sobota, 22 czerwca 2024 20:20
Reklama

Metoda Arno Sterna w Malowni

Metoda Arno Sterna niesie ze sobą wiele korzyści w procesie rozwoju dzieci. W wielkim uproszczeniu uczy swobody, koncentracji i uważności.

W swojej książce „Szczęśliwy jak dziecko, które maluje” napisał: „Żywotny jak dziecko, które maluje… poprzez zabawę śladem dziecko buduje świat – swój świat – będący odbiciem jego zainteresowań, doświadczeń, marzeń. Ślad jest strumieniem życia.”

W Malorcie dziecko doświadcza tego, że inni uczestnicy nie są jego konkurentami, że nie trzeba z nimi rywalizować. Dostrzega, że jest najlepsze takie jakie jest i nikt go nie będzie porównywać z innymi, dając mu w ten sposób do zrozumienia, że jego własna osobowość jest wyjątkowa i niepowtarzalna.

Przestrzeń w której dziecko się znajduje jest bezpieczne i nie przebodźcowuje. Co mamy tutaj na myśli – Arno podkreślił, że to, co dana osoba wyraża w Malorcie nie emocjonalne („ani bolesne, ani radosne”). Ślad pozostawiony na kartce jest wyrażeniem naturalnej, organicznej potrzeby i nie jest wynikiem okoliczności.

Zadziewa się ten proces właśnie dlatego, że dziecko nie jest tutaj oceniane – ani ono, ani jego praca. Nie stawiamy tutaj pytań „co tutaj narysował*ś?”, nie dokonujemy interpretacji.
Wolność – jaką buduje się w Malowni – wyraża się również przez sposób komunikacji. Relacja, która istnieje między uczestnikiem, a posługującym opiera się na tym, że posługujący robi wszystko, by proces formulacji mógł się dziać bezproblemowo. Widzimy, kiedy potrzebujesz pinezki do kartki, kiedy wysycha ci pędzel, kiedy brakuje ci farby. Wyjaśniamy, gdzie odkładać pędzel, abyś mógł/-a ćwiczyć uważność na to, co właśnie robisz.

Zabawa malarska to czas, w którym dziecko może odnaleźć wyciszenie i niespiesznie pozostawiać swoje ślady, będąc świadomym, że każdy ruch pędzlem po kartce jest właśnie taki, jaki powinien być.

To nie tylko ćwiczenie kreatywności ale to również rozwój psychiczny, budowanie pewności siebie, ćwiczenie motoryki małej.
Korzyści z uczestnictwa w zabawie malarskiej jest wiele i trudno je zawrzeć w jednej wypowiedzi, dlatego wyczekujcie dalszej kontynuacji tego tematu.

I oczywiście zapraszamy do własnego doświadczenia w Malowni...


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
pochmurnie

Temperatura: 18°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 20 km/h

Ogłoszenia
Przepięknie położone działki przy ścianie lasu Przepięknie położone działki przy ścianie lasu Tel. 665 424 109, 515 955 229 lub 605 615 205. Posiadamy do sprzedaży bardzo atrakcyjne działki w malowniczej, zalesionej miejscowości. Działki z możliwością zabudowy całorocznej oraz letniskowej o pow. od 1134 m/2 do 2642 m/2. Atrakcyjne usytuowanie, w sąsiedztwie domów jednorodzinnych i letniskowych, a zarazem wśród lasów, sprawia ,że niniejsza oferta, skierowana jest do osób poszukujących ciszy i zachwycających się naturą, ale aktywnych zawodowo. Dojazd drogą asfaltową oraz ok. 500 m drogą utwardzoną. Media ( prąd i wodociąg w drodze). Okolica cicha i spokojna, wokół duże kompleksy leśne, z wieloma szlakami pieszymi i rowerowymi. Bez wątpienia jest to najpiękniejszy fragment Mazowsza. Szybki dojazd do autostrady A1 ok. 8 km. Odległość z Kutna ok. 16 km, z Warszawy ok. 110 km, z Gostynina ok. 10 km. Zapraszamy na prezentację i do zakupu. Cena 43 000 zł do negocjacji. W naszym biurze prezentacja jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama