Reklama
Reklama
Reklama

Nowe przepisy z obowiązkiem stosowania czujek dymu i tlenku węgla

22 listopada 2024 r. w Dzienniku Ustaw pod poz. 1716 opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 21 listopada 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Nowelizacja rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów wprowadza zmiany w dwóch obszarach funkcjonowania ochrony przeciwpożarowej budynków, a poprzez to podniesienie występującego w nich poziomu bezpieczeństwa pożarowego do poziomu porównywalnego w krajach europejskich.

W pierwszym obszarze zmiana polega na określeniu obowiązku stosowania odpowiednich urządzeń wykrywających zagrożenia związane z pożarem lub uwolnieniem tlenku węgla. Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla (czadem).

Zmiana w drugim obszarze dotyczy wprowadzenia obowiązku odpowiedniego oznaczenia miejsc połączenia ściany oddzielenia przeciwpożarowego ze ścianą zewnętrzną oraz z dachem w wielkopowierzchniowych budynkach handlowych, produkcyjnych oraz magazynowych. Oznaczenie tych miejsc w sposób wskazany w rozporządzeniu umożliwi strażakom natychmiastową identyfikację przebiegu granic stref pożarowych w budynku, a to w konsekwencji pozwoli na podjęcie bardziej efektywnych działań gaśniczych i ograniczanie możliwości rozprzestrzenienia się pożaru do sąsiednich stref pożarowych.

Pomieszczenia i lokale mieszkalne, w których świadczone są usługi hotelarskie (tj. związane z krótkotrwałym, ogólnie dostępnym wynajmowaniem domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych etc.) należy wyposażyć w autonomiczne czujki dymu oraz autonomiczne czujki tlenku węgla możliwie szybko. Dlatego, że przy tego rodzaju działalności mamy do czynienia z przypadkami udostępniania pomieszczeń lub lokali innym osobom, które nocują tam i nie są zapoznane z budynkiem oraz występującymi w nim rozwiązaniami z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Termin wprowadzenia obowiązku zaplanowano na 30 czerwca 2026 r. 

W przypadku lokali mieszkalnych i ich pomieszczeń, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego oraz użytkowanych jako takie lokale lub pomieszczenia w dniu wejścia w życie rozporządzenia, wymagania instalowania autonomicznych czujek dymu i autonomicznych czujek tlenku węgla obowiązywać mają od 1 stycznia 2030 r.

W pozostałych przypadkach (nowo wznoszone budynki mieszkalne oraz pomieszczenia mieszkalne lub jednostki mieszkalne przeznaczone do świadczenia usług hotelarskich) obowiązki dotyczące instalowania autonomicznych czujek dymu i autonomicznych czujek tlenku węgla należy spełnić po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia.

W budynkach, dla których przed wejściem w życie rozporządzenia wydano decyzję w sprawie pozwolenia na użytkowanie, także takich, gdzie został złożony wniosek o pozwolenie na budowę lub odrębny wniosek o zatwierdzenie projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego - i wnioski te zostały opracowane na podstawie dotychczasowych przepisów z zakresu ochrony przeciwpożarowej, albo zostało dokonane zgłoszenie budowy lub wykonania robót budowlanych - wymagania oznakowania ścian oddzielenia przeciwpożarowego mają obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

https://www.gostynin24.pl/artykul/12754,profesjonalne-krematorium-w-katowicach-komfort-i-wsparcie-w-trudnych-chwilach


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ogłoszenia
Praktyki wakacyjne w Energy 5 Praktyki wakacyjne w Energy 5 Termin: lipiec – sierpień – wrzesień Dział: Biuro Obsługi Klienta Forma: umowa zlecenie O NAS Energy 5 Polska to stabilna i dynamicznie rozwijająca się firma, specjalizująca się w produkcji i sprzedaży konstrukcji wsporczych pod panele fotowoltaiczne. Każdego dnia wspieramy naszych Klientów w realizacji ich projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii. Dołącz do naszego zespołu i poznaj branżę OZE od środka! CO OFERUJEMY • Płatne praktyki w stabilnej firmie o ugruntowanej pozycji na rynku • Możliwość zdobycia cennego doświadczenia zawodowego i poznania specyfiki pracy w branży fotowoltaicznej • Pracę w zgranym i przyjaznym zespole • Realny wpływ na realizowane zadania i szansę na rozwój umiejętności zawodowych ZAKRES OBOWIĄZKÓW • Zapoznanie się ze standardami pracy Biura Obsługi Klienta Energy 5 • Obserwacja pracy Doradców oraz poznanie procesu sprzedaży • Poznanie oferty produktowej firmy • Wsparcie w obsłudze dokumentacji (archiwizacja, uzupełnianie baz danych itp.) • Wspomaganie zespołu w bieżących zadaniach administracyjnych i organizacyjnych • Ciekawe indywidualne projekty KOGO SZUKAMY? • Studentów lub absolwentów (minimum wykształcenie średnie) • Osób otwartych na współpracę i zdobywanie nowych umiejętności • Kandydatów z chęcią do nauki i rozwoju w obszarze obsługi klienta i sprzedaży • Mile widziana: znajomość języka angielskiego oraz podstawowa znajomość Excela DLACZEGO WARTO? Stawiamy na rozwój, dobrą atmosferę i realne wsparcie na każdym etapie praktyk. Po odbyciu stażu istnieje możliwość dalszej współpracy! CV na maila
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama