czwartek, 2 maja 2024 15:22
Reklama
News will be here

Życie gospodarcze folwarków i wsi królewskich

Muzeum Mazowieckie planuje w roku 2025 otwarcie Muzeum Ziemi Gostynińskiej, które działać będzie przy ulicy Floriańskiej 23. Nowe muzeum prezentować będzie eksponaty związane z historią Ziemi Gostynińskiej. Z tej okazji chcemy poznać nieco bliżej historię Gostynina i okolic. Co tydzień będziemy prezentować Wam jedną ciekawostkę dotyczącą tego miasta. Autorem tekstów jest Tomasz Paszkiewicz. Miłej lektury!
  • Źródło: Muzeum Mazowieckie w Płocku
Życie gospodarcze folwarków i wsi królewskich
Paul Limbourg, „Uprawa roli”

Największą wsią folwarczną Ziemi Gostynińskiej było w XVI wieku Czermno położone 5 kilometrów od Gąbina. Z lustracji województwa rawskiego wydanych przez Zofię Kędzierską wynika, że w 1564 roku w Czermnie mieszkało 100 chłopów osiadłych na 45 włókach, 6 włók zajmowało wójtostwo, a dwie – miejscowy proboszcz. Folwark w Czermnie zajmował łącznie około 70 hektarów gruntów uprawnych. Cały obszar podzielony był na trzy pola. Jedno z nich obsiane było oziminą, drugie – zbożem jarym, a trzecie stało ugorem.

Trójpolówka była w tym czasie rozpowszechniona dość powszechnie. Właściciel gospodarstwa folwarcznego wykorzystywał do pracy robotników najemnych lub chłopów pańszczyźnianych. 
Do uprawy roli używano pługa z żelaznym lemieszem, radła i brony. Siłą pociągową były zazwyczaj konie lub woły, które w gospodarstwach kmiecych i folwarcznych były zdecydowanie częstsze. W pracach polowych używano również kos i sierpów. W pracach gospodarskich wykorzystywane były również siekiery, motyki i nożyce do strzyżenia owiec. Uprawiane były nie tylko podstawowe gatunki zboża, ale również groch, len i konopie.

Na dworskich ziemiach stosowana była głęboka orka. Każde pole było skrupulatnie czyszczone z chwastów. Powszechnie używane były brony. W majątkach szlacheckich wysoka była ilość rogatego bydła przypadająca na hektar ziemi. Ziemia folwarczna była zdecydowanie lepiej nawożona od chłopskiej. Do jej użyźniania używany był między innymi szlam ze stawów rybnych.

W gospodarstwach folwarcznych często spotykano sady oraz ogrody, w których uprawiane były: kapusta, pasternak, marchew i chmiel. Wśród zwierząt przeważały konie i woły oraz krowy, owce i świnie.

Zabudowa wsi na Ziemi Gostynińskiej w XVI i XVII wieku była drewniana. Dotyczyło to chat chłopskich, dworków szlacheckich i folwarcznych budynków gospodarskich. Typowy dworek szlachecki z tamtych czasów podzielony był na dwie części: pańską i czeladną, które oddzielała szeroka sień będąca miejscem wielu spotkań towarzyskich. W części pańskiej znajdowały się: duża izba stołowa, bawialnia, komnaty sypialne i alkierzyki.

Zagroda kmieca na Mazowszu określana była mianem siedliska. Jego najważniejszą częścią był dom mieszkalny z jedną izbą, sienią, pomieszczeniem kuchennym i komorą (spiżarnią). W skład siedliska wchodziły również: spichlerz, stodoła i pomieszczenia inwentarskie. Wszystkie budynki gospodarskie budowane były z drewna i gliny. Z siedliskiem, które otoczone było płotami, łączyły się ogrody warzywno-owocowe, sady i wygrodzone pastwiska.

Za tydzień o powinnościach chłopów na Ziemi Gostynińskiej w XVI i XVII wieku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 23°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 25 km/h

Ogłoszenia
4 Pokoje | 56m2 | 1. Piętro | Po generalnym remoncie | PREMIUM | 4 Pokoje | 56m2 | 1. Piętro | Po generalnym remoncie | PREMIUM | Projekt Stylu sp. z o.o. poleca do sprzedaży urokliwe mieszkanie o powierzchni 56.2 m2. Miejsca parkingowe za szlabanem Możliwa zamiana na inne mieszkanie z dopłatą: dowolna wielkość, dowolny stan. SPRZEDAŻ BEZPOŚREDNIA - bez dodatkowych opłat i prowizji. Szczegóły mieszkania: -Położenie: 1. Piętro -Budynek: Czteropiętrowy blok -Lokalizacja: Gostynin ul. Wojska Polskiego 38 -Do mieszkania przynależy piwnica -Brak zadłużeń Opis wnętrza: -Przedpokój -Oddzielna kuchnia -Łazienka -Salon z balkonem -Oddzielna sypialnia nr 1 -Oddzielna sypialnia nr 2 -Sypialnia, Garderoba lub Gabinet Mieszkanie w trakcie remontu, gotowe do wejścia będzie w czerwcu. Zachęcam do kontaktu telefonicznego i wstępnych rozmów, jak i rezerwacji. Zdjęcia są poglądowe z innych mieszkań, standard wykończenia będzie podobny. Zakres prac obejmuje: -Wymiana instalacji elektrycznej -Wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej -Nowe drzwi wejściowe -Nowe drzwi wewnętrzne -Łazienka jak i kuchnia robiona od podstaw pod klucz -Nowa zabudowa kuchenna -Nowe płytki oraz podłogi Atuty oferty: -Pierwsze piętro co zapewnia wygodny dostęp do mieszkania i jest rzadkością na Gostynińskim rynku -Kapitalny rozkład mieszkania - brak pokojów przechodnich, większość metrażu to pokoje -Mieszkanie widne - bardzo dużo okien -Wszystko NOWE - mieszkanie po remoncie nieużywane, -Świeżo wyremontowane mieszkanie z użyciem wysokiej jakości materiałów, -Standard PREMIUM gwarantujący komfort i elegancję, -Doskonałe położenie blisko centrum, -Blok położony z dala od ruchliwej ulicy z mnóstwem zieleni -Czysta zadbana klatka schodowa, -Zadbana, ocieplona elewacja budynku -Miejsca parkingowe dostępne za szlabanem Mieszkanie jest świetnym wyborem dla: -dla osób młodych rozpoczynających samodzielną przygodę ze swoim mieszkaniem, -dla osób starszych ceniących komfort, -dla inwestorów chcących rozpocząć lub kontynuować przygodę z wynajmowaniem. Zadzwoń zanim będzie za późno... TEL: 784x903x068 Kontakt 7 dni w tygodniu od 10:00 do 24:00
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama