środa, 28 lutego 2024 04:01
Reklama
News will be here

Koniec panowania Siemowita V

Muzeum Mazowieckie planuje w roku 2025 otwarcie Muzeum Ziemi Gostynińskiej, które działać będzie przy ulicy Floriańskiej 23. Nowe muzeum prezentować będzie eksponaty związane z historią Ziemi Gostynińskiej. Z tej okazji chcemy poznać nieco bliżej historię Gostynina i okolic. Co tydzień będziemy prezentować Wam jedną ciekawostkę dotyczącą tego miasta. Autorem tekstów jest Tomasz Paszkiewicz. Miłej lektury!
  • Źródło: Muzeum Mazowieckie w Płocku
Koniec panowania Siemowita V
Ziemia Gostynińska w drugiej połowie XV wieku

Źródło: mapka pochodzi z książki Kazimierza Pacuskiego „Możnowładztwo i rycerstwo Ziemi Gostynińskiej XIV i XV wieku”

18 listopada 1435 roku w należącym do Ziemi Gostynińskiej Zdworzu podpisana została ugoda graniczna dóbr książęcych Siemowita V rawskiego i Włodzisława I płockiego. Kazimierz Pacuski w cytowanej już wcześniej książce „Możnowładztwo i rycerstwo Ziemi Gostynińskiej XIV i XV wieku” zauważa, że wśród podpisujących ów dokument znalazł się łowczy gostyniński Krystyn z Roszków z rodu Gozdawów. Krystyn, który prawdopodobnie mógł być wcześniej dworzaninem książęcym, okazał się przydatny jako organizator książęcych polowań w lasach Ziemi Gostynińskiej, za co uhonorowany został tytułem łowczego.

Krystyn z Roszków kupił od ówczesnego kasztelana płockiego Andrzeja z Ciechomic jego dobra Ćmiszewo i Jasieniec w Ziemi Gostynińskiej, płacąc za nie 720 grzywien. Transakcję potwierdził Siemowit V w Sochaczewie 25 czerwca 1438 r. Krystyn, który w owym czasie dysponował znacznymi zasobami pieniężnymi, przeniósł swą rezydencję do Jasieńca, który leżał na skrzyżowaniu gościńców do Sochaczewa, Wyszogrodu, Gąbina i Łowicza. Na dokumentach, które Siemowit V wystawiał w 1439 roku, łowczy podpisywał się już jako Krystyn z Jasieńca.

Książę Siemowit V zdecydował się na rozbudowę gostynińskiego zamku. Z referatu Piotra Laska „Zamki domeny książęcej na Mazowszu na przełomie średniowiecza i epoki nowożytnej” dowiadujemy się, że dawny budynek mieszkalny został wchłonięty przez mury tzw. Domu Wielkiego. Został on wzniesiony w północnej części zamku i oparty o północny mur obwodowy. Prawdopodobnie wtedy również wzniesiono budynek bramny, który był wysunięty przed lico wschodniego muru obronnego.

Siemowit V zmarł w lutym 1442 roku w Nowym Dworze pod Rawą po ośmiu latach rządzenia królestwem rawskim, którego częścią była wówczas Ziemia Gostynińska. Nie zostawił po sobie żadnego męskiego potomka, dziedzica książęcej mitry. Małgorzata, jedyna córka Siemowita V, została w 1453 roku wydana za księcia oleśnickiego Konrada Czarnego.

Ziemia Gostynińska, jako dzielnica oprawna, przypadła wdowie po Siemowicie – Małgorzacie, która rządziła nią do 1462 roku.

Za tydzień o biskupie płockim Pawle z Giżyc.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 9°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 3 km/h

Ogłoszenia
Nowoczesne i piękne mieszkanie na nowym osiedlu Nowoczesne i piękne mieszkanie na nowym osiedlu Mamy przyjemność zaprezentować państwu do sprzedaży niezwykle przestronne, urządzone w wysokim standardzie, mieszkanie o pow. ok. 82,00 m². Położone w znakomitej lokalizacji, w nowym bloku w Gostyninie przy ul. Kutnowskiej. Usytuowane na wysokim parterze. Mieszkanie składa się z : - salonu z aneksem kuchennym, - 3 pokoi - łazienki - balkonu Mieszkanie do sprzedaży z całym wyposażeniem, oprócz obrazów. Meble wysokiej jakości, zostały wykonane na zamówienie. Pozostałe wyposażenie takie jak lampy i inne dodatki zakupione zostały w Westwing, kare design i SF meble. Blaty w kuchni wykonane z granitu. Panele podłogowe najwyższej jakości. Suptelnie wykonane oświetlenie podłogowe, nadające designu i klimatu. Wyjątkowo funkcjonalny układ pomieszczeń z możliwością własnej aranżacji. Duzy balkon, z widokiem na otaczającą zieleń. Mieszkanie bardzo dobrze doświetlone, światłem naturalnym, widne i przestronne. Piękna zielona i klimatyczna okolica a jednocześnie szybki dojazd do centrum Gostynina. W bliskiej odległości znajdują się : basen miejski, sklep Biedronka oraz szkoła średnia i podstawowa. Parking pod blokiem. Tel. 515 955 229, 665 424 109 lub 605 615 205. Cena: 615 000 zł do negocjacji! Prezentacja w naszym biurze jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama