środa, 28 lutego 2024 03:48
Reklama
News will be here

Nowogórscy z Gostynina – bohaterowie walk o niepodległość i granice Polski

Jednymi z licznych bohaterów walk o niepodległość i granice Polski byli Ignacy, Marceli, Stanisław i Jan Nowogórscy z Gostynina. Rodzina Nowogórskich w Gostyninie i najbliższej okolicy jest licznie reprezentowana. W związku z tym wszystko na to wskazuje, że byli ze sobą blisko spokrewnieni.
Nowogórscy z Gostynina – bohaterowie walk o niepodległość i granice Polski
Marceli Nowogórski w 1934 r.
Stanisław Nowogórski w 1938 r.

Autor: Centralne Archiwum Wojskowe

Ignacy Nowogórski prawdopodobnie urodził się w 1890 r. w Kozicach pod Gostyninem w rodzinie Stanisława i Franciszki z domu Stawskiej małżonków Nowogórskich, którzy zawarli małżeństwo w 1871 r. w Gąbinie. W czasie wojny polsko-bolszewickiej służył w 5 plutonie żandarmerii wojskowej. W sierpniu 1920 r. znalazł się w Sierpcu i z podległymi mu żandarmami wyróżnił się ewakuacją mienia skarbowego i państwowego z miasta przed nadejściem wojsk bolszewickich. Za ten czyn został 10 kwietnia 1921 r. odznaczony przez marszałka J. Piłsudskiego Krzyżem Walecznych. 

Marceli Nowogórski urodził się 31 marca 1898 r. w Gostyninie w rodzinie Jakuba i Michaliny z domu Godlewskiej małżonków Nowogórskich, mieszkających przy ul. Olszowej 36. W latach 1916 – 1918 należał do Polskiej Organizacji Wojskowej w Gostyninie, prowadząc działalność antyniemiecką, za co w niepodległej Polsce otrzymał Medal Niepodległości. W 1919 r. w ramach 30 pułku piechoty walczył w wojnie polsko-ukraińskiej, a potem – polsko-bolszewickiej. Za bohaterską postawę w czasie walk z bolszewikami został odznaczony Krzyżem Walecznych. Po zakończeniu wojny pozostał w wojsku jako podoficer zawodowy (sierżant) w 30 pułku strzelców Kaniowskich, który był dyslokowany w Cytadeli warszawskiej. W latach 20. XX w. Marceli Nowogórski ożenił się z Janiną z domu Witkowską. Z tego związku 4 lutego 1929 r. urodził się syn Tadeusz. W czasie okupacji niemieckiej i powstania warszawskiego Marceli Nowogórski służył w Narodowych Siłach Zbrojnych - Okręg IA Warszawa Miasto.

Stanisław Nowogórski urodził się 18 kwietnia 1898 r. w Gostyninie w rodzinie Jana i Felicji z domu Zientarskiej. Podobnie jak jego stryjeczny brat Marceli, należał do POW, biorąc udział w różnych akcjach, za co w 1936 r. został uhonorowany Medalem Niepodległości. W 1919 r. w ramach 30 pp walczył w wojnie polsko-ukraińskiej, a następnie wojnie polsko-bolszewickiej. 16 sierpnia 1920 r. został ranny w walkach pod Radzyminem i wycofany z frontu. Po wojnie wstąpił do Policji Państwowej. W latach 30. służył jako starszy posterunkowy Policji w Rohatynie w województwie stanisławowskim na kresach Wschodnich. O dalszym jego życiu wiadomo tylko tyle, że 21 kwietnia 1951 r. w Gostyninie zawarł związek małżeński z Janiną Kapturowską z Osińskich. Zmarł w Koszelewie 30 listopada 1987 r. i został pochowany na cmentarzu w Gostyninie. Grób istnieje do dzisiaj.

Grób Nowogórskich i Osińskich na cmentarzu w Gostyninie (fot. Grzegorz Gołębiewski)

Jan Nowogórski urodził się 6 stycznia 1897 r. w Gostyninie w rodzinie szewca Adama i Walerii z Pomorskich. Podobnie jak pozostali w latach 1916 – 1918 służył w gostynińskiej Polskiej Organizacji Wojskowej, biorąc m.in. udział w rozbrajaniu Niemców w listopadzie 1918 r. Od 1919 r. służył w 1 pułku piechoty Legionów i walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, aczkolwiek z powodu trapiących go chorób jego udział mógł być niezbyt duży. Po zwolnieniu z wojska wrócił do Gostynina i pracował w zawodzie szewca. W latach 30. mieszkał przy ul. Św. Floriana 9.

Tyle – w dużym skrócie – wiadomo o życiu czterech krewnych Nowogórskich z Gostynina. Nieznane pozostają ich dalsze losy. Najmniej wiadomo o Ignacym Nowogórskim. O pozostałych nieco więcej, jednak nie wiemy co się z nimi działo w czasie wojny i okupacji oraz kiedy i gdzie zmarli. Pewnym wyjątkiem jest tu Stanisław Nowogórski, jednak i w jego przypadku mamy dużą lukę czasową. Może z pomocą czytelników portalu gostynin24 uda się uzupełnić ich biografie. Wdzięczny będę za wszelkie informacje.

Grzegorz Gołębiewski

Tel. 600-245-610


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Karl 30.11.2023 10:31
Szanowny Panie Gołębiewski, Bardzo przyjemnie jest czytać Pana artykuł. Rodzina Nowogórskich/Nowogurskich jest od dawna widoczna w okolicach Gostynina i szybko odnalazłem wzmiankę o narodzinach Józefy Nowogurskiej w Ratajach z 1811 roku. Niestety genealogiczny rodowód tej rodziny nie jest przedmiotem moich zainteresowań. Ale z pewnością jest to bardzo interesujące. Przed laty interesowały mnie wydarzenia I wojny światowej w Gostyninie i okolicach. Więc moje pytanie brzmi: dlaczego Pan nie pisze prawdy? „Podobnie jak pozostali w latach 1916 – 1918 służył w gostynińskiej Polskiej Organizacji Wojskowej, biorąc m.in. udział w rozbrajaniu Niemców w listopadzie 1918 r. „ Wystarczyłoby zapoznać się z istniejącą literaturą regionalną: "Dzieje Gostynina i ziemi gostyninskiej", Wydawnictwo Akcydensowe Warszawa 1990 str. 476-477 Można tam przeczytać, że okupanci w Gostyninie nie zostali rozbrojeni, ale że okupanci, najprawdopodobniej kompania Landsturm Infanterie Batallions Meschede, pomaszerowali do Kutna 11 listopada 1918 roku. Z wyrazami szacunku Karl

zachmurzenie duże

Temperatura: 9°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 3 km/h

Ogłoszenia
Nowoczesne i piękne mieszkanie na nowym osiedlu Nowoczesne i piękne mieszkanie na nowym osiedlu Mamy przyjemność zaprezentować państwu do sprzedaży niezwykle przestronne, urządzone w wysokim standardzie, mieszkanie o pow. ok. 82,00 m². Położone w znakomitej lokalizacji, w nowym bloku w Gostyninie przy ul. Kutnowskiej. Usytuowane na wysokim parterze. Mieszkanie składa się z : - salonu z aneksem kuchennym, - 3 pokoi - łazienki - balkonu Mieszkanie do sprzedaży z całym wyposażeniem, oprócz obrazów. Meble wysokiej jakości, zostały wykonane na zamówienie. Pozostałe wyposażenie takie jak lampy i inne dodatki zakupione zostały w Westwing, kare design i SF meble. Blaty w kuchni wykonane z granitu. Panele podłogowe najwyższej jakości. Suptelnie wykonane oświetlenie podłogowe, nadające designu i klimatu. Wyjątkowo funkcjonalny układ pomieszczeń z możliwością własnej aranżacji. Duzy balkon, z widokiem na otaczającą zieleń. Mieszkanie bardzo dobrze doświetlone, światłem naturalnym, widne i przestronne. Piękna zielona i klimatyczna okolica a jednocześnie szybki dojazd do centrum Gostynina. W bliskiej odległości znajdują się : basen miejski, sklep Biedronka oraz szkoła średnia i podstawowa. Parking pod blokiem. Tel. 515 955 229, 665 424 109 lub 605 615 205. Cena: 615 000 zł do negocjacji! Prezentacja w naszym biurze jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama