świecie pochłonął 50 mln istnień, faszyzm 30 mln. PZPR była kontynuatorką ideologii komunistycznej. Takie są fakty i nie zakrzyczysz tego.To, że za Jaruzelskiego i Kiszczaka zamordowano mniej Polaków niż za Stalina świadczy tylko że byli więksi i mniejsi mordercy.To, że zbrodniarze komunistyczni nie zostali ukarani przez polskie sady wcale nie oznacza ich niewinności świadczy tylko , ze sądy wciąż były aparatem represji.Teraz dopiero to się zmienia 30-lat za późno.Wasza kłamliwą historię pisaliście kilkadziesiąt lat, teraz historia odkrywa prawdę o zbrodniach PRL-u. A Ty człowiecze zamilcz nad tą trumną.

Czytelnik 23.12.2017 10:58
W tym kontekście warto przypomnieć cały tekst Pana Nowogórskiego: http://gostynin24.pl/index.php/publicystyka/item/144-co-z-tym-osiemnastym-stycznia

TakTak 23.12.2017 09:46
A wystarczyło usunąć 18 z nazwy ulicy i zrobić ją po prostu ulicą stycznia.

Ygvfggg 23.12.2017 09:38
Pan N historyk jako Dyrektor Łazienek wsławił się w Wawie min. wprowadzeniem zakazu biegania. Rozsławił tym Gostynin Teraz chce zakazywać w Gostyninie. A może tak kompleksy historycy bedą leczyć własnych domach. http://www.ekologia.pl/wiadomosci/srodowisko/dyrektor-lazienek-krolewskich-prosimy-deptac-trawniki,12832.html

Piotr 27.12.2017 14:34
W podlinkowanym artykule jest napisane, że Pan Nowogórski, jako dyrektor Łazienek, "zezwolił miłośnikom joggingu na bieganie po parku przez cały dzień".

bezchmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 30 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama