Reklama
Reklama

Nadania dla możnych i dla Kościoła

Muzeum Mazowieckie planuje w roku 2025 otwarcie Muzeum Ziemi Gostynińskiej, które działać będzie przy ulicy Floriańskiej 23. Nowe muzeum prezentować będzie eksponaty związane z historią Ziemi Gostynińskiej. Z tej okazji chcemy poznać nieco bliżej historię Gostynina i okolic. Co tydzień będziemy prezentować Wam jedną ciekawostkę dotyczącą tego miasta. Autorem tekstów jest Tomasz Paszkiewicz. Miłej lektury!
  • Źródło: Muzeum Mazowieckie w Płocku

W 1299 roku dwie książęce wsie Szczawin i Włoszczanów zostały nadane Janowi, protoplaście wywodzącego się ze Szczawina rodu Prawdziwców, jednemu z zaufanych ludzi Bolesława II. Obie osady były w tym czasie dobrze zagospodarowane i należały do kompleksu dóbr książęcych rozciągającego się w okolicach Gąbina (pięć lat później w rękach Jana Prawdziwca znalazł się również Brochów nad Bzurą). Poświadczający nadanie dokument wystawiony został w Troszynie, który w tamtych czasach był jedną z ulubionych książęcych rezydencji na Ziemi Gostynińskiej. Właśnie z Troszyna Bolesław II często ruszał na łowy w pobliskich lasach. A kiedy zaistniała potrzeba, mógł szybko dotrzeć do stołecznego Płocka.

Reklama

Dzięki nadaniom książęcym na Ziemi Gostynińskiej rozwijały się kolejne kompleksy należące do związanych z Bolesławem możnowładców. Mazowiecki władca starał się dbać również o dobre stosunki z Kościołem. W 1297 roku nadał kilka dóbr książęcych na rzecz biskupstwa poznańskiego. Znalazły się wśród nich trzy włości położone w kasztelanii gostynińskiej: Rębowo koło Białotarska, Barcik (zwany wówczas Dąbrową Barcikową) oraz Jamno. Wszystkie te sioła były usytuowane w jednej linii, wyznaczającej dawną trasę z Kujaw przez Gostynin, Gąbin i Sochaczew w głąb Mazowsza. Gdy biskup poznański wyruszał z Wielkopolski na wizytację swoich mazowieckich parafii, przejeżdżał między innymi przez Rębowo, a na dłużej zatrzymywał się, wraz ze swoim podróżnym orszakiem, w Jamnie. W 1297 roku pobudowany tam został drewniany kościół parafialny pod wezwaniem Świętego Marcina. Świątynia została jednak strawiona przez pożar, a obecnie na jej miejscu stoi jedynie prosty, drewniany krzyż.

Za tydzień nasi Czytelnicy dowiedzą się, kto panował na Ziemi Gostynińskiej po śmierci Bolesława II i jak wyglądały kolejne podziały naszej części Mazowsza.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

słabe opady deszczu

Temperatura: 10°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 13 km/h

Ogłoszenia
Działka w leśnej okolicy blisko jezioro Zdworskie! Działka w leśnej okolicy blisko jezioro Zdworskie! Posiadamy do sprzedaży dwie pięknie położone działki, każda o powierzchni ok. 720 m/2, znajdujące się w spokojnej i zielonej okolicy Matyldowa. Teren otoczony jest lasem, co zapewnia ciszę, prywatność i doskonałe warunki do wypoczynku. W niedalekiej odległości znajduje się Jezioro Zdworskie ok. 400 m od działek, które jest idealnym miejscem do rekreacji, wędkowania i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Działki posiadają możliwość zabudowy, dzięki czemu mogą stać się miejscem na wymarzony dom całoroczny lub letniskowy ( możliwość zakupu dówch działek łacznie, znajdują się obok siebie). Okolica sprzyja miłośnikom natury, spacerów oraz aktywnego wypoczynku, a jednocześnie zapewnia asfaltowy dojazd i dostęp do niezbędnych mediów. W sąsiedztwie domy całoroczne jak i letnoskowe. Cena : 99 000 zł do negocjacji! za każdą działkę Zapraszamy na prezentację i zakupu. W naszym biurze prezentacja jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama