Prawda i legendy o Ziemi Gostynińskiej

Muzeum Mazowieckie planuje w roku 2025 otwarcie Muzeum Ziemi Gostynińskiej, które działać będzie przy ulicy Floriańskiej 23, rzecz jasna w Gostyninie. Nowe muzeum prezentować będzie eksponaty związane z historią Ziemi Gostynińskiej, która swoim zasięgiem obejmuje nie tylko obecny powiat gostyniński, ale również należące obecnie do powiatu płockiego gminy Łąck, Nowy Duninów, Gąbin i Słubice. Z tej okazji chcemy, jeszcze przed otwarciem nowego muzeum, poznać nieco bliżej historię Gostynina i okolic. Co tydzień będziemy prezentować Wam jedną ciekawostkę dotyczącą tego miasta. Autorem tekstów jest Tomasz Paszkiewicz. Miłej lektury!
  • Źródło: Muzeum Mazowieckie w Płocku
fot. Pocztówka przedstawiająca Dybankę wydana w 1910 r. przez G. Boehma pochodzi ze strony www.pocztowkiplockie.pl prowadzonej przez Lecha Borzyma
fot. Pocztówka przedstawiająca Dybankę wydana w 1910 r. przez G. Boehma pochodzi ze strony www.pocztowkiplockie.pl prowadzonej przez Lecha Borzyma

Skąd wzięła się nazwa Dybanka?

Nazywane Dybanką wzniesienie położone jest 1,5 kilometra na południowy wschód od centrum miasta. Na wzniesieniu znajduje się rezerwat przyrody, a u podnóża – Jezioro Bratoszewskie. Nazwa wzgórza i znajdującego się na nim rezerwatu ma swój rodowód jednej z najstarszych miejskich legend.

W dawnych wiekach przez okolice Gostynina przebiegały aż trzy handlowe szlaki (potwierdziły to badania archeologiczne prowadzone w kilku miejscach miasta i w jego najbliższej okolicy). Jednym z tych szlaków wędrowali kupcy handlujący solą. Za beczkę soli można było wówczas kupić nawet dwie-trzy wioski wraz z mieszkańcami, zabudową oraz inwentarzem. Nic więc dziwnego, że nie brakowało zbójców, którzy napadali na kupieckie karawany.
Zgodnie z miejscową legendą zbóje dybali (czyli czatowali) na kupców właśnie w miejscu, gdzie znajduje się obecna Dybanka.

Jedna z wersji legendy mówi również o tym, że skradziony kupcom towar zbóje chowali w specjalnej grocie, która wydrążona była pod górą, na której obecnie znajduje się gostyniński zamek. Czy wszystkie elementy tej legendy zgadzają się z faktami, dowiecie się Państwo już niebawem.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
mieszkaniec 05.07.2023 17:33
Może zamiast snuć "legendy" należało by współcześnie zadbać o to by wandale przestały niszczyć tak piękne i legendarne miejsce.

bezchmurnie

Temperatura: 4°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1030 hPa
Wiatr: 4 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama