piątek, 29 września 2023 22:04
Reklama
Reklama

„Tykająca bomba ekologiczna" w Łaniętach. Interweniuje posłanka Paulina Matysiak

— Bezczynność władz powiatu zagraża życiu i zdrowiu mieszkańców — mówi posłanka Paulina Matysiak z Kutna, która ponownie interweniuje w sprawie składowiska niebezpiecznych odpadów w Łaniętach. O sprawie stało się głośno po kolejnym pożarze, z którym walczyło aż 65 strażaków. Czy teren zostanie wkrótce uporządkowany?

Problem nierozwiązany od wielu lat

Składowisko niebezpiecznych odpadów w Łaniętach istnieje od 2014 roku, kiedy to decyzją Mirosławy Gal-Grabowskiej — ówczesnej starosty — zezwolenie na jego powstanie otrzymała spółka Profit Duo. Decyzją obecnego starosty, Daniela Kowalika, zostało ono cofnięte w 2019 roku, a rok później — w trybie przewidzianym ustawą o odpadach — zobowiązał się do usunięcia groźnego składowiska.

— Już w 2020 roku wystosowałam interwencję do pana starosty z pytaniami o podjęte działania. Zostałam zapewniona, że powiat będzie ubiegać się o dofinansowanie usunięcia odpadów, a następnie wyłoni w drodze przetargu wykonawcę tej usługi — opisuje Paulina Matysiak, posłanka partii Razem. — Minęły prawie trzy lata, a problem nadal nie został rozwiązany! — podkreśla parlamentarzystka, która skierowała do Daniela Kowalika kolejne pismo interwencyjne.

 

Starosta sceptyczny odnośnie odzyskania środków finansowych za odpady z Ziejkowej [VIDEO]

 

Matysiak interweniuje u starosty i WIOŚ

Posłanka w piśmie skierowanym do starosty kutnowskiego wspomina o zaniepokojonych mieszkańcach, którzy kolejny raz zgłosili się do jej biura poselskiego. Skarżą się na uciążliwy zapach oraz dolegliwości zdrowotne spowodowane bliskim sąsiedztwem szkodliwych odpadów.

— Skarżą się m.in. na suchość w ustach, bóle głowy i gardła, niektórzy nie mogą normalnie funkcjonować — opisuje Matysiak. — Dlatego w pismach do starosty i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska pytam również o to, czy został dokładnie zbadany wpływ tych odpadów na zdrowie mieszkańców oraz środowisko. W tej chwili te osoby bezradnie rozkładają ręce i wołają o pomoc — dodaje posłanka Lewicy.

Paulina Matysiak dopytuje ponadto starostę, jakie konkretne działania w sprawie likwidacji składowiska w Łaniętach podejmowały władze powiatu przez ostatnie trzy lata, a także dlaczego do tej pory nie złożyły stosownego wniosku o dofinansowanie tego przedsięwzięcia. Ponadto pyta starostwo i WIOŚ o dokładny skład zgromadzonych odpadów, brak ich zabezpieczenia oraz przeprowadzone kontrole. Chce się także dowiedzieć, czy mieszkańcy pobliskich domów mogą w nich bezpiecznie przebywać.

 

rg.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
*&^%$ 03.06.2023 18:49
Pani posełka niech się POskarży Tuskowi na marszu w niedzielę.

zachmurzenie duże

Temperatura: 20°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 9 km/h

Ogłoszenia
ReklamaZamek Gostyniński - catering zamku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama