Mikroorganizmy, takie jak glony i grzyby, potrzebują odpowiednich warunków do rozwoju. W przypadku elewacji, warunki te często obejmują obecność pożywnego podłoża i wilgotności. Eliminacja jednego z tych czynników może znacznie ograniczyć rozwój problematycznych mikroorganizmów.
Problem wilgoci na elewacji może mieć różne źródła, począwszy od błędów konstrukcyjnych podczas budowy, przez niewłaściwą eksploatację budynku, po czynniki atmosferyczne, nad którymi nie mamy żadnej kontroli. Rozwiązaniem może być poprawa konstrukcji elewacyjnej podczas projektowania budynku, jednakże istnieją również inne, tańsze i prostsze metody.
W przypadku, gdy wilgoć na elewacji wynika z błędów konstrukcyjnych, może być konieczne podjęcie kosztownych napraw. Jednak wiele można zrobić bez dużych nakładów finansowych. Poprawa elewacji ociepleniowej, usunięcie nieszczelności rynien i rur spustowych, oraz montaż listew okapnikowych (kapinosów) to stosunkowo łatwe kroki, które mogą zdecydowanie poprawić sytuację.
Odpowiednie zabezpieczenie powierzchni elewacji farbą lub tynkiem może również odegrać istotną rolę w zapobieganiu rozwoju glonów i grzybów. Wybór materiałów o małej atrakcyjności dla mikroorganizmów może skutecznie odstraszyć ich rozwój.
Jeśli jednak już doszło do pojawienia się glonów i grzybów, konieczne jest skuteczne oczyszczenie powierzchni. Mechaniczne czyszczenie, takie jak szczotkowanie, połączone z użyciem odpowiednich preparatów grzybo- i glonobójczych, może być skutecznym rozwiązaniem. W przypadku dużego rozrostu mikroorganizmów, te czynności mogą wymagać powtórzenia.
Warto pamiętać, że problem rozwoju glonów i grzybów na elewacji dotyczy różnych rodzajów materiałów, takich jak cegła, metal, dachówki ceramiczne czy szkło. Sprzyjające warunki cieplno-wilgotnościowe mogą prowadzić do rozwoju mikroorganizmów na różnych podłożach.
Regularna konserwacja, i usuwanie przyczyn wilgoci ścian zewnętrznych to kluczowe kroki w eliminacji problemu glonów i grzybów na elewacji. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście właściwe zaprojektowanie i wykonanie elewacji.
Współczesna architektura często rezygnuje z zadaszeń, okapów czy rynien, co powoduje, że tego typu budynki łatwiej pokrywają się glonami. Brak lub zbyt mała liczba systemowych profili okapnikowych odprowadzających wodę z dala od powierzchni elewacji także sprzyja rozwojowi mikroorganizmów z uwagi na zwiększenie wilgotności powierzchni elewacji. Listwy okapnikowe (kapinosy) do systemów dociepleń ETICS – BSO muszą być montowane nie tylko w miejscach, gdzie woda spływająca po elewacji, może podciekać pod wystające elementy (przez co dłużej utrzymuje się wilgoć), ale również np. na cokołach, ażeby woda nie podpływała w rejon docieplenia fundamentów. To bardzo ważne.
Napisz komentarz
Komentarze