sobota, 22 czerwca 2024 22:00
Reklama

Car Wasyl Szujski na zamku w Gostyninie

Muzeum Mazowieckie planuje w roku 2025 otwarcie Muzeum Ziemi Gostynińskiej, które działać będzie przy ulicy Floriańskiej 23. Nowe muzeum prezentować będzie eksponaty związane z historią Ziemi Gostynińskiej. Z tej okazji chcemy poznać nieco bliżej historię Gostynina i okolic. Co tydzień będziemy prezentować Wam jedną ciekawostkę dotyczącą tego miasta. Autorem tekstów jest Tomasz Paszkiewicz. Miłej lektury!
  • Źródło: Muzeum Mazowieckie w Płocku
Car Wasyl Szujski na zamku w Gostyninie
Car Wasyl Szujski

Po pożarze posiadłości w Mokotowie opisanym przed tygodniem (tydzień temu opisane zostały również okoliczności znalezienia się w Polsce rodziny Szujskich) należało znaleźć nowe bezpieczne schronienie dla cara Wasyla Szujskiego i jego rodziny. Ostatecznie ustalono, że najlepiej nadaje się do tego piętrowy, murowany i silnie obwarowany zamek w Gostyninie. Car wraz ze swoimi najbliższymi krewnymi znalazł się w Gostyninie 18 grudnia 1611 roku. Ich opiekunami zostali starosta gostyniński Jerzy Garwawski i królewski dworzanin Zbigniew Bobrownicki. 

Kulisy pobytu carskiej familii na gostynińskim zamku prezentuje Elżbieta Szubska-Bieroń, autorka „Zarysu historii Gostynina” będącej wstępem do „Dziejów gostynińskiego sportu w latach 1924–2024” Zbigniewa Pawłowskiego.

Z Wasylem Szujskim, jego braćmi Iwanem i Dymitrem oraz bratową Katarzyną obchodzono się po królewsku. Cieszyli się oni swobodą poruszania, mogli zachować swoje kosztowności, mieli własną trzydziestoosobową służbę. Pobyt carewiczów w gostynińskim zamku trwał jednak zaledwie kilka miesięcy. 12 września 1612 r. zmarł car Wasyl Szujski, pięć dni później jego brat Dymitr, a po dwóch miesiącach bratowa Katarzyna. Nie brakowało (i do tej pory nie brakuje) spiskowych teorii mówiących o tym, że carska rodzina została otruta. Prawda była jednak inna, o czym przeczytać będzie można za tydzień.

Zmarli początkowo pochowani zostali w pobliżu zamku. Po rozejmie w Dywilinie w 1620 roku szczątki Szujskich przewieziono do Warszawy, gdzie spoczęły w wybudowanym na polecenie Zygmunta III Wazy mauzoleum – Kaplicy Moskiewskiej w pobliżu Krakowskiego Przedmieścia. W 1635 roku przybyło do Warszawy rosyjskie poselstwo, które podarkami oraz pieniędzmi wykupiło od króla Władysława IV Wazy zgodę na zabranie trumien Wasyla, Dymitra i Jekatieriny Szujskich do Moskwy. Wasyl Szujski został pochowany uroczyście 11 czerwca 1635 roku w Soborze Archangielskim w Moskwie.

Za tydzień o tym, co łączy śmierć Wasyla Szujskiego i jego najbliższych krewnych i pielgrzymkę z Gostynina do Skępego.

Booksy otwiera nowe możliwości przed branżą beautyBooksy otwiera nowe możliwości przed branżą beauty


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 17°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 17 km/h

Ogłoszenia
Przepięknie położone działki przy ścianie lasu Przepięknie położone działki przy ścianie lasu Tel. 665 424 109, 515 955 229 lub 605 615 205. Posiadamy do sprzedaży bardzo atrakcyjne działki w malowniczej, zalesionej miejscowości. Działki z możliwością zabudowy całorocznej oraz letniskowej o pow. od 1134 m/2 do 2642 m/2. Atrakcyjne usytuowanie, w sąsiedztwie domów jednorodzinnych i letniskowych, a zarazem wśród lasów, sprawia ,że niniejsza oferta, skierowana jest do osób poszukujących ciszy i zachwycających się naturą, ale aktywnych zawodowo. Dojazd drogą asfaltową oraz ok. 500 m drogą utwardzoną. Media ( prąd i wodociąg w drodze). Okolica cicha i spokojna, wokół duże kompleksy leśne, z wieloma szlakami pieszymi i rowerowymi. Bez wątpienia jest to najpiękniejszy fragment Mazowsza. Szybki dojazd do autostrady A1 ok. 8 km. Odległość z Kutna ok. 16 km, z Warszawy ok. 110 km, z Gostynina ok. 10 km. Zapraszamy na prezentację i do zakupu. Cena 43 000 zł do negocjacji. W naszym biurze prezentacja jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama