Jak poradzić sobie z uporczywym kaszlem? Oto skuteczne sposoby na suchy kaszel
Suchy kaszel jest wyjątkowo męczącą dolegliwością, co wynika z faktu, że w jego przebiegu nie powstaje ropna wydzielina w drogach oddechowych. Niekiedy się to zdarza, lecz w niewielkich ilościach co sprawia, że odkrztuszanie nie przynosi żadnej ulgi. Do leczenia suchego kaszlu wykorzystywane są przede wszystkim leki przeciwkaszlowe i wykrztuśne.
Syrop na suchy kaszel hamuje męczący odruch kaszlu i bazuje na składnikach, takich jak: kodeina czy dekstrometofran. Z kolei leki wykrztuśne zamieniają go w mokry. Można także, sięgnąć po domowy syrop na suchy męczący kaszel np. sosnowy.
Jaki syrop na suchy kaszel wybrać?
Na rynku farmaceutycznym jest dużo leków na suchy kaszel, w tym także syropów, które zmniejszają częstotliwość jego ataków. Sprawia to, że wybór tego najlepszego nie jest łatwy. Dodatkowym utrudnieniem jest to, czy pacjent nie przyjmuje innych leków, nie ma chorób współistniejących, czy nie jest uczulony na zawartą w syropie substancję.
Jeśli kaszel jest łagodny, to zaleca się syropy ziołowe, które nie wywołują tak wielu niepożądanych działań, jak syropy na suchy kaszel, w skład których wchodzą składniki syntetyczne.
Syrop na suchy kaszel – jego składniki
Najczęściej stosowanymi składnikami chemicznymi, które wykorzystywane są w syropach na
receptę, są:
- kodeina – hamuje ona działanie ośrodka oddechowego, jednak jej przyjmowanie może być uzależniające. Nie należy więc zażywać jej w dużych dawkach,
- butamirat – jest to nieopioidowy lek przeciwkaszlowy. Jego działanie hamuje odruch kaszlowy i jednocześnie rozkurcza nieco mięśnie oskrzeli,
- dekstrometofran – jest to częsty składnik leków przeciwkaszlowych i w przeciwieństwie do kodeiny – nie uzależnia,
- lewodropropizyna – posiadają ją w składzie syropy na suchy kaszel, wydawane bez recepty. Składnik ten wykazuje silne działanie przeciwkaszlowe.
Napisz komentarz
Komentarze