sobota, 22 czerwca 2024 22:09
Reklama

Szpaki niszczą sady - jak ochronić drzewa?

Szpaki to ptaki, które potrafią zniszczyć całe plony sadów, w tym czereśni wiśni i innych owoców miękkich. Są one zmorą dla działkowców i stanowią poważny problem dla sadowników.

Samo zjadanie owoców nie jest głównym problemem. Wszyscy kochamy zwierzęta, cenimy przyrodę i dbamy o naturę i każdy podarowałby kilka czereśni dla głodnego ptaszka. Jednak po ataku tabunu ptaków na drzewko owocowe, po którym nie zostaje nic dla nas jest nie do przyjęcia. Co gorsza ptaki jedynie część czereśni czy wiśni zjedzą, resztę podziobią, postrącają z szypułek i to co zostanie nie nadaj się już do spożycia. Pojedynczy szpak nie jest problemem ale kilkaset ptaków wpadających na działkę jak szarańcza to już problem. Przyjrzyjmy się, jak te ptaki się rozmnażają i żyją, jakie gatunki ptaków są groźne dla upraw oraz jak skutecznie zabezpieczyć sady przed inwazją szpaków i innych ptaków. Czy często spotykane na krzewach i drzewach siatki przeciw ptakom to jedyny skuteczny sposób?

Ogólnie o szpakach i szkodach w plonach drzewek owocowych

Szpaki to niewielkie ptaki, które są znane z wyjątkowej zdolności do adaptacji i szybkiego rozmnażania. Gniazdują w dziuplach drzew, budkach lęgowych oraz w różnych zakamarkach budynków. Jeżeli mamy budynek gdzie dekarze źle wykonali swoją robotę i jest szczelina między blachą poszycia dachu a obróbka na pewno miejsce to zaadaptują szpaki na swoje siedlisko. Generalnie szpaki są bardzo miłe, wydają ciekawe dźwięki, a nawet śpiewają. Szpaki są bardzo towarzyskie i często tworzą duże stada. To właśnie przed takimi stadami sadownicy zakładają siatki ochronne. Żywią się owadami, nasionami oraz owocami, co czyni je jednym z najgroźniejszych szkodników w sadach.

Choć śpiewają pięknie, to ci ptasi złodzieje potrafią zniszczyć owoce na niejednym drzewie pozbawionym specjalnych odstraszaczy lub osłony z siatki.

Czy tylko szpaki - jakie gatunki są groźne?

Chociaż szpaki są głównym problemem w sadach, inne gatunki ptaków również mogą powodować szkody. Należą do nich kosy, wróble, drozdy oraz szczygły. Te ptaki również żerują na owocach, zwłaszcza w okresie dojrzewania, kiedy owoce są najbardziej soczyste i atrakcyjne. Ptaki są groźne dla owoców a nie dla drzewek, poza okresem zbierania plonów są nawet pożyteczne bo wyszukują i zjadają masy owadów głównie szkodników upraw.

Jakie owoce są zagrożone inwazją ptaków?

Najbardziej zagrożone inwazją ptaków są owoce miękkie i soczyste, takie jak czereśnie, wiśnie, maliny, truskawki, winogrona i borówki. Ptaki przyciąga ich słodki smak oraz łatwość w dostępie do miąższu. Sadownicy często zmagają się z problemem zniszczeń całych plonów przez ptaki w ciągu kilku dni. Szpaki nie interesują się niedojrzałymi lub małymi owocami, wybierają te najdorodniejsze i najpiękniejsze co wzmaga szczególny ostracyzm u ludzi. 

Dlaczego szpaki dziobią, zjadają owoce miękkie i niszczą plony w sadach?

Szpaki dziobią i zjadają owoce miękkie, ponieważ są one łatwo dostępne i stanowią bogate źródło pożywienia. Owoce te są pełne cukrów i wody, co jest idealne dla szpaków, zwłaszcza w upalne dni. Niestety, nawet niewielka liczba szpaków może zniszczyć znaczną część plonów, dziobiąc owoce i strącając je na ziemię. Każdy nadziobnięty owoc to problem, bo takiego nie będziemy jedli, a pozostawiony na gałęzi zgnije i będzie rezerwuarem innych chorób od grzybowych po wirusowe. 

Siatka przeciw ptakom najskuteczniejsza na szpaki

Sadownicy wydają wszelkie pieniądze na trwałe zabezpieczenie swoich plantacji. Jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony sadów przed szpakami jest zastosowanie siatek na ptaki. Jest ich wiele rodzajów: od cienkich lekkich siateczek zakładanych na drzewka doraźnie na czas dojrzewania owoców po trwałe zapory pokrywające wielohektarowe sady. Wielu plantatorów nie mogąc poradzić sobie z ptakami tworzy coś jak olbrzymie woliery gdzie siatka rozpinana jest ponad drzewami na słupach. Siatka na ptaki, a w szczególności specjalna siatka przeciw szpakom w dużych połaciach z małym oczkiem, to niezawodne rozwiązanie, które fizycznie uniemożliwia ptakom dostęp do owoców. Siatki zabezpieczające mogą być łatwo rozciągane nad drzewkami owocowymi, tworząc barierę, która chroni plony przez cały sezon. Po zebraniu owoców taką siatkę można zdjąć. Producentów siatek na ptaki jest wielu, warto zwrócić jednak uwagę na siatki oferowane przez Fermo. Posiadają ciekawy patent na rozciąganie i łatwiej rozłożyć je na drzewko. O ile zostanie zamontowana w sposób prawidłowy, to siatka ochronna przeciw ptakom na drzewie owocowym staje się bardzo skuteczną zaporą, a przy tym jest ona całkowicie bezpieczna dla tych zwierząt.

Jaki jest koszt montażu siatki na drzewku owocowym?

Zapewne wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ochrona drzew owocowych oraz krzewów przed ptasimi szkodnikami. Zazwyczaj nie są to duże koszty, choć są one uzależnione od ilości roślin oraz od ich wielkości. W większości przypadków standardową siatkę na szpaki, i inne owocolubne ptaki, kupimy już za około 100 złotych. Oczywiście w przypadku konieczności osłony kilku drzew cena paru płacht będzie wyższa, chociaż z drugiej strony ochrona pojedynczych krzewów borówek czy truskawek okaże się tańsza. Ponadto posiadając większą ilość roślin, możemy kupić bardziej ekonomiczne, większe opakowanie-rolkę z siatką na ptaki, co także pomoże nam zredukować koszt. Natomiast sam montaż osłony możemy przeprowadzić bardzo szybko i sprawnie, z pomocą dwóch innych osób, co nie powinno spowodować dodatkowych wydatków.

Inne odstraszacze ptaków w sadach

Oprócz stosowanych na drzewach siatek, istnieją także inne metody odstraszania ptaków w sadach. Są to m.in.:

Odstraszacze dźwiękowe - emitują dźwięki drapieżników lub sygnały alarmowe, które odstraszają ptaki.

Odstraszacze wizualne - obejmują błyszczące taśmy, balony z oczami drapieżników oraz imitacje ptaków drapieżnych. Bardzo dobrze sprawdzają się figurki ptaków drapieżnych – szpaki drzewko na którym siedzi jastrząb omijają szerokim łukiem. Najlepszy efekt daje podobno zawieszony sokół w locie. 

Systemy laserowe - wykorzystują wiązki światła, które poruszając się, odstraszają ptaki – bardzo rzadko używane i w Polsce mało popularne.

Elektryczne pastuchy - stosowane na większych plantacjach, jednak głównie przeciwko szkodnikom biegającym czyli drapieżnikom. Elektryzatory zasilające ogrodzenia emitują impulsy elektryczne, które odstraszają ewentualnych intruzów..

Podsumowanie

Szpaki i inne ptaki mogą stanowić poważne zagrożenie dla sadów owocowych, niszcząc plony i powodując straty finansowe. Zastosowanie siatek ochronnych jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zabezpieczenia czereśni, wiśni oraz innych owoców przed inwazją ptaków. Sadownicy spod Skierniewic postawili na permanentne zabezpieczenia. Całe plantacje wiśni pokryli siatką polietylenową o oczku 25mm rozciągniętą na wysokich słupach i linkach stalowych. Oprócz siatek można również rozważyć inne metody odstraszania ptaków, aby zapewnić pełną ochronę sadów. W walce o plony warto postawić na sprawdzone rozwiązania, które gwarantują skuteczność i trwałość. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Podlasiak 10.06.2024 16:26
Witam.Kupilem ok.22 lat wstecz na giełdzie w Slomczynie pod W-wa 2 drzewka czereśni. ( 1 wczesna, 2 pozna ) Byly już 3-4 razy podcinane z góry ( mają teraz wys.ok.3,5m/ i sred.ok.5-6m.) Przez ok.15 lat był jako taki spokój, Ostatnie lata 1 zaatakowała jakaś muszka podobna do małej osy, ( dziurki w owocach) 2 zaś jakieś liszki które zjadały liście ( zostały tylko same żyłki z liści )w 2023 zanim dostrzegłem ( nie spodziewałem się bo nigdy dotąd nic nie było) to objadlty połowę liści ( martwiłem się już nie o owoce ale o to czy drzewo nie uschnie.1 raz użyłem SOR, co prawda ( na obu drzewach po fakcie, ale kiłka razy 2-3 razy na tydzień. W tym roku 1 w. była pryskana na żółto/ różowo ( ta od liści) 2 p. na zielono ( ta od m.os ) z powodu braku opadów karencja 2 tyg. ( Oprysk 1 raz obu tego samego dnia opr.plecak.) Miałem za to inny problem stado zmyślnych szpaków. Nic na nich nie działało ani sztuczny jastrząb, strach (wysoko obok drzewa później nad drzewem, dźwięk pompy cisn.wody / burczenie/) jedne po 1g. drugie po 1 dniu i szpaki miały to wszystko gdzieś.W 2025 planuje siatkę ( już kupilem 15x15/ 250zl )

bezchmurnie

Temperatura: 17°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 17 km/h

Ogłoszenia
Przepięknie położone działki przy ścianie lasu Przepięknie położone działki przy ścianie lasu Tel. 665 424 109, 515 955 229 lub 605 615 205. Posiadamy do sprzedaży bardzo atrakcyjne działki w malowniczej, zalesionej miejscowości. Działki z możliwością zabudowy całorocznej oraz letniskowej o pow. od 1134 m/2 do 2642 m/2. Atrakcyjne usytuowanie, w sąsiedztwie domów jednorodzinnych i letniskowych, a zarazem wśród lasów, sprawia ,że niniejsza oferta, skierowana jest do osób poszukujących ciszy i zachwycających się naturą, ale aktywnych zawodowo. Dojazd drogą asfaltową oraz ok. 500 m drogą utwardzoną. Media ( prąd i wodociąg w drodze). Okolica cicha i spokojna, wokół duże kompleksy leśne, z wieloma szlakami pieszymi i rowerowymi. Bez wątpienia jest to najpiękniejszy fragment Mazowsza. Szybki dojazd do autostrady A1 ok. 8 km. Odległość z Kutna ok. 16 km, z Warszawy ok. 110 km, z Gostynina ok. 10 km. Zapraszamy na prezentację i do zakupu. Cena 43 000 zł do negocjacji. W naszym biurze prezentacja jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama