Reklama

Działalność władz miejskich na przełomie XVII i XVIII wieku

Muzeum Mazowieckie planuje w roku 2025 otwarcie Muzeum Ziemi Gostynińskiej, które działać będzie przy ulicy Floriańskiej 23. Nowe muzeum prezentować będzie eksponaty związane z historią Ziemi Gostynińskiej.
  • Źródło: Muzeum Mazowieckie w Płocku

W XVI i XVII wieku w miastach należących do Ziemi Gostynińskiej władze składały się z wójta, trzech-czterech ławników, burmistrza, trzech-czterech rajców oraz miejskiego pisarza. Wybierano ich na rok spośród najbardziej poważanych mieszkańców (przede wszystkim najzamożniejszych rzemieślników i kupców) Gostynina, Gąbina i Osmolina. Kandydatów do władz miejskich wyznaczać mógł również starosta.

Reklama

Z „Dziejów Gostynina i Ziemi Gostynińskiej” wydanych pod redakcją dr. Mariana Chudzyńskiego dowiadujemy się, że w sprawach gospodarczych i porządkowych głos decydujący należał do burmistrza i rady miejskiej, a w kwestiach sądowych – do wójta i ławy. Nie brakowało przy tym sporów kompetencyjnych, które przeradzały się czasami w ostrą rywalizację.

Coraz gorsza sytuacja gospodarcza prowadziła do zwiększania się na terenie miast Ziemi Gostynińskiej liczby luźnych ludzi (grafika). Z „Encyklopedii PWN” dowiadujemy się, że mianem tym określana była ludność, która nie posiadała majątku, stałego miejsca zamieszkania i stałego zajęcia, nie pozostawała w zależności osobistej, nie była obciążona powinnościami na rzecz klasy feudalnej. Do grupy tej zaliczali się: zbiegli, spustoszali (po powodzi lub pożarze) bądź uchodzący przed wyrokiem sądowym, zubożali mieszczanie, zwolnieni z wojska żołnierze, a nawet szlachta. Do luźnych ludzi zaliczano również: wędrownych rzemieślników, wyrobników, kramarzy, zawodowych pielgrzymów, żebraków, a także element przestępczy. Środki do życia czerpali oni z dorywczych lub sezonowych prac na wsi i w miastach, ale również z kradzieży. Ich mentalność zasadniczo różniła się od ogólnie przyjętych i akceptowanych wzorców, wywołując poczucie zagrożenia bezpieczeństwa publicznego.

W niektórych miastach zakładane były szpitale, które spełniały rolę przytułków. Szpital taki już w XVI wieku funkcjonował przy drewnianym kościele Świętego Ducha w Gostyninie w pobliżu domu wikariuszy.

Przedstawiciele władz miejskich Ziemi Gostynińskiej sprawowali swoje funkcje nieodpłatnie, jednak przynależność do samorządu miejskiego wiązała się z licznymi korzyściami materialnymi. Najważniejszymi z nich były opłaty targowe oraz tzw. propinacja miejska czyli prawo do produkcji i sprzedaży piwa, gorzałki i miodu, przywilej do sprowadzania tych wyrobów z innych miast i czerpania dochodów z tego tytułu. Członkowie władz miejskich wydawali wyroki sądowe, decydowali o wysokości podatków, szarwarków (przymusowe świadczenie nakładane na ludność dawnych wsi i miast na rzecz budowy oraz naprawy dróg, mostów, wałów przeciwpowodziowych i urządzeń wodnych) oraz kontrybucji wojskowych (jednorazowych podatków wojennych).

Władze miejskie Gostynina i Gąbina zbierały się w drewnianych ratuszach, w których odbywały się również procesy sądowe i narady miejskie. Ratusz był także siedzibą miejskiego archiwum oraz więzienia.

Za tydzień o ludności żydowskiej Ziemi Gostynińskiej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAJPOPULARNIEJSZE
Ogłoszenia
Dom do remontu w cenie mieszkania! Dom do remontu w cenie mieszkania! Na sprzedaż oferujemy komfortowy dom jednorodzinny o powierzchni użytkowej 71 m², usytuowany na działce o powierzchni 460 m² w spokojnej i dobrze skomunikowanej części Gostynina. Budynek został wybudowany w 1966 roku w technologii tradycyjnej, z dbałością o trwałość i funkcjonalność. Konstrukcja domu obejmuje stropy częściowo drewniane oraz żelbetowe, a dach w układzie krokwiowym pokryty papą gwarantuje solidność i odporność na warunki atmosferyczne. Elewacja została docieplona styropianem o grubości 10 cm, co zapewnia dobrą izolację termiczną i przyczynia się do efektywnego ogrzewania. Wnętrze domu składa się z trzech pokoi, z których jeden jest przechodni, łazienki, ganku, strychu oraz przestronnej, ogrzewanej piwnicy, oferującej dodatkową przestrzeń użytkową. Podłogi wykończone są w części drewnem, a w części wylewką, co stwarza szerokie możliwości aranżacyjne i adaptacyjne. Stolarka okienna to nowoczesne plastikowe okna dwuszybowe, zapewniające komfort akustyczny i termiczny. Nieruchomość posiada pełne uzbrojenie w media miejskie, w tym ogrzewanie oraz ciepłą wodę z sieci miejskiej, co znacząco podnosi komfort codziennego użytkowania oraz wpływa na ekonomię eksploatacji budynku. Na działce znajduje się murowany garaż oraz niewielki budynek gospodarczy, które dodatkowo zwiększają funkcjonalność całej posesji. Lokalizacja domu jest niezwykle atrakcyjna – w sąsiedztwie znajduje się pełna infrastruktura miejska, w tym sklepy, placówki edukacyjne oraz punkty usługowe, a także wygodny dostęp do komunikacji publicznej. Spokojna okolica i otoczenie zabudowy jednorodzinnej zapewniają ciszę i prywatność, a jednocześnie komfort miejskiego życia. Oferta stanowi znakomitą propozycję dla osób poszukujących solidnego domu z potencjałem do zamieszkania lub dalszej modernizacji oraz dla inwestorów. Zapraszamy do kontaktu w celu uzyskania szczegółowych informacji oraz umówienia prezentacji nieruchomości. Cena: 290 000 zł do negocjacji! Prezentacja w naszym biurze jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Do sprzedaży enklawa spokoju - jezioro w pobliżu Do sprzedaży enklawa spokoju - jezioro w pobliżu Posiadamy do sprzedaży oazę spokoju i ucieczki od zgiełku i pośpiechu. Dom w uroczej i spokojnej okolicy z pięknem otaczającej przyrody. Miejsce nietuzinkowe, składające się z domu jednorodzinnego obejmującego salon i 2 sypialnie, półotwartą kuchnię, przedpokój, łazienkę z toaletą, pracownie, pralnię, kotłownie. Możliwość adaptacji poddasza w celu zwiększenia powierzchni mieszkalnej. Budynek po gruntownym remoncie, bez wkładu finansowego, do zamieszkania od zaraz. Z zadaszonym tarasem, stanowiącym ogród zimowy, gdzie toczy się życie przez cały rok. Z tarasu rozpościera się widok na brzozowe drzewa i wszem obecne ozdobne iglaki. W bezpośrednim sąsiedztwie plantacja choinek, las oraz nieco oddalone zatopione w zieleni sąsiedztwo. Posesja ogrodzona, wyłożona kostką brukową. Na terenie niewielka drewutnia, służąca jako składzik na narzędzia ogrodnicze. Dom ogrzewany gazem z naprzemienną możliwością grzania prądem ( zamontowany piec gazowy oraz elektryczny). Na dachu instalacja fotowoltaiczna (zamontowana na starych zasadach) pozwala na bezgotówkowe rozliczenie energii elektrycznej. Komfortowy budynek, malowniczo usytuowany daje wiele możliwości wykorzystania. Wokół duża przestrzeń własnej działki oraz urocze krajobrazy, a w odległości ok 600 m jezioro Przytomne. Brama otwierana na pilota. Zapraszamy do umawiania wizyt w celu prezentacji nieruchomości oraz jej zakupu. Prezentacja w naszym biurze jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
NAJPOPULARNIEJSZE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama