środa, 28 lutego 2024 04:24
Reklama
News will be here

Formalności od A do Z przy ubieganiu się o kredyt na samochód

Samochód to dla niektórych niezbędna konieczność z kolei dla innych spełnienie marzeń i ambicji. Jednak bez względu na cel zakupu i nasze podejście do samochodu przed jego zakupem musimy uwzględnić także nasze finansowe możliwości i realne potrzeby. Nic nam po wyszukiwaniu najnowszego modelu ulubionej marki, jeśli nie mamy zgromadzonej odpowiedniej kwoty. Oczywiście możemy skorzystać z kredytu samochodowego, ale jeśli nasza zdolność kredytowa pozostawia wiele do życzenia, bank odmówi nam finansowania. Nasze starania pójdą na marne. Dlatego do kredytu należy się odpowiednio przygotować. Jak przebiega proces starania o kredyt samochodowy? Odpowiadamy w artykule.

Od czego zacząć starania o kredyt?

Jeżeli chcesz skorzystać z kredytu na zakup samochodu, bez wątpienia musisz usiąść z kalkulatorem w dłoni, skorzystać z arkusza kalkulacyjnego lub kalkulatora zdolności kredytowej z Internetu. Wyliczenie swojej zdolności kredytowej konieczne jest, by oszacować jaką miesięczną kwotę jesteś w stanie spłacać co miesiąc. Oczywiście, jeśli chcesz skorzystać z wersji ratalnej spłaty kredytu. Podczas kalkulacji koniecznie podsumuj wszystkie swoje dochody i wszystkie wydatki. To pozwoli ci się zorientować, na jaką kwotę zaciągnąć kredyt i na jak długi okres. Zdobyte informacje utwierdzą cię również w tym, na jaki samochód możesz sobie pozwolić. Bez wcześniejszych kalkulacji może się okazać, że kredyt mocno nadwyręża twój miesięczny budżet, co z pewnością odbierze radość z użytkowania kredytowanego pojazdu.

Kolejnym przykładem przemawiającym za koniecznością sprawdzenia swoich szans na kredyt jest oszczędność czasu. Złożenie wniosku o zbyt wysoką kwotę i jego odrzucenie to niepotrzebne wydłużenie procedury.

To nie wszystko. Zanim wybierzesz kredyt, musisz wiedzieć, że jest co najmniej kilka rodzajów kredytów. Różnią się od siebie formą spłaty rat i koniecznością posiadania wkładu własnego. Przeanalizuj zatem, czy masz środki, które jesteś w stanie przeznaczyć na wkład własny i oblicz jak są wysokie.

Jakie są rodzaje kredytów samochodowych?

Pokrótce wyjaśnimy również, jakie na rynku występują kredyty samochodowe. Najpopularniejszą, czyli najbardziej przystępną formą kredytu jest kredyt ze spłatą rozłożoną na raty. Działa bardzo podobnie do kredytu gotówkowego. Z tą różnicą, że nie otrzymujesz środków na swoje konto bankowe, lecz bank wysyła je bezpośrednio do sprzedawcy lub dealera samochodowego.

Inną formą kredytu na samochód jest kredyt 50/50 lub 40/60. Aby otrzymać taki kredyt, musisz posiadać wkład własny w wysokości 50 lub 40 procent wartości finansowanego pojazdu. Bank przelewa środki na rzecz sprzedawcy, a Ty spłacasz kredyt w dwóch większych ratach – na początku (wkład własny) i końcu okresu kredytowego.

Kolejnym rodzajem kredytu na samochód jest kredyt z ratą balonową. W tym przypadku co miesiąc spłacasz odsetki, a dopiero w ostatnim miesiącu spłacasz otrzymany kapitał plus ewentualne pozostałe odsetki. W zależności od długości okresu kredytowania masz kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt miesięcy na zgromadzenie środków. Taki rodzaj kredytu wymaga jednak od kredytobiorcy sporej dozy samodyscypliny.

Wybór odpowiedniego pojazdu

Kredyt na samochód, o którym możesz przeczytać również pod linkiem https://lendup.pl/kredyt-na-samochod/ to nie tylko kredyt na samochód osobowy, ale także na kupno auta ciężarowego, motocykla lub quada. Pamiętaj o tym, że zanim złożysz wniosek o kredyt, musisz wybrać odpowiedni pojazd. We wniosku będziesz musiał podać wszystkie informacje na temat kredytowanego auta. Bank wymaga informacji o marce, modelu, roczniku, często również przebiegu, a także numerze VIN. Do wniosku konieczne jest również dołączenie umowy wstępnej z dealerem samochodowym lub sprzedawcą. Bank na podstawie otrzymanych informacji oszacuje koszt rynkowy pojazdu. Dopiero na tej podstawie określi wysokość kredytu. Warto nadmienić, że banki często nie udzielają kredytów na starsze roczniki, czyli samochody, których wartość z racji wieku jest już niższa. W większości banków nie kredytuje się samochodów starszych niż 8 czy 10 lat.

Wymagania banków

Pomimo tego, że oferty banków różnią się między sobą, to każdy bank w zbliżony sposób przeprowadza ocenę wnioskodawcy. Instytucje finansowe muszą minimalizować ryzyko kredytowe, czyli sytuację, w której konsument nie jest w stanie spłacić rat kredytu. W związku z tym każdy bank, czy firma pożyczkowa sprawdzają zdolność kredytową wnioskodawców, a także historię spłat poprzednich zobowiązań.

Na ocenę zdolności kredytowej składa się wiele punktów. Przeprowadzane badanie możemy podzielić na dwie części: jakościową i ilościową. W części ilościowej banki sprawdzają wysokość dochodu, wysokość miesięcznych wydatków związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego i wysokość innych zobowiązań (kredyty, pożyczki, karty kredytowe, zakupy ratalne). Na część jakościową składają się sytuacja materialna wnioskodawcy, stan cywilny, liczba dzieci, rodzaj zatrudnienia, zawód i wspomniana powyżej historia kredytowa.

Można podać modelowy wzór kredytobiorcy, ale każdy konsument ma nieco inną sytuację, stąd nie każdy w 100 procentach spełni wymogi banku. Co więcej, każdy bank przykuwa większą uwagę do innych parametrów. W związku z tym odrzucenie wniosku w jednym banku nie jest równoznaczne z odmową w innej instytucji.

Zanim złożysz wniosek warto, abyś samodzielnie sprawdził bazy informacji kredytowej lub bazy dłużników. Niekiedy mogą zdarzyć się pomyłki, które będą świadczyły na twoją niekorzyść. Warto o tym wiedzieć zawczasu i ewentualnie skorygować błędny wpis.

Dokumenty, które są niezbędne przy staraniach o kredyt samochodowy

Składając wniosek o środki na zakup samochodu, musisz przygotować dwa typy dokumentów. Pierwsze dotyczą ciebie i twojej sytuacji finansowej, drugie to dokumenty samochodu.

Bank oprócz wniosku będzie wymagał od ciebie dowodu tożsamości i przeważnie zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Dodatkowo może być potrzebny wyciąg z rachunku bankowego.

Wymagane dokumenty dotyczące pojazdu uzależnione są od tego, czy kupujesz samochód nowy, czy używany. W przypadku nowego auta konieczna jest faktura proforma, a po zakupie faktura ostateczna. W chwili, gdy finansujesz kredytem samochód używany, dodatkowo do wniosku musisz dołączyć kserokopię stałego dowodu rejestracyjnego wydanego na obecnego właściciela pojazdu, kserokopię karty pojazdu (jeżeli została wydana), a także zaświadczenie z sądu o braku wpisu samochodu w rejestrze zastawów. Więcej informacji o badaniu zdolności kredytowej znajdziesz w części blog na stronie lendup.pl.

Na podstawie otrzymanych dokumentów bank dokona wyceny pojazdu i analizy twojej sytuacji finansowej. Po przeprowadzeniu tych kalkulacji zdecyduje o przyznaniu kredytu lub odrzuceniu wniosku.

Podsumowanie

Zakup samochodu wiąże się z koniecznością dopełnienia niezbędnych formalności. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny bank i konkretną ofertę, samodzielnie przeanalizuj swoje finanse. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której bank odrzuci twój wniosek. Niekiedy drobne korekty np. spłata karty kredytowej i całkowita z niej rezygnacja poprawi twoją zdolność kredytową. Zwróć również uwagę na swoje finansowe możliwości, konieczność bardzo skrupulatnego oszczędzania i kontrolowania każdej wydanej złotówki może powodować niepotrzebny stres. Czasami nawet niewielkie zawirowania życiowe powodują, że zbyt wysoki kredyt staje się utrapieniem.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 9°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 3 km/h

Ogłoszenia
Nowoczesne i piękne mieszkanie na nowym osiedlu Nowoczesne i piękne mieszkanie na nowym osiedlu Mamy przyjemność zaprezentować państwu do sprzedaży niezwykle przestronne, urządzone w wysokim standardzie, mieszkanie o pow. ok. 82,00 m². Położone w znakomitej lokalizacji, w nowym bloku w Gostyninie przy ul. Kutnowskiej. Usytuowane na wysokim parterze. Mieszkanie składa się z : - salonu z aneksem kuchennym, - 3 pokoi - łazienki - balkonu Mieszkanie do sprzedaży z całym wyposażeniem, oprócz obrazów. Meble wysokiej jakości, zostały wykonane na zamówienie. Pozostałe wyposażenie takie jak lampy i inne dodatki zakupione zostały w Westwing, kare design i SF meble. Blaty w kuchni wykonane z granitu. Panele podłogowe najwyższej jakości. Suptelnie wykonane oświetlenie podłogowe, nadające designu i klimatu. Wyjątkowo funkcjonalny układ pomieszczeń z możliwością własnej aranżacji. Duzy balkon, z widokiem na otaczającą zieleń. Mieszkanie bardzo dobrze doświetlone, światłem naturalnym, widne i przestronne. Piękna zielona i klimatyczna okolica a jednocześnie szybki dojazd do centrum Gostynina. W bliskiej odległości znajdują się : basen miejski, sklep Biedronka oraz szkoła średnia i podstawowa. Parking pod blokiem. Tel. 515 955 229, 665 424 109 lub 605 615 205. Cena: 615 000 zł do negocjacji! Prezentacja w naszym biurze jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama