środa, 28 lutego 2024 04:00
Reklama
News will be here

Gostyniński wkład w bitwę pod Grunwaldem

Muzeum Mazowieckie planuje w roku 2025 otwarcie Muzeum Ziemi Gostynińskiej, które działać będzie przy ulicy Floriańskiej 23. Nowe muzeum prezentować będzie eksponaty związane z historią Ziemi Gostynińskiej. Z tej okazji chcemy poznać nieco bliżej historię Gostynina i okolic. Co tydzień będziemy prezentować Wam jedną ciekawostkę dotyczącą tego miasta. Autorem tekstów jest Tomasz Paszkiewicz. Miłej lektury!
  • Źródło: Muzeum Mazowieckie w Płocku
Gostyniński wkład w bitwę pod Grunwaldem
"Bitwa pod Grunwaldem"

Autor: Jan Matejko

Niechętni Siemowitowi IV historycy uważają, że podczas Wielkiej Wojny z Zakonem zachowywał się on bardzo biernie. Tymczasem, gdy Władysław Jagiełło ruszył na wyprawę, której celem było odbicie Bydgoszczy, książę Gostynina i Płocka wsparł swojego szwagra (żoną Siemowita IV była Aleksandra Olgierdówna, rodzona siostra Jagiełły) oddziałem, w skład którego weszło sto kopii.

W lecie 1410 roku licząca 30 tysięcy zbrojnych armia Władysława Jagiełły przemaszerowała przez Mazowsze, aby 30 czerwca skoncentrować się w okolicach Czerwińska nad Wisłą. Doszło tam do połączenia wojsk z Małopolski, Wielkopolski i Mazowsza. Książę płocki Siemowit IV nie zdecydował się na osobisty udział w wyprawie. Wysłał na nią swego syna, który poprowadził dwie chorągwie liczące łącznie około 170 kopii. Źródła historyczne nie wymieniają z imienia żadnego z przedstawicieli Ziemi Gostynińskiej jako uczestnika Bitwy pod Grunwaldem. Zdaniem znawcy tematyki Kazimierza Pacuskiego swoich przedstawicieli podczas jednej z najbardziej spektakularnych potyczek średniowiecza mogły mieć najznaczniejsze rody Ziemi Gostynińskiej, które mogły pozwolić sobie na wystawienie solidnego pocztu rycerskiego z porządnymi końmi bojowymi: Prawdziwce z Trębek i Szczawina, Ogończykowie z Kutna, Sieciechowa, Pacyny i Zaborowa, Gozdawice z Giżyc i Gawłowa, Węże z Ciechomic, Jasieńca, Kozłowa i Mnicha, Junosze z Życka, Czerniewa i Kiernozi, Rogale z Iłowa, Swarocina i Słonkowa (koło Pacyny), Dołęgowie z Sokołowa, Grzymałowie z Głogowca i Siemianowa, Pomianowie z Solca, Wrzącej i Rogożowa, Prusowie ze Słubic i Radwanowie z Rybna.

Do tej listy koniecznie trzeba dodać jeszcze jedną postać. Stanisław Grad, posiadacz Sokołowa z rodu Dołęgów, początkowo piszący się z Galemina pod Płońskiem. Był posiadaczem Szreńska, Dąbrowy oraz Kowalewa na Zawkrzu. W 1398 roku kupił leżący niedaleko Gostynina Sokołów, w którym około 1405 roku ufundował kościół parafialny. Nominowany przez Siemowita IV na stanowisko starosty kujawskiego, od 1412 roku aż do 1440 roku był również wojewodą płockim, piastując najwyższy urząd na Północnym Mazowszu. Należał do najznamienitszych postaci na Mazowszu w tamtych czasach. Jako człowiek wykształcony i doskonale przygotowany do pełnienia rozmaitych funkcji mógł zostać dowódcą jednej z książęcych chorągwi.

Witold Mikołajczak, który w swoim dziele „Wojny polsko-krzyżackie” opisał szczegółowo ustawienie polskich wojsk przed bitwą pod Grunwaldem, podkreśla, że Mazowszanie wraz z chorągwiami łęczycko-sieradzkimi znaleźli się na prawo od wojów z Wielkopolski wspieranych przez wojska zaciężne. 
Bitwa pod Grunwaldem zakończyła się wspaniałym zwycięstwem wojsk polsko-litewskich. 

Za tydzień o tym, co działo się po grunwaldzkiej victorii.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
obatel 06.12.2023 11:50
krzywousty !!!!! masz wybór . ALBO PRZED BOGATYMI NIEMCAMI ---- ALBO POWRÓT DO LAT PO 2 WOJNIE ŚWIATOEJ. [spytaj dziadków]

odpowiadam.... 06.12.2023 17:04
znów chciałeś błysnąć, ale klapa nie wyszło

kRZYWOUSTYMarszałek 06.12.2023 07:42
Teraz "zaprzańce" nie znający historii chcą nas przed Niemcem na kolana rzucić

.... 06.12.2023 13:03
Jak nie było internetu to tylko najbliżsi wiedzieli żeś głupi - dzięki internetowi wie o tym świat...

psychiatra 06.12.2023 20:57
.......dobrze, że jest to i ciebie można zdiagnozować

Janina Panek 03.12.2023 15:53
Każda publikacją o naszej historii jest bardzo wartościowa, być może sondy uliczne wśród młodzieży nie będą budziły zażenowania płynącego z ich niewiedzy. Inicjatywa Gostynina warta jest naśladowania.

zachmurzenie duże

Temperatura: 9°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 3 km/h

Ogłoszenia
Nowoczesne i piękne mieszkanie na nowym osiedlu Nowoczesne i piękne mieszkanie na nowym osiedlu Mamy przyjemność zaprezentować państwu do sprzedaży niezwykle przestronne, urządzone w wysokim standardzie, mieszkanie o pow. ok. 82,00 m². Położone w znakomitej lokalizacji, w nowym bloku w Gostyninie przy ul. Kutnowskiej. Usytuowane na wysokim parterze. Mieszkanie składa się z : - salonu z aneksem kuchennym, - 3 pokoi - łazienki - balkonu Mieszkanie do sprzedaży z całym wyposażeniem, oprócz obrazów. Meble wysokiej jakości, zostały wykonane na zamówienie. Pozostałe wyposażenie takie jak lampy i inne dodatki zakupione zostały w Westwing, kare design i SF meble. Blaty w kuchni wykonane z granitu. Panele podłogowe najwyższej jakości. Suptelnie wykonane oświetlenie podłogowe, nadające designu i klimatu. Wyjątkowo funkcjonalny układ pomieszczeń z możliwością własnej aranżacji. Duzy balkon, z widokiem na otaczającą zieleń. Mieszkanie bardzo dobrze doświetlone, światłem naturalnym, widne i przestronne. Piękna zielona i klimatyczna okolica a jednocześnie szybki dojazd do centrum Gostynina. W bliskiej odległości znajdują się : basen miejski, sklep Biedronka oraz szkoła średnia i podstawowa. Parking pod blokiem. Tel. 515 955 229, 665 424 109 lub 605 615 205. Cena: 615 000 zł do negocjacji! Prezentacja w naszym biurze jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama