Niestety, statystyki dotyczące urodzeń w całym kraju nie napawają optymizmem. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2023 r. na Mazowszu urodziło się 44,9 tys. dzieci. Jest to spadek aż o 10,6 proc. w stosunku do 2022 r., kiedy na świat przyszło 50,2 tys. dzieci. To z kolei o 6,8 proc. mniej niż w 2021 r., gdy liczba urodzeń wyniosła 54 tys.1
– Te dane powinny dać do myślenia nam wszystkim. Oczywiście, samorządy nie mają takich możliwości, jak strona rządowa. W ramach naszych programów wsparcia pomagamy w modernizacji i budowie żłobków, przedszkoli i szkół. Robimy to z myślą o dzieciach i rodzicach, którzy muszą mieć możliwość łączenia pracy z wychowaniem dzieci. Pomagamy także rodzinom, które starają się o dziecko mimo problemów. Od lat dofinansowujemy program in vitro na Mazowszu, dzięki któremu urodziło się już ponad 700 małych Mazowszan. Dbamy też o stworzenie odpowiednich warunków w naszych szpitalach – podsumowuje marszałek Adam Struzik.
Wyprawka dla mazowieckich maluchów!
Już od połowy lipca na każdego maluszka, który przyjdzie na świat w marszałkowskich szpitalach będzie czekać powitalna wyprawka – Witaj na Mazowszu! Znajdą w niej wygodny kokon niemowlęcy, suchy termofor, zabawkę sensoryczną, dwie pieluszki, kocyk, czapeczkę i body. Wszystkie rzeczy są atestowane i wykonane z bezpiecznych i przyjaznych dziecku materiałów. Wyprawkę otrzymają rodzice dzieci urodzonych w szpitalach podlegających samorządowi województwa mazowieckiego.
Są to: Wojewódzki Szpital Zespolony im. prof. Marcina Kacprzaka w Płocku, Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dra. Józefa Psarskiego w Ostrołęce, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu, Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie, Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach, Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie.
– Chcemy realizować program ,,Witaj na Mazowszu’’ przez najbliższe dwa lata i planujemy przeznaczyć na ten cel ponad 2,7 mln złotych. W sumie do świeżo upieczonych rodziców i ich maluszków trafi 16,5 tys. zestawów powitalnych – mówi wicemarszałek Wiesław Raboszuk.
Gdzie rodzi się najwięcej dzieci
Wśród placówek prowadzonych przez samorząd województwa największą liczbą urodzeń może pochwalić się Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu. W 2023 r. przyszło w nim na świat 1 352 dzieci – to najwięcej spośród wszystkich marszałkowskich szpitali. Tuż za nim są warszawskie placówki: Międzyleski Szpital Specjalistyczny, w którym w 2023 r. urodziło się 1 307 dzieci, oraz Mazowiecki Szpital Bródnowski, gdzie na świat w zeszłym roku przyszło 1 231 maluszków.
W zeszłym roku w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku urodziło się 925 dzieci, a w pierwszej połowie tego roku 515.
– Nieustannie podejmujemy starania, których celem jest poprawa komfortu związanego z porodem. Dzięki wsparciu finansowemu województwa całkowicie zmodernizowaliśmy Oddział Ginekologiczno-Położniczy. Zapewniamy przyszłym mamom wszelkie standardy związane z procesem porodu, w tym możliwość towarzyszenia osoby bliskiej przez cały okres porodu, niefarmakologiczne sposoby leczenia bólu, poród w wodzie, a w przypadku wskazań lekarskich – znieczulenie zewnątrzoponowe – mówi Łukasz Latarski, zastępca dyrektora ds. eksploatacyjno-technicznych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku.
1 Opracowanie własne na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego.
Napisz komentarz
Komentarze