piątek, 1 grudnia 2023 23:00
Reklama
Reklama

Tragiczna śmierć Bolesława, władcy Mazowsza Płockiego

Muzeum Mazowieckie planuje w roku 2025 otwarcie Muzeum Ziemi Gostynińskiej, które działać będzie przy ulicy Floriańskiej 23. Nowe muzeum prezentować będzie eksponaty związane z historią Ziemi Gostynińskiej. Z tej okazji chcemy poznać nieco bliżej historię Gostynina i okolic. Co tydzień będziemy prezentować Wam jedną ciekawostkę dotyczącą tego miasta. Autorem tekstów jest Tomasz Paszkiewicz. Miłej lektury!
  • Źródło: Muzeum Mazowieckie w Płocku
Tragiczna śmierć Bolesława, władcy Mazowsza Płockiego

Król Kazimierz jesienią 1349 roku ruszył na wyprawę, której celem był podbój Rusi. Wśród jego wojów znaleźli się również poddani panującego na Mazowszu Płockim Bolesława III. Polskie wojska zajęły Lwów, Halicz, Włodzimierz i Brześć, łamiąc opór miejscowego możnowładztwa oraz litewskich książąt.

Litwini w 1350 r. ruszyli z odwetową wyprawą, która dotarła aż do Mazowsza Południowego, zatrzymując się dopiero na Ziemi Łęczyckiej. Wracając stamtąd oddziały litewskie zostały zaatakowane przez polskie siły zgrupowane nad Pilicą. Areną bitwy stała się ówczesna Ziemia Gostynińska, a konkretnie Żukowo koło Sochaczewa. Królewskie wojska wspierane były przez Siemowita III Czerskiego i Kazimierza I Warszawskiego. Wśród walczących nie było Bolesława III Płockiego, który w tym czasie wycofał się na teren swego księstwa, by szykować się do jego obrony. Głównymi punktami oporu miały stać się grody w Sochaczewie i Gostyninie oraz zamek w Płocku.

Gdy w sierpniu 1350 roku Litwini zajęli Wołyń, doszło do kolejnej ekspedycji króla Kazimierza. Nie uczestniczyły w niej tym razem siły, którymi dowodził książę Bolesław III, zaabsorbowany odbudową zniszczonych miast oraz umacnianiem grodów, które miały stać się głównym punktem obrony w razie litewskiego najazdu.

Latem 1351 roku Kazimierz, wspierany militarnie przez Ludwika Węgierskiego, ruszył w kierunku Litwy. Sprzymierzone wojska przez Sandomierz dotarły do Lublina. W połowie lipca Bolesław III ruszył z Płocka przez Gąbin do Sochaczewa, gdzie dołączyły do niego wojska z Ziemi Gostynińskiej i Ziemi Sochaczewskiej. Gdy dotarł do Lublina, okazało się, że król Kazimierz jest chory, a wojskami dowodzi Ludwik Luksemburski.

Prowadzona przez węgierskiego władcę wyprawa zakończyła się niepowodzeniem. Dla Mazowsza Płockiego najtragiczniejsza była śmierć Bolesława III, który zginął przeszyty strzałą z łuku, biorąc udział w pogoni za litewskim księciem. 

Młody władca nie miał żony i dzieci, więc w ten sposób zakończył się kolejny etap dziejów nie tylko Mazowsza Płockiego, ale i związanej z nim Ziemi Gostynińskiej. Księciu urządzono uroczysty pogrzeb w katedrze płockiej, a sprawą otwartą pozostało, kto obejmie władzę na Mazowszu Płockim i Ziemi Gostynińskiej.

Za tydzień: o tym, kto i dlaczego władał Ziemią Gostynińską po tragicznej śmierci Bolesława III.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Dobrosława B. 30.09.2023 21:39
Dobrze jest lepiej poznać historię naszego miasta!

zachmurzenie duże

Temperatura: -3°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 6 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama