Reklama

Dogadać się jak Polak z Polakiem

W XVI wieku Polska, wzorem wielu państw Europy, stała się areną polemik i dysput motywowanych religijnie.

Wystąpienie Marcina Lutra i protestancka reformacja odcisnęły trwały ślad na europejskich społeczeństwach: od Francji aż po wschodnie rubieże Rzeczpospolitej.Polska stała się jednym z pierwszych odbiorców idei reformacyjnych. Wśród mieszczan szerzył się przede wszystkim luteranizm, zaś kalwinizm zyskiwał wpływy wśród polskiej szlachty. Wiele znamienitych rodów szlacheckich, wśród nich Radziwiłłowie, Ossolińscy, Zborowscy, Jazłowieccy, Sapiehowie, Fredrowie, Leszczyńscy czy Chodkiewiczowie, przeszło na stronę ewangelicką.

 

Reformacyjne poglądy rozpowszechniali tacy wybitni Polacy, jak Mikołaj Rej, Jan Kochanowski, Andrzej Frycz Modrzewski czy Mikołaj Sęp-Szarzyński. Pomimo, często ostrych, sporów w Polsce kwitła tolerancja. Profesor Janusz Tazbir – polski historyk i badacz dziejów kultury staropolskiej oraz reformacji i kontrreformacji, określił Rzeczpospolitą Obojga Narodów „państwem bez stosów” (choć przypadki agresji wobec „innowierców” się zdarzały). Na ziemiach Rzeczpospolitej znajdowali schronienie wyznawcy różnych wyznań, również ci, którzy uciekali przed wyrokami katolickich sądów duchownych i trybunałów inkwizycyjnych.

 

W historii szesnastowiecznej i wielowyznaniowej Polski znajdujemy bardzo ważny akt prawny, który może, dla nas Polaków, być powodem do chluby. 28 stycznia 1573 roku uchwalono konfederację warszawską, która może uchodzić za wzór troski o dobro wspólnego państwa i jego obywateli. Zakładała ona m.in., że państwo nie będzie ingerować w sprawy wyznania swoich mieszkańców.

 

Dokument zobowiązywał do zachowania pokoju pomiędzy wyznawcami różnych wyznań chrześcijańskich, niewywoływania walk i wojen religijnych, niekarania różnowierców konfiskatą dóbr czy skazaniem na wygnanie lub więzienie. Wzywał także do powstrzymywania prób szerzenia nienawiści na tle wyznaniowym. Choć dokument nie zaspokajał ambicji wszystkich (na przykład nieprzychylni reformacji katolicy w Koronie nazywali go „wilczym”, „tyrańskim", „piekielnym” i „dzikim” prawem, ale także wielu luteran czy kalwinistów, zdaje się, nie miało stuprocentowej satysfakcji z jego uchwalenia), to jednak za jego sprawą Polska była postrzegana jako kraj „złotej wolności sumienia” (tak pisał Marcin Ruar – ariański działacz reformacyjny z Holsztynu).

 

Konfederacja warszawska nie tylko regulowała kwestię swobód religijnych, ale położyła podwaliny dla wolności zgromadzeń czy wolności słowa. Niestety, ostatecznie, nie zapobiegła wzrostowi nietolerancji wyznaniowej związanej z kontrreformacją. Wraz z umacnianiem się pozycji Kościoła katolickiego polskość zaczęto utożsamiać z katolicyzmem a zakres tolerancji wobec „inności” znacznie się zmniejszył. Kres tolerancji religijnej przyniosły wojny, które Rzeczpospolita w  XVII wieku prowadziła z protestanckimi Szwedami, prawosławnymi Moskalami czy muzułmańskimi Turkami. To właśnie w tym czasie ukuty został stereotyp Polaka-katolika.

 

O doniosłości aktu konfederacji warszawskiej świadczy to, że był on wielokrotnie przedrukowywany i tłumaczony na różne języki. Trafił też na Listę Światową Programu UNESCO „Pamięć Świata” (ang. Memory of the World) w roku 2003.

 

Przyglądając się obecnej sytuacji w Polsce mam chęć chlubić się takimi aktami prawnymi jakim była właśnie konfederacja warszawska. Stanowi ona przykład na to, że dążenie do wspólnego dobra, ponad podziałami, jest możliwe. Oby w naszym pokoleniu znalazło się więcej przestrzeni do współdziałania i tolerancji niż dla wrogości i nienawiści. O nienawiść i agresję łatwo, co potwierdzają wiadomości i komentarze dostarczane nam codziennie przez media. Często za ten język nienawiści i pogardy odpowiadają czołowe postacie polskiej sceny politycznej. Warto jednak podjąć starania i zdobyć się na wysiłek, aby w procesie budowania społeczeństwa obywatelskiego szukać nieco więcej zrozumienia i szacunku wobec różnorodności i odmienności przekonań. Przykład konfederacji warszawskiej dowodzi, że można wypracować porozumienie i stać „jedni obok drugich” bez „kąsania” i nienawiści. Takiego społeczeństwa – otwartego na dyskusję i polemikę, ale szukającego zgody i współdziałania życzę sobie i innym.

 

Piotr Syska


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie małe

Temperatura: 18°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 6 km/h

Ogłoszenia
Dom letniskowy z dojściem do j. Białego Dom letniskowy z dojściem do j. Białego Tel. 665 424 109. Posiadamy do sprzedaży piękny dom rekreacyjny o pow. ok. 90 m2, z zagwarantowanym dojściem do jeziora Białego. Budynek usytuowany na działce o pow. 797 m2. Dom pięknie i klimatycznie urządzony z możliwością korzystania od zaraz, ogrzewany. Składa się z salonu z kominkiem, 2 sypialni na poddaszu, kuchni z jadalnią, dodatkowego pokoju przy kuchni i łazienki. Nieruchomość w części podpiwniczona przygotowana do użytkowania od zaraz. Działka pięknie zagospodarowana, porośnięta starymi świerkami. Na posesji znajduję się murowany garaż. Media: energia elektryczna, woda z wodociągu gminnego, własna studnia na terenie działki. Zagwarantowane prywatne dojście do jeziora Białe (zakup udziału w drodze do jeziora, w cenie nieruchomości). Nieruchomość zlokalizowana na zamkniętym osiedlu. Prosimy o wcześniejsze umawianie wizyt, ponieważ dom jest pod całodobowym nadzorem ochrony. Dojazd drogą asfaltową, odległość od Gostynina ok 13km, od Płocka ok. 25km, od Warszawy ok. 100km. Lokalizacja: Białe, gmina Gostynin. Cena 555 000 zł do negocjacji Tel. 665 424 109. Więcej informacji udzielimy telefonicznie! Zapraszamy na prezentację, po wcześniejszym umówieniu wizyty. Prezentacja w naszym biurze jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego
Dom w Gostyninie super lokalizacja Dom w Gostyninie super lokalizacja Tel: 665 424 109 Posiadamy do sprzedaży dom piętrowy o pow. ok. 220 m², na działce o pow. ok. 660 m², znajdujący się w cichej i spokojnej części miasta. Parter budynku składa się z wiatrołapu, dwóch oświetlonych pokoi, przestronnego salonu z wyjściem na duży taras, kuchni, łazienki oraz oddzielnego WC. Na piętrze znajdują się również 2 pokoje z wyjściem na duży wspólny balkon, salon, kuchnia, łazienka i oddzielne WC. W bryle budynku znajduję się także garaż, piwnica wraz z kotłownią. Dom ocieplony, okna plastikowe, ogrzewanie centralne. Działka w całości ogrodzona, bardzo ładnie zagospodarowana. Idealna lokalizacja, osiedle ciche i bardzo spokojne, w bliskim sąsiedztwie lasów. Nieruchomość wyposażona w media: prąd, woda z wodociągu, kanalizacja. Istnieje możliwość przyłącza gazu ( gaz w ulicy). Budynek do remontu i aranżacji we własnym zakresie. Dodatkowo na działce znajduję się budynek gospodarczy oraz co najważniejsze drugi domek o powierzchni użytkowej ok. 20 m2 przeznaczony do zamieszkania z wejściem na nieużytkowe poddasze oraz garażem w bryle budynku. Nieruchomość składa się z jednego pokoju, kuchni oraz łazienki. *Możliwość zamiany domu na mieszkanie znajdujące się na parterze lub na pierwszym piętrze!! Cena 465 000 zł do negocjacji. Zapraszamy na prezentację i do zakupu. W celu umówienia wizyty prosimy o wcześniejszy tel. pod numer 665 424 109. Prezentacja w naszym biurze jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Atrakcyjna działka budowlana w Nagodowie Atrakcyjna działka budowlana w Nagodowie Posiadamy do sprzedaży działkę budowlaną o pow. ok. 2999 m². Działka bardzo atrakcyjnie położona przy ścianie lasu. Media w pobliżu działki (prąd, woda, linia telefoniczna). Dojazd do działki drogą asfaltową. Okolica cicha nadająca się zarówno pod zabudowę domu całorocznego jak i letniskowego. W sąsiedztwie piękne tereny leśne i domy jednorodzinne. Miejsce bardzo kameralne, dla osób ceniących sobie spokój i piękne widoki w połączeniu z szybkim dojazdem do pracy. Nieruchomość położona ok. 5 km od jeziora Lucieńskiego. Do najczystszego jeziora Białe ok. 9 km. Działka położona niedaleko Gostynina odległość ok. 4 km, od Płocka ok. 20 km, od Warszawy ok. 120 km. Więcej informacji udzielimy telefonicznie pod tel. 665 424 109, 515 955 229, 605 615 205 Cena: 89 000 zł do negocjacji. Zapraszamy na prezentację i do zakupu. W naszym biurze prezentacja jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego
Przepięknie położone działki w miejscowości Osiny! Przepięknie położone działki w miejscowości Osiny! Tel. 665 424 109, 515 955 229 lub 605 615 205. Posiadamy do sprzedaży bardzo atrakcyjne działki w malowniczej, zalesionej miejscowości. Działki z możliwością zabudowy całorocznej oraz letniskowej o pow. od 1134 m/2 do 2642 m/2. Atrakcyjne usytuowanie, w sąsiedztwie domów jednorodzinnych i letniskowych, a zarazem wśród lasów, sprawia ,że niniejsza oferta, skierowana jest do osób poszukujących ciszy i zachwycających się naturą, ale aktywnych zawodowo. Dojazd drogą asfaltową oraz ok. 500 m drogą utwardzoną. Media ( prąd i wodociąg w drodze). Okolica cicha i spokojna, wokół duże kompleksy leśne, z wieloma szlakami pieszymi i rowerowymi. Bez wątpienia jest to najpiękniejszy fragment Mazowsza. Szybki dojazd do autostrady A1 ok. 8 km. Odległość z Kutna ok. 16 km, z Warszawy ok. 110 km, z Gostynina ok. 10 km. Zapraszamy na prezentację i do zakupu. Cena 43 000 zł do negocjacji. W naszym biurze prezentacja jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Piękna działka nad j. Białym - 300 m! Piękna działka nad j. Białym - 300 m! Tel. 665 424 109, 515 955 229. Do sprzedaży piękna działka budowlana o pow. 1474 m/2. Działka w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, przeznaczona pod zabudowę całoroczną i rekreacyjną (media w pobliżu działki). Okolica bardzo malownicza, usytuowana wśród unikalnych w skali kraju rezerwatów przyrody. Bez wątpienia jest to najpiękniejszy fragment Mazowsza. Miejscowość Białe znajduje się wśród kilku jezior: Białe, Sumino, Lucieńskie, Drzesno. Odległość prezentowanej działki od najpiękniejszego i najczystszego ( II klasa czystości wody ) jeziora - Białe ok. 300 m. Jezioro Białe jest najgłębszym jeziorem na pojezierzu gostynińskim i jednym z większych (152 ha) Przybliżone wymiary działki: szerokość ok. 26m, długość ok. 51m. Odległość z Płocka ok. 25 km, z Warszawy ok. 100 km, z Gostynina ok. 8 km Zapraszamy na prezentację i do zakupu. Cena 135 000 zł do negocjacji. W naszym biurze prezentacja jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama