Reklama
Reklama
Reklama

Wakacje harcerzy z Mazowsza

Tradycyjnie wakacje to okres harcerskich obozów i kolonii. Letnie wyjazdy są bardzo ważnym elementem pracy Związku Harcerstwa Polskiego. Ten rok, te wakacje są szczególne. Nie oznacza to, że Harcerska Akcja Letnia się nie odbywa.
Reklama

Obozów jest mniej i są mniej liczne, a zuchy, harcerze i instruktorzy z Chorągwi Mazowieckiej ZHP na obozy wyjechali. Do tych wyjazdów przygotowywali się przez wiele miesięcy, jest to okazja do podsumowania kolejnego roku harcerskiego.

Reklama

Ostatnie miesiące były trudne dla wszystkich. Ograniczenie kontaktu z innymi ludźmi oraz brak możliwości organizacji zbiórek, nie przeszkodziły gromadom zuchowym i drużynom harcerskim w pracy. Ogromne zaangażowanie drużynowych, ich kreatywność, a przede wszystkim chęć do pracy, pozwoliła na kontynuowanie działalności w innej formie. Za pomocą zdalnych narzędzi odbywały się zbiórki, organizowane były konkursy, festiwale, a nawet wirtualne biwaki i wędrówki.

Pełnoletni wędrownicy i instruktorzy podejmowali służbę na rzecz lokalnego środowiska. Angażowali się w dostarczanie posiłków ludziom starszym, bezdomnym i tym, którzy przebywali na kwarantannie. Wyprowadzali psy, pomagali w opiece nad dziećmi. Byli wszędzie tam, gdzie zaistniała taka potrzeba. Harcerska praca nie została zawieszona na czas kwarantanny. Została tylko zmieniona jej forma.

Również obozy i kolonie odbywają się w szczególnym rygorze sanitarnym. Oprócz obowiązujących wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej opracowane zostały szczegółowe instrukcje wewnętrzne ZHP, które mają zapewnić bezpieczną realizację tradycyjnego programu. Zmniejszona ilość osób w namiocie czy podczas posiłków, konieczność używania maseczek, stosowanie środków dezynfekcyjnych to tylko wybrane różnice w stosunku do ubiegłorocznych wyjazdów. Najwięcej mazowieckich zuchów i harcerzy wypoczywa na terenie Mazowsza, ale obozy odbywają się również nad Bałtykiem, w Górach Świętokrzyskich, na Podhalu, a także na wodach mazurskich jezior. Na swe obozy wyjechały lub poszły, a nawet popłynęły hufce: Jaktorów, „Mazowsze” – Mińsk Mazowiecki, „Mazowsze” Płock, Płock, Przasnysz, Radom - miasto, Sochaczew, Sokołów Podlaski, „Doliny Liwca” – Węgrów, Żyrardów.

„Akcja letnia jest mniej liczna od ubiegłorocznej. Szacujemy, że w tym roku będzie mniejsza o około 50%. Nie oznacza to jednak, że połowa zuchów i harcerzy nie spędzi wakacji po harcersku. Wiele hufców organizuje zamiast obozów lub oprócz nich półkolonie lub jednodniowe zbiórki, wycieczki. Wakacje to także czas akcji szkoleniowych i podnoszenia kwalifikacji harcerskiej kadry” – mówi komendant Chorągwi Mazowieckiej ZHP hm. Cezary Supeł.

Wszystkie organizowane przez Związek Harcerstwa Polskiego wyjazdy są nadzorowane przez kuratora oświaty, służby sanitarne i straż pożarną. Można je znaleźć w oficjalnej bazie organizatorów wypoczynku, którą prowadzi Ministerstwo Edukacji Narodowej na stronie undefined. Jest to ogólnopolska baza, w której można sprawdzić każdego organizatora wypoczynku. Zatem każdy, kto miałby jakiekolwiek wątpliwości dotyczące wakacyjnego wypoczynku swojego dziecka może samodzielnie sprawdzić legalność takiego wyjazdu.

---------------

Chorągiew Mazowiecka Związku Harcerstwa Polskiego jest terenową jednostką organizacyjną ZHP i skupia blisko 6.000 zuchów, harcerzy i instruktorów z terenu województwa mazowieckiego z wyłączeniem Warszawy i okolicznych powiatów.

Historia Chorągwi sięga połowy lat dwudziestych ubiegłego wieku, a tradycje ruchu harcerskiego na Mazowszu sięgają czasów zaboru rosyjskiego. W czasie okupacji hitlerowskiej Chorągiew Mazowiecka kontynuowała swoją działalność w ramach Szarych Szeregów - konspiracyjnego ZHP, pod kryptonimem „Ul Puszcza”, obejmując swym obszarem tereny Mazowsza, które znalazły się w granicach Generalnego Gubernatorstwa. Jawną działalność Chorągiew Mazowiecka Związku Harcerstwa Polskiego wznowiła w roku 1945 r, a po okresie stalinowskim, odrodziła się w 1956 roku. W 1975 roku, w związku ze zmianą podziału administracyjnego kraju Chorągiew Mazowiecka została i podzielona na chorągwie: Ciechanowską, Ostrołęcką, Płocką, Siedlecką i Radomską. Reaktywacja Chorągwi Mazowieckiej nastąpiła w marcu 1992 r.

Bohaterem Chorągwi jest Władysław Broniewski, urodzony w Płocku wybitny polski poeta i tłumacz, jeden z założycieli pierwszego płockiego zastępu skautowego, żołnierz Legionów Polskich, oficer Wojska Polskiego odznaczony krzyżem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych za walki w wojnie 1920 roku, kapitan II Korpusu Polskiego gen. Andresa.

Siedziba Chorągwi mieści się w Płocku w Stanicy Harcerskiej im. Geni Majdeckiej ul. Krótka 3a.

cs.


Wakacje harcerzy z Mazowsza

Wakacje harcerzy z Mazowsza

Wakacje harcerzy z Mazowsza

Wakacje harcerzy z Mazowsza

Wakacje harcerzy z Mazowsza

Wakacje harcerzy z Mazowsza

Wakacje harcerzy z Mazowsza

Wakacje harcerzy z Mazowsza

Wakacje harcerzy z Mazowsza

Wakacje harcerzy z Mazowsza

Wakacje harcerzy z Mazowsza

Wakacje harcerzy z Mazowsza

Wakacje harcerzy z Mazowsza

Wakacje harcerzy z Mazowsza

Wakacje harcerzy z Mazowsza

Wakacje harcerzy z Mazowsza

Wakacje harcerzy z Mazowsza

Wakacje harcerzy z Mazowsza

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAJPOPULARNIEJSZE
Ogłoszenia
Cieśla/Zbrojarz/Betoniarz - delegacje Cieśla/Zbrojarz/Betoniarz - delegacje Firma z Wielkopolski, specjaliści od nawierzchni betonowych i asfaltowych, poszukują do swojego zespołu pracowników na stanowisko: Cieśla/Zbrojarz/Betoniarz Miejsce pracy: Cała Polska – delegacje. Wyjazdy z bazy sprzętowej w Strzałkowie (gm. Słupca). Chętnie porozmawiamy z ekipami z dalszych okolic. Zadania: • Wykonywanie prac związanych z betonowaniem i montażem, takich jak ustawianie szalunków, montaż zbrojenia, montaż elementów konstrukcyjnych i pomocniczych, ułożenie i wykończenie nawierzchni betonowej, • Wykonywanie prac związanych z układaniem i wyrównywaniem mieszanki betonowej oraz pielęgnacji betonu po betonowaniu. Wymagania: • Doświadczenie związane z nawierzchniami betonowymi – warunek konieczny, • Dobra organizacja pracy, fachowość, sumienność, zaangażowanie, • Gotowość do pracy w delegacji na terenie Polski, • Prawo jazdy kat. B, • Gotowość do pracy fizycznej w zmiennych warunkach pogodowych, • Chęć nauki nowych obowiązków. Gwarantujemy: • Atrakcyjne i stabilne warunki zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę, • Wynagrodzenie adekwatne do umiejętności: od 6000 zł do 10 000 zł netto w zależności od doświadczenia, • W delegacji: nocleg w hotelu, dojazdy autem firmowym, diety (55zł/dzień), • Premie zadaniowe, • Szkolenia zakończone uprawnieniami. Zainteresowanych prosimy o przesyłanie aplikacji lub kontakt telefoniczny 537 504 404 - Karolina. Nie odbieram? Napisz sms „betoniarz” – oddzwonię. Czekamy na Ciebie! KRAZ 13 471 Klikając w przycisk „Aplikuj” lub w inny sposób wysyłając zgłoszenie rekrutacyjne do BEREKER DOMINIS Sp. z o.o., zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zawartych w zgłoszeniu rekrutacyjnym w celu prowadzenia rekrutacji na stanowisko wskazane w ogłoszeniu. Jeżeli nie chcesz, abyśmy przetwarzali dodatkowe dane o Tobie, nie umieszczaj ich w swoich dokumentach.
NAJPOPULARNIEJSZE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama