sobota, 22 czerwca 2024 20:15
Reklama

Jak rosyjski car trafił na gostyniński zamek?

Muzeum Mazowieckie planuje w roku 2025 otwarcie Muzeum Ziemi Gostynińskiej, które działać będzie przy ulicy Floriańskiej 23. Nowe muzeum prezentować będzie eksponaty związane z historią Ziemi Gostynińskiej. Z tej okazji chcemy poznać nieco bliżej historię Gostynina i okolic. Co tydzień będziemy prezentować Wam jedną ciekawostkę dotyczącą tego miasta. Autorem tekstów jest Tomasz Paszkiewicz. Miłej lektury!
  • Źródło: Muzeum Mazowieckie w Płocku
Jak rosyjski car trafił na gostyniński zamek?
Jan Kanty Szwedkowski "Hołd carów Szujskich"

14 lipca 1610 roku hetman Stanisław Żółkiewski rozbił pod Kłuszynem wojska carskie, otwierając w ten sposób armii króla polskiego drogę do Moskwy. Po carskiej porażce pod Kłuszynem król szwedzki zerwał układ z Moskwą i wysłał swe oddziały na podbój północnej Rosji. Sytuację chciał wykorzystać także Dymitr Samozwaniec II, który wraz ze swoimi sprzymierzeńcami skierował się w stronę Moskwy.

Tymczasem spisek przeciwko Wasylowi Szujskiemu zawiązali moskiewscy bojarzy. 17 lipca 1610 roku bracia Lapunowie i książę Wasyl Golicyn zwołali Dumę, by zmusić cara do ustąpienia z tronu. Tłum, na którego czele szedł patriarcha Hermogen wkroczył na Kreml. Wasyl IV, który został uwięziony, miał początkowo zostać księciem Niżnego Nowogrodu. Tymczasem Prokop Lapunow zasugerował, by odsuniętego od władzy Wasyla odesłać wraz z żoną do klasztorów.

Postrzyżony na mnicha Wasyl Szujski trafił do Monasteru Czudowskiego, w którym przebywał do czasu, gdy Moskwa została zajęta przez hetmana Stanisława Żółkiewskiego. Wasyl Szujski uznał prawa królewicza Władysława Wazy do tronu rosyjskiego, a bojarzy wydali go w ręce hetmana Stanisława Żółkiewskiego. Początkowo pozbawiony władzy car został umieszczony w monasterze św. Józefa Wołokołamskiego, później w Osipowie. W sierpniu 1611 roku Wasyl Szujski z braćmi Dymitrem i Iwanem wyjechał z Moskwy w taborze polskich wojsk wracających do Rzeczypospolitej. 29 października 1611 roku na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbył się triumf Stanisława Żółkiewskiego, po którym car i jego rodzina zostali zaprowadzeni na zamek królewski, gdzie złożyli hołd Zygmuntowi III Wazie.

Jako więzień króla polskiego Wasyl Szujski umieszczony został w pałacu na Mokotowie. Chociaż pozostawał pod strażą, mógł jednak kontaktować się ze światem zewnętrznym i przyjmować gości. W grudniu 1611 roku rezydencja spłonęła, należało więc byłego władcę przenieść w inne miejsce. 18 grudnia 1611 roku Wasyl Szujski i jego rodzina zamieszkali na zamku w Gostyninie. Carską rodziną opiekowali się starosta gostyniński Jerzy Garwawski i dworzanin królewski Zbigniew Bobrownicki.

Za tydzień – o pobycie Wasyla Szujskiego na zamku w Gostyninie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
pochmurnie

Temperatura: 18°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 20 km/h

Ogłoszenia
Przepięknie położone działki przy ścianie lasu Przepięknie położone działki przy ścianie lasu Tel. 665 424 109, 515 955 229 lub 605 615 205. Posiadamy do sprzedaży bardzo atrakcyjne działki w malowniczej, zalesionej miejscowości. Działki z możliwością zabudowy całorocznej oraz letniskowej o pow. od 1134 m/2 do 2642 m/2. Atrakcyjne usytuowanie, w sąsiedztwie domów jednorodzinnych i letniskowych, a zarazem wśród lasów, sprawia ,że niniejsza oferta, skierowana jest do osób poszukujących ciszy i zachwycających się naturą, ale aktywnych zawodowo. Dojazd drogą asfaltową oraz ok. 500 m drogą utwardzoną. Media ( prąd i wodociąg w drodze). Okolica cicha i spokojna, wokół duże kompleksy leśne, z wieloma szlakami pieszymi i rowerowymi. Bez wątpienia jest to najpiękniejszy fragment Mazowsza. Szybki dojazd do autostrady A1 ok. 8 km. Odległość z Kutna ok. 16 km, z Warszawy ok. 110 km, z Gostynina ok. 10 km. Zapraszamy na prezentację i do zakupu. Cena 43 000 zł do negocjacji. W naszym biurze prezentacja jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama