sobota, 22 czerwca 2024 21:17
Reklama

NIE dla matematyki na maturze. Bo boi się jej zbyt wielu uczniów

Przed matematyką drży wielu polskich uczniów. Matura z tego przedmiotu to dla nich straszne przeżycie. Dlatego do MEN trafił apel o zniesienie obowiązku jej zdawania.

Autorką tej propozycji jest Aleksandra Lewandowska, specjalistka od psychiatrii dzieci i młodzieży, na co dzień krajowa konsultantka w tej dziedzinie. Jak napisała w swoim apelu, matematyka to dla części uczniów nadmierny i niepotrzebny stres.

Ze strachu się nie uczą

Ponad 3 tysięcy uczniów i ponad tysiąc rodziców z całej Polski – jak podał dziennik.pl – otrzymało do wypełnienia ankietę z pytaniami o nauczanie matematyki w szkole i związane z tym trudności. Na tej podstawie powstał raport „Wpływ lęku matematycznego na uczniów i rodziców w Polsce”, który jest częścią projektu EduNav. 

Co z niego wynika?

• 44 proc. badanych uczniów podstawówek ma trudności z rozwiązywaniem zadań matematycznych i nie próbuje samodzielnie sobie z tym poradzić.

• 26 proc. badanych odczuwa takie zaniepokojenie, że mają trudności ze skupieniem się. 

• 8 proc. – tylko tylu uczniów, jeśli ma problem z zadaniem matematycznym, szuka pomocy w internecie.

• 19,2 proc. uczniów uważa, że matematyka nie przyda im się w dorosłym życiu. 

• 92,7 proc. – aż tylu uczniów doświadcza lęku matematycznego. Jego efektem jest niechęć do matematyki. 

Takie nastawienie ma niestety swoje konsekwencje: kiedy trudności się pogłębiają, lęk staje się coraz większy, bo uczeń coraz bardziej się boi.

Niepotrzebny stres dla uczniów

Zaniepokojona tym Aleksandra Lewandowska, krajowa konsultantka ds. psychiatrii dzieci i młodzieży, wystosowała w tej sprawie apel do Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zwróciła w nim uwagę, że rośnie liczba uczniów z problemami psychicznymi. Tymczasem matura z matematyki to dla nich niepotrzebny stres.

„Nauczanie matematyki jest codzienną wspinaczką na Mount Everest dla dzieci i nastolatków z diagnozą dyskalkulii i jeszcze w tym wszystkim egzamin maturalny nieuwzględniający występujących u nich deficytów” – czytamy w jej liście do serwisu dziennik.pl. 

W jej ocenie „(…)brak odpowiedniego podejścia to znacznie wyższe ryzyko współwystępujących zaburzeń psychicznych czy zachowań samobójczych”. 

Każdy może ją zdać

Do tej propozycji odniosła się Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji narodowej. Jak powiedziała Radiu Zet, matura z matematyki powinna pozostać obowiązkowa. 

I uzasadniała: – Uważamy, że jest ona na takim poziomie, że nawet uczeń bez uzdolnień matematycznych jest się w stanie przygotować do egzaminu.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Na temat 08.06.2024 17:23
Czy jest potrzebna matematyka na maturze? Moim zdaniem to źle postawione pytanie. Bo czy wszystkim potrzebna jest matura? Czy wszyscy muszą rozwiązywać równania kwadratowe, badać przebieg funkcji? Nie. Zatem zmieńmy myślenie o szkole, o celach i metodach kształcenia i odejdźmy od systemu klasowo lekcyjnego. To było dobre w XIX wieku. Wreszcie ustalmy czego mamy uczyć wszystkich uczniów i pozwólmy na indywidualne kształcenie. Niech uczniowie szkół średnich sami decydują o ścieżkach kształcenia. Podobno są plany by przyznać im czynne prawo wyborcze, zatem niech decydują również o sobie. Ostatecznie szkoły wyższe informują o zasadach rekrutacji z dużym wyprzedzeniem. Zatem w czym problem. Zdajemy na rozszerzeniu to co chce szkoła wyższa. Matury trwają maksymalnie tydzień i to na początku lipca, gdy inni mają wakacje i po problemie.

okrutnie realny 07.06.2024 21:44
Najlepiej nic do bani , jakoś na ulicach zachowywać się skandalicznie to się nie boją ... do nauki młodzieży.

niedowiarek 07.06.2024 20:47
Zniesienie obowiązku zdawania egzaminu maturalnego z matematyki, TO BZDURA !!! Matematyka jest konieczna do pracy w wielu zawodach. Idąc tropem tej bzdurnej propozycji, zlikwidujmy egzamin maturalny w całości. Uczniowie będą wtedy na lekcjach spać, gapić się w smartfony , ćpać dopalacze . PiS zlasował mózgi Polakom !!!To wstyd, że ktoś proponuje takie bzdury. Może zupełnie znieść obowiązek edukacji młodzieży po podstawówce !!! Jak pisowska głupota, to na maxa !!

Na temat 08.06.2024 19:17
Oczywiście, że należy ograniczyć obowiązek szkolny. Ja jestem nawet za zniesieniem tego przeżytku minionych epok. O wychowaniu dzieci powinni decydować rodzice. A szkoła jest pod negatywnym wpływem polityków wszystkich maści. Taki mamy system. Ile wiadomości i umiejętność wyniesionych z lekcji matematyki ze szkoły średniej wykorzystujesz na co dzień? To samo dotyczy innych przedmiotów. Uczmy podstaw i resztę pozostawmy dla indywidualnych wyborów.

yarek 09.06.2024 14:35
tak. najlepiej wrócić do średniowiecza. ma liczyć sie tylko religia:-(((matma ma być na maturze. nie każdy musi mieć maturę czy studia. i skończmy z tym że trzeba obniżyć poziom, by każdy miał maturę.

Na temat 10.06.2024 00:11
Ja jestem przeciwnikiem lekcji religii w szkole. Przeczytaj moje wpisy ze zrozumieniem. Oczywiście, że nie każdy musi mieć maturę i studia. I nie każdy musi zdawać maturę z matematyki. Matematyka proszę bardzo dla kandydatów na uczelnie techniczne. Chyba, że jakaś uczelnia ustali, że w procesie rekrutacji będzie uwzględniać wynik z matematyki. Tak kiedyś zrobił UAM w rekrutacji na prawo. Czy dalej ta zasada obowiązuje, nie wiem. Ale to można sprawdzić. Zasady rekrutacji podawane są z dużym wyprzedzeniem. Egzamin maturalny nie musi się ciągnąć tygodniami. Uczeń zdaje egzaminy w wybranych kierunkach bez podziału na podstawę i rozszerzenie. Bo po jakie licho kandydat na politechnikę ma zdawać podstawę z matematyki i potem rozszerzenie? To samo dotyczy innych przedmiotów. Ustny egzamin z j/ polskiego? Skoro uzyskał świadectwo ukończenia szkoły, to znaczy, że opanował podstawę programową z przedmiotów obowiązkowych. Proste. A poziom kształcenia zależy od szkoły. Jeśli przyjmują nawet słabych uczniów do LO, to niech nie liczą na wysoki poziom. A tak się dzieje, bo mamy niż demograficzny i na siłę są utrzymywane szkoły średnie. To widzimy również w naszym mieście.

wow 07.06.2024 19:57
Co za bzdury ta kobieta wygaduje!

bezchmurnie

Temperatura: 17°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 17 km/h

Ogłoszenia
Przepięknie położone działki przy ścianie lasu Przepięknie położone działki przy ścianie lasu Tel. 665 424 109, 515 955 229 lub 605 615 205. Posiadamy do sprzedaży bardzo atrakcyjne działki w malowniczej, zalesionej miejscowości. Działki z możliwością zabudowy całorocznej oraz letniskowej o pow. od 1134 m/2 do 2642 m/2. Atrakcyjne usytuowanie, w sąsiedztwie domów jednorodzinnych i letniskowych, a zarazem wśród lasów, sprawia ,że niniejsza oferta, skierowana jest do osób poszukujących ciszy i zachwycających się naturą, ale aktywnych zawodowo. Dojazd drogą asfaltową oraz ok. 500 m drogą utwardzoną. Media ( prąd i wodociąg w drodze). Okolica cicha i spokojna, wokół duże kompleksy leśne, z wieloma szlakami pieszymi i rowerowymi. Bez wątpienia jest to najpiękniejszy fragment Mazowsza. Szybki dojazd do autostrady A1 ok. 8 km. Odległość z Kutna ok. 16 km, z Warszawy ok. 110 km, z Gostynina ok. 10 km. Zapraszamy na prezentację i do zakupu. Cena 43 000 zł do negocjacji. W naszym biurze prezentacja jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama